PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletówTVN24
wideo 2/5
TVN24PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów

Za bilety TLK i IC zapłacimy średnio o około 11 procent mniej niż obecnie, a dla kategorii EIC i EIP cena średnio obniży się około 15 procent, wracając tym samym do poprzedniego poziomu sprzed 11 stycznia. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku. W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych.

Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, a dla kategorii EIC i EIP - średnio o około 15 proc., wracając tym samym do poprzedniego poziomu sprzed 11 stycznia. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku.

Jak pisze PKP Intercity w swoim komunikacie "wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz zwiększeniem rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract)".

Zwiększenie rekompensaty

Przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021-2030.

Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz inflacją. Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej.

Proponowane przez PKP Intercity oferty promocyjne pozwalają dodatkowo obniżać koszty podróży, podobnie jak obowiązujące w pociągach ulgi ustawowe. W 2022 roku z ofert promocyjnych i ulg skorzystało 25,4 mln pasażerów pociągów przewoźnika.

Możliwość zwrotu pieniędzy

W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

Premier o cenach biletów kolejowych

W poniedziałek 30 stycznia podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki pytany był o efekt rozmów w sprawie obniżek cen biletów kolejowych. - W zeszłym tygodniu(...) spotkałem się z ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Intercity i przekazałem informacje, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony żeby przede wszystkim Polacy, obywatele, mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo no i właśnie po jak najniższych kosztach - powiedział premier.

Dodał, że trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej.

Czytaj więcej: Premier o cenach biletów kolejowych. "To jest ta zmora"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK

Pozostałe wiadomości