Premier o cenach biletów kolejowych. "To jest ta zmora"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki zapowiada obniżki cen biletów kolejowych
Premier Morawiecki zapowiada obniżki cen biletów kolejowychTVN24
wideo 2/10
TVN24Premier Morawiecki zapowiada obniżki cen biletów kolejowych

W ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy sprawić, by nastąpił powrót do niskich cen biletów kolejowych - zapowiedział na konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki.

Trwają prace nad przekazaniem dodatkowych środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej - poinformował premier. Doprowadzimy do tego, by nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - zapewnił.

Premier o cenach biletów kolejowych

W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki pytany był o efekt rozmów w sprawie obniżek cen biletów kolejowych.

- W zeszłym tygodniu(...) spotkałem się z ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Intercity i przekazałem informacje, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony żeby przede wszystkim Polacy, obywatele, mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo no i właśnie po jak najniższych kosztach - powiedział premier.

Dodał, że trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej.

- To jest ta zmora, która trapi wszystkie państwa Unii Europejskiej, również nas i chcemy po przekazaniu tych środków w ciągu najbliższych dwóch tygodni doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - stwierdził Morawiecki.

Zmiany w cenach biletów kolejowych

5 stycznia PKP Intercity poinformowało, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów.

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

W zeszły wtorek premier Morawiecki zapowiedział, że ws. cen biletów kolejowych w najbliższych dniach będzie rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury. - Na pewno na tym poziomie, na jakim dzisiaj ceny są (ceny biletów kolejowych) one nie pozostaną - zapewnił szef rządu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: adamsky1973 / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości