Najważniejsze informacje gospodarcze w tym tygodniu. Z Polski i ze świata

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczym
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24
wideo 2/7
TVN24Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczym

W najbliższych dniach GUS opublikuje dane makro za sierpień, m.in. o dynamice płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W poniedziałek NBP przedstawi dane o inflacji bazowej, w środę BGK przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W poniedziałek o godz. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej za sierpień. W lipcu ta kategoria inflacji spadła do 10,6 proc. z 11,1 proc. miesiąc wcześniej. W sierpniu rynek oczekuje dalszego obniżania się wskaźnika.

Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes w dniach 11-12 września, rynek oczekuje, że na koniec 2023 r. inflacja bazowa w Polsce spadnie do 7,7 proc., a na koniec 2024 r. obniży się do 4,8 proc.

GUS poda kluczowe dane o gospodarce

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej, cenach produkcji oraz wrześniowe dane o koniunkturze konsumenckiej. W czwartek urząd przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.

W czwartek GUS przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego.Shutterstock

"Nasze prognozy, ale też konsensus rynkowy, nie przewidują odczytów, które wskazywałyby na gwałtowną zmianę trendów w gospodarce – aktywność ekonomiczna w III kw. naszym zdaniem już się nie pogarsza, ale na razie jest to bardziej powolne wychodzenie z dołka niż wyraźne ożywienie" - ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Szczególnie interesujące będą naszym zdaniem sygnały mogące wpłynąć na perspektywy konsumpcji: czy widać jakieś rysy w stabilnym trendzie zatrudnienia, czy dwucyfrowa dynamika płac ma szanse przygasnąć, czy konsumenci tracą optymizm (wg nas odpowiedź: 3xNIE)" - dodali.

Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazuje, że roczna dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu wyniosła -1,7 proc. (vs -2,7 proc. w lipcu), produkcji budowlano-montażowej: +1,1 proc. (vs +1,1 proc. miesiąc wcześniej), cen produkcji: -2,5 proc. (vs -1,7 proc. wcześniej), sprzedaży detalicznej w cenach stałych: -3,6 proc. (vs -4,0 proc. w lipcu), wynagrodzeń: +11,8 proc. (vs 10,4 proc.), a zatrudnienia: +0,1 proc. (vs 0,1 proc. miesiąc wcześniej).

Aukcja sprzedaży obligacji BGK

Dla rynku długu istotna może być zaplanowana na ten tydzień (środa) aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To jedyny przetarg banku zaplanowany na III kw. 2023 r. W poniedziałek o godz. 15.00 BGK opublikuje szczegóły aukcji.

Przegląd ratingu Polski przez Moody's

Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. Podczas przeglądu w marcu agencja nie dokonała w aktualizacji oceny kredytowej Polski - obecny długoterminowy rating w walucie obcej według agencji to "A2", ze stabilną perspektywą. Rynek nie spodziewa się zmiany ratingu i perspektywy podczas wrześniowego przeglądu.

Krajowi inwestorzy z uwagą będą też śledzić notowania polskiej waluty po ostatniej, znacznej deprecjacji.

Ekonomiści Santander Banku przewidują stabilizację polskiej waluty.Adobe Stock

"Krajowy rynek walutowy osiągnął chyba punkt lokalnej równowagi po szokowej decyzji RPP i ostatnich słownych interwencjach szefa PFR. O ile w krajowych danych nie pojawią się jakieś duże niespodzianki, zakładamy stabilizację EUR/PLN blisko 4,63-4,65 przynajmniej do czwartku. Bardziej jastrzębi od oczekiwań przekaz z Fed, a tym bardziej z Banku Japonii mógłby ponownie osłabić złotego w końcówce tygodnia, ale to jest raczej czynnik ryzyka, a nie scenariusz bazowy" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Najważniejsze wydarzenia na świecie

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach o stopach zadecydują też m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia. Pod koniec tygodnia rynek pozna wstępne odczyty PMI.

Stopy procentowe w USA

Na środowym posiedzeniu amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Równie istotna jak decyzja będzie komunikacja banku, zaktualizowane prognozy ekonomiczne i tzw. dot-plot ze ścieżką przyszłych stóp procentowych, oczekiwanych przez członków Fed.

W USA stopy procentowe mogą jeszcze wzrosnąć.Shutterstock

Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się, że dot-plot zostanie w środę zaktualizowany i zasugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, choćby po to, by Fed mógł zachować elastyczność. Ich zdaniem, jeśli inflacja w USA będzie nadal spadać, w przyszłym roku mogą nastąpić "stopniowe" obniżki stóp procentowych.

Podczas gdy uczestnicy rynku będą próbowali ocenić jak może przebiegać trajektoria polityki pieniężnej w USA w najbliższych miesiącach, niektórzy duzi gracze - w tym J.P. Morgan Asset Management i Janus Henderson Investors - prognozują, że amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie zakończyła już podnoszenie stóp procentowych, po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej od dziesięcioleci.

Decyzje w sprawie stóp także w Japonii, Chinach czy Wielkiej Brytanii

Rozpoczynający się tydzień przyniesie też rozstrzygnięcia ws. stóp procentowych w wielu innych krajach. O polityce monetarnej zadecydują m. in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Brazylia

"Scenariusz bazowy to utrzymanie polityki monetarnej w Japonii bez zmian, ale gdyby BoJ zaskoczył już teraz zapowiadaną od jakiegoś czasu decyzją o odejściu od ujemnych stóp i kontroli krzywej rentowności, mogłoby to mieć duże negatywne konsekwencje dla rynków wschodzących" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Bank Chin podejmuje ostatnio próby wsparcia gospodarki i nie można wykluczyć obniżki głównej stopy; na obniżkę stóp (kolejną) zanosi się również w Brazylii, natomiast w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Turcji najprawdopodobniej stopy procentowe pójdą w górę. Desynchronizacja polityki pieniężnej w różnych częściach świata, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, postępuje" - dodają.

W najbliższych dniach publicznie głos zabiorą przedstawiciele FOMC i Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałek publicznie głos zabierze członek zarządu ECB Luis de Guindos, w czwartek szefowa ECB Christine Lagarde, a w piątek - członkini zarządu Fed Lisa Cook i ponownie Luis de Guindos z EBC.

Obok polityki monetarnej, w tym tygodniu uwaga obserwatorów rynku skupi się na danych makroekonomicznych z największych gospodarek. W piątek zostaną opublikowane m. in. wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług za wrzesień z Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Inwestorzy poznają też dane inflacyjne ze strefy euro i Wielkiej Brytanii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przyszłość wakacji kredytowych nadal nie jest znana. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk na początku środowego posiedzenia Sejmu wnioskował o uzupełnienie porządku obrad o rządowy projekt dotyczący przedłużenia tego rozwiązania. - Co państwo powiecie mieszkańcom Wilanowa i Jagodna, którzy z tych kredytów korzystają - pytał z sejmowej mównicy. W ten sposób nawiązywał do odwołania posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która miała się zająć projektem PiS. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że przeprowadzi "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek we wszystkich komisjach sejmowych".

Poseł PiS pyta o mieszkańców Wilanowa. Marszałek Sejmu zapowiada "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek"

Poseł PiS pyta o mieszkańców Wilanowa. Marszałek Sejmu zapowiada "kontrole sprzętu AGD, zamrażarek, chłodziarek"

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe, ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę. "Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych" – wynika z prognoz ekonomistów banków. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Waldemar Buda w ostatnim rządzie Mateusza Morawieckiego był ministrem rozwoju. Jednym z jego flagowych projektów był Bezpieczny Kredyt 2 procent. Sam, jak wynika z oświadczenia majątkowego, posiada łącznie trzy kredyty - w tym dwa hipoteczne. Obecnie walczy o zachowanie możliwości wakacji kredytowych. - Żądamy natychmiastowego wznowienia prac komisji finansów publicznych i pracy nad wakacjami kredytowymi. Mamy dobry projekt, który bazuje na rozwiązaniach, które już obowiązywały i spokojnie możemy nad nim pracować - powiedział we wtorek poseł PiS, były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dwa kredyty hipoteczne, jeden na samochód. Majątek byłego ministra rozwoju

Dwa kredyty hipoteczne, jeden na samochód. Majątek byłego ministra rozwoju

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Agencja ratingowa Moody's wydała we wtorek ostrzeżenie o obniżeniu ratingu kredytowego Chin, twierdząc, że koszty ratowania samorządów lokalnych i przedsiębiorstw państwowych oraz kontrolowania kryzysu na rynku nieruchomości będą ciążyć na drugiej gospodarce świata.

Amerykańska agencja ratingowa ostrzega Chiny

Amerykańska agencja ratingowa ostrzega Chiny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

Do Sejmu trafiła autopoprawka do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Z pierwotnej propozycji zniknęły regulacje dotyczące farm wiatrowych, które wzbudziły duże kontrowersje.

Zmiany w projekcie w sprawie cen prądu. Zniknęły kontrowersyjne propozycje

Zmiany w projekcie w sprawie cen prądu. Zniknęły kontrowersyjne propozycje

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ceny przyprawiają o zawrót głowy - drogo jest już od dawna, ale drożeje także chleb. Ceny będą jeszcze bardziej rosły - piekarze ostrzegają. Winne są ceny energii i rosnące płace. Materiał Łukasza Łubiana, reportera programu "Polska i Świat".

Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Autor:
Łukasz
Łubian,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grzegorz Bierecki zgromadził najwięcej oszczędności wśród wszystkich senatorów tej kadencji. Członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przekazał w oświadczeniu majątkowym, że ma w walucie polskiej prawie 8,4 miliona złotych oraz równowartość ponad 2 milionów złotych w euro i dolarach amerykańskich. Grzegorz Bierecki ma też obligacje skarbowe i Fiata 126p.

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, wraz z mężem ma około 467,6 tysiąca złotych oszczędności. Polityczka Koalicji Obywatelskiej jest też współwłaścicielką domu o powierzchni 438 metrów kwadratowych. W swoim portfelu ma też jedną akcję imienną klubu piłkarskiej Ekstraklasy. Na stronach Senatu opublikowano oświadczenie majątkowe Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sprawa przedłużenia wakacji kredytowych budzi duże emocje. Projektami w tej sprawie miała się zająć we wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych, jednak posiedzenie zostało odwołane. Taka decyzja oburzyła posła Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budę. W związku z tym w Sejmie doszło do gorącej wymiany zdań między byłym ministrem rozwoju i technologii oraz Januszem Cichoniem z Koalicji Obywatelskiej.

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Tauron ostrzega przed pojawiającymi się w sieci fałszywymi stronami internetowymi, wykorzystującymi logo Grupy. Spółka energetyczna poinformowała, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dotyczących finansowania inwestycji Grupy.

Tauron ostrzega przed oszustami

Tauron ostrzega przed oszustami

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi we wtorek wycofali projekt ustawy zakładający przedłużenie obowiązywania wakacji kredytowych. - Podjęliśmy decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie już procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych i to jest słuszna decyzja dla pewnego porządku, który musimy zaprowadzić w tym trudnym, przejściowym momencie. Tak po prostu będzie lepiej dla tego projektu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślał przy tym, że "nikt nie będzie niczego opóźniał, bo decyzja w sprawie wakacji kredytowych musi być".

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 98 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku. "To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu" - poinformowała w komunikacie spółka Polskie Porty Lotnicze. W 2024 roku port na południu Mazowsza ma podwoić swój wynik, ale lotnisko jeszcze długo poczeka na zyski.

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Najprawdopodobniej te dwa tematy, czyli mrożenie cen energii i liberalizacja zasad dotyczących energetyki wiatrowej, zostaną rozdzielone - zapowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że temat "uwolnienia energii z wiatru nie zostanie odpuszczony". - Tematem zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - mówił.

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w czterech krajach, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższymi były dwie wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu z rynku kilku partii produktów kosmetycznych. Powodem decyzji jest "niewłaściwa jakość mikrobiologiczna".

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych, zostało odwołane - poinformował we wtorek Sąd Najwyższy. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu trafił we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Po zmianach limit budżetu na program Bezpieczny kredyt 2 procent w 2024 roku może przekroczyć 1,8 miliarda złotych wobec obecnych 941 milionów złotych - wynika z informacji na stronie Izby Niższej.

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Intensywne opady śniegu w miniony weekend przyniosły wiele problemów kierowcom. Według danych Global Assistance Polska było ich o 29 procent więcej niż w bezśnieżny weekend. Kierowcy zgłaszali awarie, kolizje i zdarzenia losowe. Pomoc, jaką otrzymali, najczęściej polegała na holowaniu lub usprawnieniu pojazdu na miejscu. Największy wzrost zgłoszeń odnotowano w województwie lubelskim, aż o 167 procent.     

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko Scott Sportech Polska - poinformował urząd w komunikacie. Zarzuty wobec spółki dotyczą ograniczania konkurencji poprzez podział rynku sprzedaży rowerów. Zdaniem urzędu konsumenci mogli zostać pozbawieni możliwości zakupów produktów przez internet.

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Aktualizacja:
Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zapowiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Niezależność banku manifestuje się w decyzjach, które ten bank podejmuje, a nie osobach, które pracują w ciałach Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w poniedziałek Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego. W ten sposób odniosła się do pytań o doradców szefa banku centralnego. - Historia jest taka, że przedstawiciele różnych partii, czołowi politycy, premierzy, zasiadali w tym gronie - oceniła Kightley.

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

Vueling, hiszpańska tania linia lotnicza, wprowadziła do menu oferowanego podczas lotów przysmaki dla zwierząt. Według przewoźnika to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes