Najważniejsze informacje gospodarcze w tym tygodniu. Z Polski i ze świata

Źródło:
PAP
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczym
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24
wideo 2/7
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24

W najbliższych dniach GUS opublikuje dane makro za sierpień, m.in. o dynamice płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W poniedziałek NBP przedstawi dane o inflacji bazowej, w środę BGK przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W poniedziałek o godz. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej za sierpień. W lipcu ta kategoria inflacji spadła do 10,6 proc. z 11,1 proc. miesiąc wcześniej. W sierpniu rynek oczekuje dalszego obniżania się wskaźnika.

Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes w dniach 11-12 września, rynek oczekuje, że na koniec 2023 r. inflacja bazowa w Polsce spadnie do 7,7 proc., a na koniec 2024 r. obniży się do 4,8 proc.

GUS poda kluczowe dane o gospodarce

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej, cenach produkcji oraz wrześniowe dane o koniunkturze konsumenckiej. W czwartek urząd przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.

W czwartek GUS przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.Shutterstock

"Nasze prognozy, ale też konsensus rynkowy, nie przewidują odczytów, które wskazywałyby na gwałtowną zmianę trendów w gospodarce – aktywność ekonomiczna w III kw. naszym zdaniem już się nie pogarsza, ale na razie jest to bardziej powolne wychodzenie z dołka niż wyraźne ożywienie" - ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Szczególnie interesujące będą naszym zdaniem sygnały mogące wpłynąć na perspektywy konsumpcji: czy widać jakieś rysy w stabilnym trendzie zatrudnienia, czy dwucyfrowa dynamika płac ma szanse przygasnąć, czy konsumenci tracą optymizm (wg nas odpowiedź: 3xNIE)" - dodali.

Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazuje, że roczna dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu wyniosła -1,7 proc. (vs -2,7 proc. w lipcu), produkcji budowlano-montażowej: +1,1 proc. (vs +1,1 proc. miesiąc wcześniej), cen produkcji: -2,5 proc. (vs -1,7 proc. wcześniej), sprzedaży detalicznej w cenach stałych: -3,6 proc. (vs -4,0 proc. w lipcu), wynagrodzeń: +11,8 proc. (vs 10,4 proc.), a zatrudnienia: +0,1 proc. (vs 0,1 proc. miesiąc wcześniej).

Aukcja sprzedaży obligacji BGK

Dla rynku długu istotna może być zaplanowana na ten tydzień (środa) aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To jedyny przetarg banku zaplanowany na III kw. 2023 r. W poniedziałek o godz. 15.00 BGK opublikuje szczegóły aukcji.

Przegląd ratingu Polski przez Moody's

Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. Podczas przeglądu w marcu agencja nie dokonała w aktualizacji oceny kredytowej Polski - obecny długoterminowy rating w walucie obcej według agencji to "A2", ze stabilną perspektywą. Rynek nie spodziewa się zmiany ratingu i perspektywy podczas wrześniowego przeglądu.

Krajowi inwestorzy z uwagą będą też śledzić notowania polskiej waluty po ostatniej, znacznej deprecjacji.

Ekonomiści Santander Banku przewidują stabilizację polskiej waluty.Adobe Stock

"Krajowy rynek walutowy osiągnął chyba punkt lokalnej równowagi po szokowej decyzji RPP i ostatnich słownych interwencjach szefa PFR. O ile w krajowych danych nie pojawią się jakieś duże niespodzianki, zakładamy stabilizację EUR/PLN blisko 4,63-4,65 przynajmniej do czwartku. Bardziej jastrzębi od oczekiwań przekaz z Fed, a tym bardziej z Banku Japonii mógłby ponownie osłabić złotego w końcówce tygodnia, ale to jest raczej czynnik ryzyka, a nie scenariusz bazowy" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Najważniejsze wydarzenia na świecie

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach o stopach zadecydują też m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia. Pod koniec tygodnia rynek pozna wstępne odczyty PMI.

Stopy procentowe w USA

Na środowym posiedzeniu amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Równie istotna jak decyzja będzie komunikacja banku, zaktualizowane prognozy ekonomiczne i tzw. dot-plot ze ścieżką przyszłych stóp procentowych, oczekiwanych przez członków Fed.

W USA stopy procentowe mogą jeszcze wzrosnąć.Shutterstock

Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się, że dot-plot zostanie w środę zaktualizowany i zasugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, choćby po to, by Fed mógł zachować elastyczność. Ich zdaniem, jeśli inflacja w USA będzie nadal spadać, w przyszłym roku mogą nastąpić "stopniowe" obniżki stóp procentowych.

Podczas gdy uczestnicy rynku będą próbowali ocenić jak może przebiegać trajektoria polityki pieniężnej w USA w najbliższych miesiącach, niektórzy duzi gracze - w tym J.P. Morgan Asset Management i Janus Henderson Investors - prognozują, że amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie zakończyła już podnoszenie stóp procentowych, po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej od dziesięcioleci.

Decyzje w sprawie stóp także w Japonii, Chinach czy Wielkiej Brytanii

Rozpoczynający się tydzień przyniesie też rozstrzygnięcia ws. stóp procentowych w wielu innych krajach. O polityce monetarnej zadecydują m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia

"Scenariusz bazowy to utrzymanie polityki monetarnej w Japonii bez zmian, ale gdyby BoJ zaskoczył już teraz zapowiadaną od jakiegoś czasu decyzją o odejściu od ujemnych stóp i kontroli krzywej rentowności, mogłoby to mieć duże negatywne konsekwencje dla rynków wschodzących" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Bank Chin podejmuje ostatnio próby wsparcia gospodarki i nie można wykluczyć obniżki głównej stopy; na obniżkę stóp (kolejną) zanosi się również w Brazylii, natomiast w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Turcji najprawdopodobniej stopy procentowe pójdą w górę. Desynchronizacja polityki pieniężnej w różnych częściach świata, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, postępuje" - dodają.

W najbliższych dniach publicznie głos zabiorą przedstawiciele FOMC i Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałek publicznie głos zabierze członek zarządu ECB Luis de Guindos, w czwartek szefowa ECB Christine Lagarde, a w piątek - członkini zarządu Fed Lisa Cook i ponownie Luis de Guindos z EBC.

Obok polityki monetarnej, w tym tygodniu uwaga obserwatorów rynku skupi się na danych makroekonomicznych z największych gospodarek. W piątek zostaną opublikowane m. in. wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług za wrzesień z Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Inwestorzy poznają też dane inflacyjne ze strefy euro i Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Apple we wtorek przegrało przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji, które nakazały jej zapłacenie Irlandii zaległych podatków w kwocie 13 miliardów euro.

Gigantyczny podatek do zapłacenia. Wyrok TSUE

Gigantyczny podatek do zapłacenia. Wyrok TSUE

Źródło:
PAP

Koszt systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 37 miliardów złotych w ciągu dekady - podał Deloitte na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano raport "System kaucyjny w Polsce - koszty, perspektywy, szanse". W pierwszym roku funkcjonowania mechanizmu może zostać nim objęta zaledwie połowa butelek PET i puszek metalowych wprowadzanych do obiegu.

Rewolucja w sklepach ma ruszyć w 2025 roku, ale wciąż jest wiele niewiadomych

Rewolucja w sklepach ma ruszyć w 2025 roku, ale wciąż jest wiele niewiadomych

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Orlen wstrzymuje wszystkie przelewy sponsorskie na rzecz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) - poinformowało Radio Zet. Dodało, że powodem takiej decyzji mają być "kontrowersje wokół działań zarządu PKOl i prezesa Radosława Piesiewicza". "Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOl" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe Orlenu.

Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl, PAP

Grupa Azoty w latach 2021-2023 zamawiała usługi reklamowe oraz promocyjne, udzielane nie w celu promocji spółki czy produktów, ale w interesie innych podmiotów, w tym na rzecz partii politycznej - wynika z zawiadomienia Grupy Azoty skierowanego do prokuratury. Jak wylicza koncern, na darowizny i działania reklamowe w ubiegłym roku przeznaczono ponad 7,5 mln zł.

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu (PKOl) ze skutkiem natychmiastowym - podała spółka. Nie jest to pierwsza firma, która zdecydowała się na podobny krok.

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską PKOl-owi

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską PKOl-owi

Źródło:
PAP

Fabryka przyborów szkolnych w Baranowie Herlitz-Pelikan ma zostać zamknięta - podają lokalne media. W zakładzie zostaną przeprowadzone zwolnienia grupowe, póki co nie podano, ile osób straci pracę. Informację o likwidacji firmy Herlitz przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl jej właściciel, spółka Hamelin Polska.

Polscy pracownicy stracą na fuzji. Po 30 latach  fabryka zostanie zamknięta

Polscy pracownicy stracą na fuzji. Po 30 latach fabryka zostanie zamknięta

Źródło:
tvn24.pl

Cieszę się, że odnieśliśmy pierwszy sukces - mówi burmistrz niemieckiego Guben. Tak ocenia projekt, w ramach którego kilkunastu osobom udostępniono za darmo mieszkania na okres próbny. Miejscowym władzom zależy, by zachęcić je do pozostania w tym przygranicznym mieście na dłużej.

Mieszkanie za darmo? Niecodzienna oferta miasta tuż przy granicy z Polską 

Mieszkanie za darmo? Niecodzienna oferta miasta tuż przy granicy z Polską 

Źródło:
ENEX, rbb24

Przeciętna powierzchnia mieszkań w budynkach wielorodzinnych w pierwszej połowie roku wyniosła 51,8 mkw. - wynika z danych GUS. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. najwięcej nowych mieszkań wybudowano w mazowieckim i małopolskim. Ale to w województwie pomorskim jest największe nasilenie budownictwa.

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Źródło:
PAP

W końcówce 2025 roku może być przestrzeń do obniżenia taryf - oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Radiu Zet.

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) utrzymał grzywnę w wysokości 2,4 miliarda euro nałożoną na Google. Powodem kary jest nadużycie pozycji dominującej poprzez faworyzowanie przez firmę własnej usługi porównywania produktów.

TSUE utrzymał ogromną karę nałożoną na Google

TSUE utrzymał ogromną karę nałożoną na Google

Źródło:
PAP

Akcje Trump Media & Technology Group, spółki kontrolującej założoną przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa platformę społecznościową Truth, notują potężne spadki. Obecnie wyceniane są one najniższej od momentu giełdowego debiutu z kwietnia tego roku. Mocna przecena sprawiła, że były prezydent Stanów Zjednoczonych zniknął z listy 500 najbogatszych ludzi świata "Bloomberg Billionaires Index".

Potężne ciosy dla Trumpa. Stracił miliardy, zniknął z listy najbogatszych

Potężne ciosy dla Trumpa. Stracił miliardy, zniknął z listy najbogatszych

Źródło:
CNN

W poniedziałek Apple zaprezentowało długo wyczekiwanego, wzbogaconego sztuczną inteligencją iPhone'a 16. Choć nowy flagowiec oferuje wiele nowości, to smartfonowej rewolucji ewidentnie zabrakło. Ile kosztuje i co oferuje iPhone 16?

iPhone 16 bez rewolucji, ale z funkcjami AI

iPhone 16 bez rewolucji, ale z funkcjami AI

Źródło:
Reuters

Przez rok nie będą wydawane licencje nowym lokalom Airbnb w trzech centralnych dzielnicach Aten, a na pasażerów wycieczkowców przybywających na wyspy Santorini i Mykonos nałożone zostaną opłaty w wysokości 20 euro - to restrykcje, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Nowe restrykcje dotkną turystów udających się do Grecji

Nowe restrykcje dotkną turystów udających się do Grecji

Źródło:
PAP

Co trzecia firma w Polsce zamierza zwiększyć zatrudnienie w czwartym kwartale bieżącego roku, natomiast redukcję etatów rozważa 19 proc. przebadanych firm - wynika z raportu ManpowerGroup. Nowe rekrutacje zapowiadają między innymi przedsiębiorstwa z sektora transportu, logistyki, motoryzacji, a także IT.

Firmy w Polsce chcą rekrutować. Gdzie najłatwiej o pracę

Firmy w Polsce chcą rekrutować. Gdzie najłatwiej o pracę

Źródło:
PAP

W poniedziałek zatrudnieni w łódzkim zakładzie Beko przyszli do pracy w czarnych koszulkach. To znak protestu wobec planów zamknięcia fabryki. Zwolnionych zostanie 1100 osób. Koncern zapewnił, że wypracuje odpowiednie warunki odejścia, jednak wśród pracowników panuje rozgoryczenie. - Dostaliśmy strzał w twarz - mówią.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Dostaliśmy strzał w twarz"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Dostaliśmy strzał w twarz"

Źródło:
PAP

Pierwsze wypłaty środków w ramach programu Aktywny Rodzic planowane są na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku - przekazał ZUS. Wnioski będzie można składać przez internet już od 1 października. Komu przysługuje tak zwane babcie, żłobkowe oraz świadczenie "aktywnie w domu"?

"Aktywny Rodzic" coraz bliżej. Jak dostać pieniądze na dziecko?

"Aktywny Rodzic" coraz bliżej. Jak dostać pieniądze na dziecko?

Źródło:
PAP

W sądzie federalnym w Alexandrii pod Waszyngtonem rozpoczął się w poniedziałek proces wytoczony przez rząd federalny USA firmie Google, której zarzucono nadużywanie pozycji monopolisty na rynku reklam internetowych. Proces ma potencjalnie duże znaczenie dla finansów mediów internetowych.

Google monopolistą? Rozpoczął się kolejny proces

Google monopolistą? Rozpoczął się kolejny proces

Źródło:
PAP

Peter Nygard został skazany przez sąd w Toronto na 11 lat więzienia za gwałty na kobietach oraz nieletnich dziewczynach. Kanadyjski magnat z branży mody nie przyznał się do winy, prokuratura przedstawiła jednak w trakcie procesu dokładne opisy zdarzeń na podstawie relacji jego ofiar. Przeciwko Nygardowi toczą się jeszcze postępowania związane z oskarżeniami o zgwałcenie dziesiątek innych kobiet i dziewczynek, między innymi w USA i na Bahamach.

Magnat odzieżowy skazany za gwałty. "Kilkadziesiąt ofiar" czeka jeszcze na sprawiedliwość

Magnat odzieżowy skazany za gwałty. "Kilkadziesiąt ofiar" czeka jeszcze na sprawiedliwość

Źródło:
PAP

- Wrzucenie wszystkich do jednego worka, tak jak to zrobił GUS, nie pokazuje problemu, z którym faktycznie się borykamy w kwestii różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn - uważa Olga Kozierowska, prezeska i założycielka fundacji Włączeni Plus, której częścią jest Sukces Pisany Szminką. Jak podkreśla dr hab. Iga Magda, wiceprezeska zarządu Instytutu Badań Strukturalnych, dane udostępnione w ostatnim czasie pokazują, że obraz nierówności płacowych jest znacznie bardziej skomplikowany i niejednoznaczny.

"Ubóstwo w Polsce ma twarz kobiety". Jak wygląda luka płacowa?

"Ubóstwo w Polsce ma twarz kobiety". Jak wygląda luka płacowa?

Źródło:
tvn24.pl

Władze gminy Rodos w Grecji odznaczyły brytyjską parę, która odwiedziła wyspę ponad sto razy. Nagrodzeni Brytyjczycy przybywają na Rodos cztery-pięć razy w roku od lat 90. i zawsze wybierają ten sam hotel.

Odwiedzili wyspę ponad sto razy. Zostali wyróżnieni przez władze

Odwiedzili wyspę ponad sto razy. Zostali wyróżnieni przez władze

Źródło:
PAP

We wtorek zostanie wypłacona druga transza tak zwanych czternastek o łącznej wartości 1,3 miliarda złotych. Pieniądze trafią do ponad 970 tysięcy emerytów - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Niemal milion osób dostanie większy przelew z ZUS

Niemal milion osób dostanie większy przelew z ZUS

Źródło:
PAP

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Greenwich Investments, będącego właścicielem Grupy Graal, przez spółkę Lisner - przekazał PAP departament komunikacji urzędu. Jak podkreślają eksperci, będzie to jeden z największych transferów w branży spożywczej na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Spożywczy lider przejmuje polską firmę. Jest decyzja UOKiK

Spożywczy lider przejmuje polską firmę. Jest decyzja UOKiK

Źródło:
PAP

Na zasypanie przepaści pomiędzy gospodarką Unii Europejskiej a gospodarką USA potrzeba od 750 miliardów euro do 800 rocznie - wynika z najnowszego raportu przedstawionego Ursuli von der Leyer, szefowej Komisji Europejskiej, przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank - ECB). Źródłem ich finansowania miałaby być emisja wspólnego długu. - Po pierwsze wspólne priorytety - skomentowała szefowa KE na konferencji prasowej w Belgii.

Unii Europejskiej potrzeba setek miliardów euro. "Na zasypanie przepaści"

Unii Europejskiej potrzeba setek miliardów euro. "Na zasypanie przepaści"

Źródło:
PAP