W najbliższych dniach GUS opublikuje dane makro za sierpień, m.in. o dynamice płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W poniedziałek NBP przedstawi dane o inflacji bazowej, w środę BGK przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
W poniedziałek o godz. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej za sierpień. W lipcu ta kategoria inflacji spadła do 10,6 proc. z 11,1 proc. miesiąc wcześniej. W sierpniu rynek oczekuje dalszego obniżania się wskaźnika.
Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes w dniach 11-12 września, rynek oczekuje, że na koniec 2023 r. inflacja bazowa w Polsce spadnie do 7,7 proc., a na koniec 2024 r. obniży się do 4,8 proc.
GUS poda kluczowe dane o gospodarce
W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej, cenach produkcji oraz wrześniowe dane o koniunkturze konsumenckiej. W czwartek urząd przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.
"Nasze prognozy, ale też konsensus rynkowy, nie przewidują odczytów, które wskazywałyby na gwałtowną zmianę trendów w gospodarce – aktywność ekonomiczna w III kw. naszym zdaniem już się nie pogarsza, ale na razie jest to bardziej powolne wychodzenie z dołka niż wyraźne ożywienie" - ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.
"Szczególnie interesujące będą naszym zdaniem sygnały mogące wpłynąć na perspektywy konsumpcji: czy widać jakieś rysy w stabilnym trendzie zatrudnienia, czy dwucyfrowa dynamika płac ma szanse przygasnąć, czy konsumenci tracą optymizm (wg nas odpowiedź: 3xNIE)" - dodali.
Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazuje, że roczna dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu wyniosła -1,7 proc. (vs -2,7 proc. w lipcu), produkcji budowlano-montażowej: +1,1 proc. (vs +1,1 proc. miesiąc wcześniej), cen produkcji: -2,5 proc. (vs -1,7 proc. wcześniej), sprzedaży detalicznej w cenach stałych: -3,6 proc. (vs -4,0 proc. w lipcu), wynagrodzeń: +11,8 proc. (vs 10,4 proc.), a zatrudnienia: +0,1 proc. (vs 0,1 proc. miesiąc wcześniej).
Aukcja sprzedaży obligacji BGK
Dla rynku długu istotna może być zaplanowana na ten tydzień (środa) aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To jedyny przetarg banku zaplanowany na III kw. 2023 r. W poniedziałek o godz. 15.00 BGK opublikuje szczegóły aukcji.
Przegląd ratingu Polski przez Moody's
Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. Podczas przeglądu w marcu agencja nie dokonała w aktualizacji oceny kredytowej Polski - obecny długoterminowy rating w walucie obcej według agencji to "A2", ze stabilną perspektywą. Rynek nie spodziewa się zmiany ratingu i perspektywy podczas wrześniowego przeglądu.
Krajowi inwestorzy z uwagą będą też śledzić notowania polskiej waluty po ostatniej, znacznej deprecjacji.
"Krajowy rynek walutowy osiągnął chyba punkt lokalnej równowagi po szokowej decyzji RPP i ostatnich słownych interwencjach szefa PFR. O ile w krajowych danych nie pojawią się jakieś duże niespodzianki, zakładamy stabilizację EUR/PLN blisko 4,63-4,65 przynajmniej do czwartku. Bardziej jastrzębi od oczekiwań przekaz z Fed, a tym bardziej z Banku Japonii mógłby ponownie osłabić złotego w końcówce tygodnia, ale to jest raczej czynnik ryzyka, a nie scenariusz bazowy" - oceniają ekonomiści Santander BP.
Najważniejsze wydarzenia na świecie
W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach o stopach zadecydują też m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia. Pod koniec tygodnia rynek pozna wstępne odczyty PMI.
Stopy procentowe w USA
Na środowym posiedzeniu amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Równie istotna jak decyzja będzie komunikacja banku, zaktualizowane prognozy ekonomiczne i tzw. dot-plot ze ścieżką przyszłych stóp procentowych, oczekiwanych przez członków Fed.
Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się, że dot-plot zostanie w środę zaktualizowany i zasugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, choćby po to, by Fed mógł zachować elastyczność. Ich zdaniem, jeśli inflacja w USA będzie nadal spadać, w przyszłym roku mogą nastąpić "stopniowe" obniżki stóp procentowych.
Podczas gdy uczestnicy rynku będą próbowali ocenić jak może przebiegać trajektoria polityki pieniężnej w USA w najbliższych miesiącach, niektórzy duzi gracze - w tym J.P. Morgan Asset Management i Janus Henderson Investors - prognozują, że amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie zakończyła już podnoszenie stóp procentowych, po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej od dziesięcioleci.
Decyzje w sprawie stóp także w Japonii, Chinach czy Wielkiej Brytanii
Rozpoczynający się tydzień przyniesie też rozstrzygnięcia ws. stóp procentowych w wielu innych krajach. O polityce monetarnej zadecydują m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia
"Scenariusz bazowy to utrzymanie polityki monetarnej w Japonii bez zmian, ale gdyby BoJ zaskoczył już teraz zapowiadaną od jakiegoś czasu decyzją o odejściu od ujemnych stóp i kontroli krzywej rentowności, mogłoby to mieć duże negatywne konsekwencje dla rynków wschodzących" - oceniają ekonomiści Santander BP.
"Bank Chin podejmuje ostatnio próby wsparcia gospodarki i nie można wykluczyć obniżki głównej stopy; na obniżkę stóp (kolejną) zanosi się również w Brazylii, natomiast w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Turcji najprawdopodobniej stopy procentowe pójdą w górę. Desynchronizacja polityki pieniężnej w różnych częściach świata, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, postępuje" - dodają.
W najbliższych dniach publicznie głos zabiorą przedstawiciele FOMC i Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałek publicznie głos zabierze członek zarządu ECB Luis de Guindos, w czwartek szefowa ECB Christine Lagarde, a w piątek - członkini zarządu Fed Lisa Cook i ponownie Luis de Guindos z EBC.
Obok polityki monetarnej, w tym tygodniu uwaga obserwatorów rynku skupi się na danych makroekonomicznych z największych gospodarek. W piątek zostaną opublikowane m. in. wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług za wrzesień z Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Inwestorzy poznają też dane inflacyjne ze strefy euro i Wielkiej Brytanii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock