Polacy wybierają emeryturę. 90 tysięcy wniosków w tydzień

Z kraju

Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad będzie można składać od jutratvn24bis
wideo 2/4

W ciągu tygodnia ZUS przyjął 90,5 tysięcy wniosków od osób ubiegających się po raz pierwszy o emeryturę – poinformowała w Gorzowie Wielkopolskim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- W tym krótkim czasie liczba wniosków o emeryturą,, która wpłynęła ZUS, tych pierwszorazowych wynosi 90 500 wniosków i tu chcę powiedzieć, że jest to bardzo udany start reformy przywracającej wiek emerytalny – mówiła na konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp. minister Rafalska. ZUS szacuje, że w związku z wprowadzeniem zmiany wieku emerytalnego wzrost liczby emerytur wypłacanych na koniec roku wyniesie ok. 331,3 tys., przy założeniu, że na emeryturę przejdzie ok. 82 proc. uprawnionych.

Pierwszy etap reformy

Szefowa resortu rodziny podziękowała prezes i pracownikom ZUS za „wzorowe wdrożenie pierwszego okresu” reformy. Zaznaczyła, że jest to dopiero jeden z etapów jej wdrażania. Następnym będzie analiza wniosków i wydawanie decyzji o przyznaniu emerytury. Odnosząc się do danych z Gorzowa Wlkp., Rafalska mówiła, że w tym mieście dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę na nowych zasadach jest ok. 4 tys. osób, a przyjęto 700 wniosków, co daje niższą średnią niż w ujęciu krajowym.

Wzrost emerytur

Minister przypomniała, że każdy przepracowany rok po osiągnięciu wieku emerytalnego powoduje wzrost przyszłej emerytury o 8 proc., co jest zachętą do pozostania aktywnym zawodowo. Zaznaczyła jednocześnie, że wybór należy do konkretnej osoby. To ona decyduje czy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego czuje się na siłach i ma chęć do dalszej pracy. - Wszyscy są niezwykle ciekawi, ile z tych osób dodatkowo uprawnionych powie: zostaję jednak w pracy, bo każdy przepracowany rok to jest trochę więcej tej emerytury. Za każdy rok emerytura rośnie nam o 8 procent. Nie ma tego w żadnym innym kraju europejskim – mówiła minister. Przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock