"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24
Dariusz Rosati: na szczęście Duda nie będzie tego blokować
Dariusz Rosati: na szczęście Duda nie będzie tego blokowaćTVN24
wideo 2/6
Dariusz Rosati: na szczęście Duda nie będzie tego blokowaćTVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

We wtorek w KPRM odbyły się pierwsze od 2018 roku konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami, powszechnie postrzegane jako nowe otwarcie w ich relacjach.

Na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekazał, że Niemcy są świadome "swojej wielkiej winy i odpowiedzialności za milion ofiar niemieckiej okupacji" i "będą starały się realizować wsparcie" na rzecz osób ocalałych.

Nieznane są jednak szczegóły tego wsparcia ani liczba jego adresatów - wcześniej nieoficjalnie szacowana na ok. 40-50 tys. osób.

Rosati: jest przestrzeń do zadośćuczynienia

Dariusz Rosati dopytywany o to, czy kwestia reparacji jest obecnie w jakiś sposób załatwiana, odpowiedział, że "na pewno nie w formule zaproponowanej przez PiS".

- Podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi. Pamiętajmy, że z punktu widzenia prawno-międzynarodowego sprawa jest praktycznie zamknięta. Decyzje podjęte w Poczdamie praktycznie wyłączyły Polskę z reparacji bezpośrednich od Niemiec. Mieliśmy dostawać część reparacji otrzymywanych od ZSRR. Potem jednak Związek Radziecki w 1953 roku narzucił nam decyzję, aby zrzec się reperacji wobec Niemiec. To była pusta decyzja, bo nasze roszczenia były w stosunku do Moskwy, a nie Berlina, bo tak ustalili alianci - mówił.

- Rozumiem, zawsze też to mówiliśmy, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym. Kanclerz Scholz potwierdził to w Warszawie, że Niemcy są pełni świadomi odpowiedzialności i winy za to, co zdarzyło się podczas II wojny światowej i są gotowi zadośćuczynić ofiarom tej wojny. Kwestia, jak to ma się odbywać i w jakiej formule może być przedmiotem rozmów - mówił.

Zaznaczył jednak, że "to, co słyszeliśmy z ust polityków PiS, że znajdzie się jakiś trybunał na świecie, który zasądzi od Niemców 6 bilionów złotych to jest oczywiście czysta fikcja". - To była jakby inicjatywa, która nigdy nie miała doprowadzić do tego, żebyśmy otrzymali jakiekolwiek pieniądze - podkreślił gość Anity Werner.

- Efekty rozmów otwierają pewne możliwości, aby ci, którzy jeszcze żyją, mogli dostać pieniądze. To oczywiście nie są biliony złotych, ale jak słusznie zauważył premier Tusk, nie ma takich pieniędzy, które wyrównałyby narodowy polskiemu cierpienia, które poniósł w czasie II wojny światowej - powiedział Rosati.

- Ja myślę, że cała ta dzisiejsza konferencja, rozpoczęcie rozmów po kilkuletnim okresie kompletnej blokady w stosunkach polsko-niemieckich, otwiera możliwości również takie, że Polska może domagać się pewnej rekompensaty finansowej - podkreślił były członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Tusk o tym mówił, bo on powiedział, że na przykład w wymiarze obrony Europy przed obecnym zagrożeniem ze strony Rosji, Niemcy, jako kraj, który ponosi odpowiedzialność za wojnę w przeszłości, powinien się czuć szczególnie zobowiązany do tego, żeby nie dopuścić do kolejnej wojny - mówił Rosati.

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Odniósł się także do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który oświadczył we wtorek, że nie podziela stanowiska premiera Donalda Tuska, że kiedykolwiek polskie władze zrzekły się w sposób skuteczny prawa do roszczeń i zadośćuczynienia za straty wojenne.

Rosati pytany, czy wypowiedź prezydenta zamyka możliwości, które teraz się otwierają, odparł, że "pan Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować". - W ogóle dziwię się, że prezydent Duda popełnia kolejny błąd i to jako prawnik. Nie ma takiej możliwości, żeby Polska na gruncie prawno-międzynarodowym dochodziła swoich roszczeń, zwłaszcza w tych wymiarach finansowych, jakie zostały przygotowane przez PiS - mówił.

Rosati: fundusz będący tak naprawdę kasą polityków

Kolejnym tematem rozmowy były nadużycia poprzedniej władzy związane z Funduszem Sprawiedliwości. Rosati dopytywany o to, czy szokuje go skala nieprawidłowości, odpowiedział, że "właściwie nie, dlatego że myśmy o tym mówili przez wiele lat".

- Wydawało nam się od początku, że ten fundusz w dużej części, jeżeli nie w większości, jest po prostu prywatną kasą polityków Suwerennej Polski, którzy mieli po prostu korzystać z tego, żeby wzmocnić swoje szanse w wyborach - mówił.

Były minister był także pytany o to, czy czytał list Jarosława Kaczyńskiego. W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że prezes PiS w 2019 roku napisał list do Zbigniewa Ziobry, w którym zwrócił się o "natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w trakcie kampanii wyborczej".

- Tak. List Jarosława Kaczyńskiego nie jest dlatego interesujący, że on ujawnia tę sprawę. Myśmy o tym wiedzieli. Były raporty NIK-u od kilku lat, bardzo krytyczne. Natomiast on daje dowód, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości wiedziało o tym procederze. Co więcej, wiedziało, że on jest nielegalny - mówił.

- Natomiast to, co spędzało sen z powiek Jarosławowi Kaczyńskiemu, to było to, jak to wpłynie na wybory i na finansowanie partii, czyli na rozliczenie kampanii. Ani słowa nie ma w tym liście o tym, że to jest po prostu sprzeczne z prawem - zwracał uwagę.

Zarzuty dla Ziobry i dla Kaczyńskiego?

Anita Werner dopytywała Dariusza Rosatiego, czy w związku z ostatnio ujawnionymi informacjami wyobraża sobie zarzuty dla Zbigniewa Ziobry.

- Jak najbardziej. Te dokumenty, które ma w tej chwili prokuratura wraz z listem Kaczyńskiego, ale także z wcześniejszymi pismami, które kierował premier Morawiecki do Zbigniewa Ziobry i które nie spotkały się z żadną odpowiedzią, to jest właściwie gotowy materiał prokuratorski na postawienie zarzutów - powiedział.

- Ja w ogóle uważam, że to jest największy cios, jaki w tej chwili trafił tak zwaną Zjednoczoną Prawicę. To jest, moim zdaniem, koniec Suwerennej Polski i to jest bardzo poważny kłopot dla PiS i osobiście dla Jarosława Kaczyńskiego, który będzie odpowiadał, moim zdaniem, przed prokuratorem za to, że wiedząc o przestępstwie, nie zgłosił tego do odpowiednich organów ścigania - stwierdził.

Rosati: inflacja wzrośnie w ostatnim kwartale

Dariusz Rosati mówił też o inflacji.

- Mamy obecnie inflację, jeśli chodzi o czerwiec, na poziomie 2,6 procent i wydaje mi się, że pod koniec roku będziemy w okolicach 5 procent, w czwartym kwartale. To nie będzie jednorazowy efekt podwyżki taryf, tak jak nie było to 1 kwietnia efektem podwyżki stawek VAT, ale będzie to raczej wpływ szybko rosnących płac - oceniał.

- Od wielu miesięcy mamy dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń przy 3-procentowym wzroście wydajności. Niestety tego się nie da zrobić, żeby utrzymać tak wysoki wzrost wynagrodzeń, które są popychane podwyżkami płacy minimalnej - stwierdził.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl