TVN24 Biznes | Z kraju

Premier zapowiada nowy projekt w sprawie podatków. "Za moment przekazujemy ustawę do Sejmu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP
Morawiecki o podniesieniu kwoty wolnej od podatku
Morawiecki o podniesieniu kwoty wolnej od podatkuTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki o podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "za moment" do Sejmu trafi projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Jak wskazał, w szykowanej reformie chodzi o to, by przebudować system podatkowy, by był on bardziej korzystny dla pracowników.

- Czasami pojawiają się pytania, czy będziecie w stanie sfinansować Polski Ład, czy kwota wolna rzeczywiście będzie na poziomie 30 tysięcy złotych. Tak. Za moment przekazujemy ustawę do Sejmu z tą kwotą wolną. Konkretnie, konsekwentnie, wiarygodnie - podkreślił w Sochaczewie szef rządu. Premier mówił, że po maju br. budżecie państwa była nadwyżka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kwota wolna, emerytury bez podatku i ochrona zdrowia

Mateusz Morawiecki podczas wcześniejszej konferencji prasowej zapowiedział, że plan Polskiego Ładu ma zakładać 10 projektów na 100 dni. Pierwszym punktem ma być 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku, drugim emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych, trzecim zniesienie limitów do specjalistów, czwartym 7 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) na ochronę zdrowia.

- Po pierwsze to 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku. To będzie jeden z wyższych pułapów w Europie. Wyższy niż we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, a nawet wyższy niż w Danii - mówił premier.

Po drugie to emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych. To dla emerytów, którzy są tą naszą najstarszą częścią społeczeństwem. Naszym skarbem, nasi mamy, nasi ojcowie, dziadkowie i babcie, którym jesteśmy winni wdzięczność - stwierdził.

Kolejnym punktem wymienionym przez premiera było zniesienie limitów do specjalistów - najpierw ma dotyczyć dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a następnie wszystkich pacjentów. Wejście w życie zaplanowano na drugą połowę 2021 roku. - Zniesienie limitów do specjalistów to powszechna bolączka - podkreślił szef rządu.

- Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano, musimy mieć bardzo szczegółowy plan i ten szczegółowy plan na 100 dni przedstawimy już wkrótce, w najbliższych paru tygodniach - powiedział. Dodał, że przedstawimy harmonogram wzrostu wydatków na ochronę zdrowia do 7 procent. 

Mieszkania i domy

Następny punkt to mieszkanie bez wkładu własnego. Wejście w życie zapowiedziano na IV kwartał 2021 roku.

Kolejnym projektem, o którym mówił premier była "deregulacja możliwości budowania własnego domu do 70 metrów kwadratowych w podstawie". Tę zmianę zaplanowano również na IV kwartał 2021 roku. - Bez specjalnych zezwoleń, bez książki budowy, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie - wyjaśniał premier.

Jak mówił, w programie chodzi także o zwiększenie populacji Polaków i rozwiązanie problemu demograficznego. Stąd - jak powiedział - propozycje rodzinnego kapitału opiekuńczego dla rodziców dzieci.

Wskazał, że Polski Ład to także wielki program inwestycyjny: chodzi o inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale także np. w drogi gminne oraz modernizację kolei oraz inwestycje środowiskowe, jak mała retencja, melioracja.

Paliwo rolnicze i małe CNK

- W ciągu tych 100 dni, w krótkim czasie doprowadzimy do uzgodnienia wszelkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego - zapowiedział premier, podkreślając, że rolnicy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

- Chcemy też ułatwić rolnikom dostęp z ich produktami rolnymi, przetworzonymi i nieprzetworzonymi do stołu - mówił, zapowiadając, że chodzi o skrócenie drogi "od pola do stołu", by ograniczyć marże pośredników. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by ograniczyć wpływ potężnych sieci handlowych i grup. - Musi być tutaj sprawiedliwy system - podkreślił.

- Na te 100 dni przyjmiemy, albo przynajmniej opracujemy ustawę, która będzie w zaawansowanym procesie realizacji, dotyczącą małych Centrów Nauki Kopernik- - zapowiedział. Jak dodał, chodzi o zwiększenie konkurencyjności.

- Jak Polska będzie konkurowała z najlepszymi, to też wynagrodzenia Polaków będą zdecydowanie wyższe, a o to nam w tym wszystkim chodzi. Wynagrodzenia Polaków urosły w ciągu 5 lat, urosły o około 25 procent. Nigdy wcześniej nie było takiej pięciolatki - podkreślił.

Polski Ład

W ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin informował, że przedstawił pakiet rozwiązań podatkowych, które mają znacząco zmniejszyć skalę obciążenia dla klasy średniej w związku z Polskim Ładem.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 mkw. bez formalności.

Inne propozycje

W środowy poranek "Rzeczpospolita" pisała, że niektóre partie opozycyjne planują przedstawianie alternatywnych dla Polskiego Ładu pomysłów bardziej w ciągu miesięcy niż tygodni.

"Platforma Obywatelska sygnalizuje na przykład, że jesienią przedstawi swoją alternatywną dla Polskiego Ładu wizję. Wtedy też opinia publiczna ma poznać nową deklarację ideową partii, która jest przygotowywana od kilku miesięcy, a w czerwcu ma być tematem dyskusji w ramach zarządu Platformy" - mogliśmy przeczytać.

Z kolei "lewica swoją główną odpowiedź programową szykuje na jesień, chociaż cały czas - do wakacji - ma prezentować swoje pomysły na kolejnych konwencjach programowych, podobnych do dwóch zorganizowanych ostatnio".

"PSL swoją odpowiedź nazywa 'Planem dla Polski' i już teraz prezentuje w trakcie konferencji prasowych i spotkań na terenie całej Polski. Propozycje dotyczą m.in. sfery mieszkaniowej oraz podatkowej. PSL proponuje np. program 'Własny kąt' oraz nowy rodzaj urlopu - roczny urlop rodzinny" - napisano.

Autor:red.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości