Najważniejsze informacje gospodarcze w tym tygodniu. Z Polski i ze świata

Źródło:
PAP
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczym
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24
wideo 2/7
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24

W najbliższych dniach GUS opublikuje dane makro za sierpień, m.in. o dynamice płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W poniedziałek NBP przedstawi dane o inflacji bazowej, w środę BGK przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W poniedziałek o godz. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej za sierpień. W lipcu ta kategoria inflacji spadła do 10,6 proc. z 11,1 proc. miesiąc wcześniej. W sierpniu rynek oczekuje dalszego obniżania się wskaźnika.

Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes w dniach 11-12 września, rynek oczekuje, że na koniec 2023 r. inflacja bazowa w Polsce spadnie do 7,7 proc., a na koniec 2024 r. obniży się do 4,8 proc.

GUS poda kluczowe dane o gospodarce

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej, cenach produkcji oraz wrześniowe dane o koniunkturze konsumenckiej. W czwartek urząd przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.

W czwartek GUS przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.Shutterstock

"Nasze prognozy, ale też konsensus rynkowy, nie przewidują odczytów, które wskazywałyby na gwałtowną zmianę trendów w gospodarce – aktywność ekonomiczna w III kw. naszym zdaniem już się nie pogarsza, ale na razie jest to bardziej powolne wychodzenie z dołka niż wyraźne ożywienie" - ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Szczególnie interesujące będą naszym zdaniem sygnały mogące wpłynąć na perspektywy konsumpcji: czy widać jakieś rysy w stabilnym trendzie zatrudnienia, czy dwucyfrowa dynamika płac ma szanse przygasnąć, czy konsumenci tracą optymizm (wg nas odpowiedź: 3xNIE)" - dodali.

Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazuje, że roczna dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu wyniosła -1,7 proc. (vs -2,7 proc. w lipcu), produkcji budowlano-montażowej: +1,1 proc. (vs +1,1 proc. miesiąc wcześniej), cen produkcji: -2,5 proc. (vs -1,7 proc. wcześniej), sprzedaży detalicznej w cenach stałych: -3,6 proc. (vs -4,0 proc. w lipcu), wynagrodzeń: +11,8 proc. (vs 10,4 proc.), a zatrudnienia: +0,1 proc. (vs 0,1 proc. miesiąc wcześniej).

Aukcja sprzedaży obligacji BGK

Dla rynku długu istotna może być zaplanowana na ten tydzień (środa) aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To jedyny przetarg banku zaplanowany na III kw. 2023 r. W poniedziałek o godz. 15.00 BGK opublikuje szczegóły aukcji.

Przegląd ratingu Polski przez Moody's

Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. Podczas przeglądu w marcu agencja nie dokonała w aktualizacji oceny kredytowej Polski - obecny długoterminowy rating w walucie obcej według agencji to "A2", ze stabilną perspektywą. Rynek nie spodziewa się zmiany ratingu i perspektywy podczas wrześniowego przeglądu.

Krajowi inwestorzy z uwagą będą też śledzić notowania polskiej waluty po ostatniej, znacznej deprecjacji.

Ekonomiści Santander Banku przewidują stabilizację polskiej waluty.Adobe Stock

"Krajowy rynek walutowy osiągnął chyba punkt lokalnej równowagi po szokowej decyzji RPP i ostatnich słownych interwencjach szefa PFR. O ile w krajowych danych nie pojawią się jakieś duże niespodzianki, zakładamy stabilizację EUR/PLN blisko 4,63-4,65 przynajmniej do czwartku. Bardziej jastrzębi od oczekiwań przekaz z Fed, a tym bardziej z Banku Japonii mógłby ponownie osłabić złotego w końcówce tygodnia, ale to jest raczej czynnik ryzyka, a nie scenariusz bazowy" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Najważniejsze wydarzenia na świecie

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach o stopach zadecydują też m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia. Pod koniec tygodnia rynek pozna wstępne odczyty PMI.

Stopy procentowe w USA

Na środowym posiedzeniu amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Równie istotna jak decyzja będzie komunikacja banku, zaktualizowane prognozy ekonomiczne i tzw. dot-plot ze ścieżką przyszłych stóp procentowych, oczekiwanych przez członków Fed.

W USA stopy procentowe mogą jeszcze wzrosnąć.Shutterstock

Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się, że dot-plot zostanie w środę zaktualizowany i zasugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, choćby po to, by Fed mógł zachować elastyczność. Ich zdaniem, jeśli inflacja w USA będzie nadal spadać, w przyszłym roku mogą nastąpić "stopniowe" obniżki stóp procentowych.

Podczas gdy uczestnicy rynku będą próbowali ocenić jak może przebiegać trajektoria polityki pieniężnej w USA w najbliższych miesiącach, niektórzy duzi gracze - w tym J.P. Morgan Asset Management i Janus Henderson Investors - prognozują, że amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie zakończyła już podnoszenie stóp procentowych, po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej od dziesięcioleci.

Decyzje w sprawie stóp także w Japonii, Chinach czy Wielkiej Brytanii

Rozpoczynający się tydzień przyniesie też rozstrzygnięcia ws. stóp procentowych w wielu innych krajach. O polityce monetarnej zadecydują m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia

"Scenariusz bazowy to utrzymanie polityki monetarnej w Japonii bez zmian, ale gdyby BoJ zaskoczył już teraz zapowiadaną od jakiegoś czasu decyzją o odejściu od ujemnych stóp i kontroli krzywej rentowności, mogłoby to mieć duże negatywne konsekwencje dla rynków wschodzących" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Bank Chin podejmuje ostatnio próby wsparcia gospodarki i nie można wykluczyć obniżki głównej stopy; na obniżkę stóp (kolejną) zanosi się również w Brazylii, natomiast w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Turcji najprawdopodobniej stopy procentowe pójdą w górę. Desynchronizacja polityki pieniężnej w różnych częściach świata, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, postępuje" - dodają.

W najbliższych dniach publicznie głos zabiorą przedstawiciele FOMC i Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałek publicznie głos zabierze członek zarządu ECB Luis de Guindos, w czwartek szefowa ECB Christine Lagarde, a w piątek - członkini zarządu Fed Lisa Cook i ponownie Luis de Guindos z EBC.

Obok polityki monetarnej, w tym tygodniu uwaga obserwatorów rynku skupi się na danych makroekonomicznych z największych gospodarek. W piątek zostaną opublikowane m. in. wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług za wrzesień z Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Inwestorzy poznają też dane inflacyjne ze strefy euro i Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa z wizytą w Serbii. Belgrad jest drugim, po Francji, przystankiem w pierwszej od pięciu lat wizycie chińskiego przywódcy w Europie. Państwo Środka widzi w Serbii "konia trojańskiego", który pomoże im wkroczyć do Europy - ocenił francuski dziennik finansowy "Les Echos". Xi odwiedzi jeszcze Węgry. Zdaniem obserwatorów wybór Belgradu i Budapesztu przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji - napisała agencja Reutera.

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Źródło:
Reuters, PAP

W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który wprowadza nowe świadczenie dla rodziców małych dzieci, tak zwane "babciowe". Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaapelowała o ponadpartyjne poparcie dla programu.

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację linii Condor. Skargę na Brukselę wniósł do Sądu Ryanair.

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Źródło:
PAP

W ostatnim losowaniu Lotto Plus padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi milion złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon.

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Wyjaśnił, że Okęcie i Modlin dzięki inwestycjom uzyskają nową przepustowość, którą najpierw trzeba będzie wykorzystać.

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Źródło:
PAP

Otwieramy ten proces konsultacji na społeczeństwo, obywateli, którzy Sejm wybierają - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że stworzona zostanie specjalna platforma, która "umożliwi każdemu obywatelowi uczestniczenie w konsultacji prawa, które w Sejmie jest stanowione".

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu zarejestrowano 86 696 używanych aut sprowadzonych z zagranicy - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to wzrost o 39,1 procent rok do roku. Kierunkiem, który rośnie najbardziej to Stany Zjednoczone, sprowadzamy o trzy czwarte więcej aut zza oceanu niż przed rokiem.

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Źródło:
PAP

W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 procent. Eksperci przewidują, że Rada pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Przedstawiciele upadłej giełdy kryptowalut FTX twierdzą, że zgromadzono środki znacznie przewyższające kwotę konieczną na spłatę klientów. Spółka potrzebuje 11 miliardów dolarów na pokrycie długów. Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został w pod koniec marca skazany na 25 lat więzienia.

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Źródło:
BBC

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

Kilogram kawy typu robusta kosztuje już około 4,2 dolara, co oznacza, że zdrożał o 17 procent w ciągu miesiąca i ponad 60 procent na przestrzeni ostatniego roku - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy.

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl