Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił. Wicepremier: jestem za

Źródło:
TVN24
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Henryk Kowalczyk: jestem za
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Henryk Kowalczyk: jestem zaTVN24
wideo 2/9
kowalczykcovid

Jestem za wprowadzeniem weryfikacji szczepień w miejscu pracy - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zastrzegł jednak, że należy zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych pracowników. Szef resortu rolnictwa odniósł się też do rekompensat za wzrost cen energii, inflacji oraz podwyżek stóp procentowych.

- Jeżeli zabezpieczymy to, żeby nie wyciekały dane, informacje (o pracownikach - red.), to jestem za - mówił Kowalczyk o projekcie ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony.

- Pracodawcy mogą dobrze regulować pracownikami - zaszczepionych wysyłać do kontaktu z klientami, a niezaszczepionych przesuwać w inne miejsce, by nie tracili, ale żeby było bezpieczniej i żeby nie rozprzestrzeniał się COVID - mówił.

Wicepremier uważa, że w Polsce nie powinno być obowiązkowych szczepień. - Obowiązkowych szczepień nie ma w Polsce i myślę, że nie będzie. Każdy ma swoją wolność, każdy odpowiada za swoje zdrowie i życie, niech tak zostanie. Natomiast jeśli narusza (osoba niezaszczepiona - red.) swoim zachowaniem zdrowie i życie innych, to myślę, że ograniczenia są dość istotne - mówił.

- Obowiązkowe szczepienia byłyby pewnie trudne do realizacji dodał wicepremier.

Kowalczyk zastrzegł jednocześnie, że wspierałby możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia.

Według organizacji pracodawców przedsiębiorcy od dawna czekają na przepisy umożliwiające im sprawdzenie, który pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, ponieważ przepisy takie pozwoliłyby zapewnić bezpieczne warunki zatrudnienia w zakładach pracy.

Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan na początku sierpnia tego roku wynika, że 80 proc. pracodawców uważa, że powinno mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych i którzy są to pracownicy.

Również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) podkreśla, że środowiska gospodarcze od dawna zwracają uwagę na konieczność szybkiego przyjęcia przepisów dotyczących weryfikacji szczepień wśród pracowników.

Zdaniem ZPP informacja o szczepieniu pracownika pozwoli skuteczniej zarządzać ryzykiem epidemicznym na poziomie poszczególnych zakładów, w rezultacie może istotnie przyczynić się do zmniejszenia liczby zakażeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekompensaty za wzrost cen prądu

Henryk Kowalczyk był też pytany, ilu mieszkańców wsi dostanie dopłaty do rachunków za prąd. - Nie wiem. To będzie zależało od ich zamożności, bo taka jest przymiarka. Szacuje się, że może to być około trzech milionów osób, wszystko zależy od dochodów i zamożności - mówił.

Dodał, że kryterium będzie to "ile ktoś zarabia". - Jeśli cena prądu wpłynie na duży ubytek w jego budżecie to otrzyma częściową rekompensatę, czyli tak zwaną tarczę antyinflacyjną spowodowaną wzrostem cen energii - powiedział.

Poinformował, że rekompensaty mają zacząć być wypłacane od 1 stycznia. - Ale również można je wprowadzić w lutym, marcu z mocą od 1 stycznia. Jeżeli chodzi o opóźnienie, to (ewentualnie kwestia - red.) kilku tygodni - dodał.

Marcin Zaborski zwrócił uwagę, że przy obniżeniu stawki VAT na prąd wszyscy płacilibyśmy mniejsze rachunki. Dziennikarz zapytał, dlaczego takie rozwiązanie nie może wejść w życie. - Bo wszyscy moglibyśmy skorzystać, a dobrze, żeby skorzystali ci którzy najbardziej tego potrzebują. Jeżeli już pomagamy, to pomagamy najuboższym - stwierdził wicepremier i minister rolnictwa.

Inflacja a wzrost wynagrodzeń

Henryk Kowalczyk odniósł się też do wynagrodzeń w budżetówce. Marcin Zaborski zapytał, czy wzrost zarobków był tam wyższy niż inflacja.

- Za ostatni rok nie. Natomiast przymiarka jest taka, że sfera budżetowa otrzyma 6 proc. podwyżki na przełomie roku. To jest mniej niż inflacja, natomiast nie wiadomo ile wyniesie ona w przyszłym roku. Mam nadzieję, że będzie mniejsza - powiedział.

Podwyżka stóp procentowych

Odnosząc się do podwyżek stóp procentowych Kowalczyk mówił, że "prezes Glapiński ma dylemat". - Ja to rozumiem. Każde podniesienie stóp procentowych, bo tylko tak można regulować inflację, powoduje hamowanie gospodarki. Myślę, że ten wzrost gospodarczy po pandemii powoduje inflację i to nie jest zjawisko tylko w Polsce. W Europie, całej Unii Europejskiej inflacja już jest ponad 4 proc. - dodał.

- Faktem jest, że duszenie inflacji poprzez stopy procentowe może zawrócić gospodarkę. Ja bym się bał takich radykalnych rozwiązań. Pamiętam lata 90-te, gdy Balcerowicz zdusił inflację niszcząc gospodarkę. Bezrobocie jest w tej chwili bardzo małe i to jest ta wielka zasługa, że mamy w Polsce oczywiście presję płacową, to jest fakt, inflacyjna rzecz, ceny energii niezależne zupełnie od nas, te kilka rzeczy się nakłada. Ważne jest, by zarobki rosły szybciej niż inflacja. Nie mówimy tutaj tylko o sferze budżetowej, ale o wszystkich zarobkach – mówił Kowalczyk.

Nowy minister rolnictwa odniósł się także do wywiadu na antenie Radia Zet, podczas którego mówił o ratach kredytów, które ulegną zmianie przez podwyższenie poziomu stóp procentowych. Prowadząca program Beata Lubecka powołała się wtedy na wyliczenia, według których przeciętna rata kredytu wzrośnie o 221 złotych. - Więcej? Nie sądzę. Chyba nie potrafią liczyć. No jak przez 1 proc. można płacić (więcej -red.) 200 złotych miesięcznie. Trzeba to po prostu policzyć, a nie opowiadać takie rzeczy - mówił.

Pytany, czy doliczył się, o ile wzrosły raty kredytów powiedział: "wtedy powiedziałem to pochopnie". - Jest to możliwe (taka podwyżka - red.) przy wysokich kredytach, jeżeli kredyt przekracza 200 tysięcy w danym momencie to jest to możliwe. Ja posłużyłem się skrótem myślowym o średniej kredytowej, a nie najwyższych kredytach - mówił.

- Powinienem mówić precyzyjniej, a nie że wszystkie kredyty, bo to nie wszystkie - ocenił.

Zdaniem Henryka Kowalczyka przy robieniu zakupów w kieszeni zostaje mu teraz więcej niż w poprzednich latach. Dopytywany przez Marcina Zaborowskiego przyznał jednak, że dostał niedawno 40-procentową podwyżkę.

- Tylko dwa lata temu była obniżka o 20 proc. Na inflację, podwyżki, na to co zostaje w kieszeni trzeba patrzeć nie w okresie kilku miesięcy, ale kilku lat - mówił. Zwrócił uwagę m. in. na wzrost płacy minimalnej.

Emerytury

Marcin Zaborski zwrócił uwagę, że za rządów PiS zwiększyła się liczba emerytów, którzy nie wypracowali sobie świadczenia w wysokości najniższej emerytury.

- To jest oczywiście problem przechodzenia na emerytury i stażu. Myślę, że pomoc dla osób najniżej zarabiających jest na tyle duża, że nie ma żadnego porównania, jeżeli chodzi o stan finansowy rodzin, nawet najuboższych, w porównaniu z poprzednimi latami - powiedział Kowalczyk.

Odniósł się też do emerytur stażowych. - Prawdopodobnie (takie przepisy - red.) będą - mówił. Dodał, że nad regulacjami pracuje "prawdopodobnie prezydent".

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Resort finansów opublikował nową wersję projektu zmian w podatku od nieruchomości. Nowe przepisy zakładają, że opodatkowana będzie tylko część budowlana elektrowni fotowoltaicznych, magazynów energii, pieców przemysłowych, kolei linowych czy wyciągów narciarskich. - Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym - wskazał ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran. Wyjaśnił, że zmiany zakładają między innymi to, iż budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych.

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dopiero w 2026 roku inflacja ma szansę powrócić do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński. Dodał przy tym, że obniżka stóp procentowych "może nastąpić wcześniej".

Prezes NBP Adam Glapiński o tym, kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński o tym, kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kandydat republikanów na prezydenta Donald Trump przekazał, że jeśli wygra wybory 5 listopada, to powoła komisję do spraw efektywności rządu, na czele której stanie miliarder Elon Musk - podał Reuters.

Donald Trump zapowiedział, że powierzy Elonowi Muskowi kierowanie nową komisją

Donald Trump zapowiedział, że powierzy Elonowi Muskowi kierowanie nową komisją

Źródło:
Reuters, PAP

Zamaskowana osoba, prawdopodobnie z bronią palną, wtargnęła w nocy z środy na czwartek na maszynę podczas odwiertów na obszarze pod Kiruną - podał szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB. Wcześniej doszło tam do sabotażu.

Uzbrojona osoba wtargnęła na maszynę wiertniczą. Kolejny incydent

Uzbrojona osoba wtargnęła na maszynę wiertniczą. Kolejny incydent

Źródło:
PAP

Polska platforma turystyczna eSky Group podpisała umowę z chińskim Fosun Tourism Group w sprawie przejęcia Thomasa Cooka, najstarszej na świecie marki z branży turystycznej - poinformowała spółka eSky w komunikacie prasowym. Grupa zamierza wesprzeć markę Thomas Cook w dalszym rozwoju i wykorzystać jej doświadczenie do umocnienia swojej pozycji w Wielkiej Brytanii oraz Europie Zachodniej.

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Źródło:
PAP, Reuters

PKP Cargo w restrukturyzacji i Budimex podpisały podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu list intencyjny w sprawie zatrudniania przez firmę pracowników kolejowego przewoźnika. Umożliwi on rekrutację do 100 osób w grupach zawodowych, w których Budimex prowadzi rekrutacje - dodano.

Chcą przejąć część pracowników PKP Cargo. List intencyjny

Chcą przejąć część pracowników PKP Cargo. List intencyjny

Źródło:
PAP

Atak na klientów banku BNP Paribas - cyberprzestępcy podszywają się pod administratorów systemu - ostrzega CSIRT NASK. Wskazuje, że adres mailowy niepodobny do oficjalnej nazwy rzekomego nadawcy to ważny czynnik alarmujący, że może to być oszustwo.

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas. "To ważny czynnik alarmujący"

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas. "To ważny czynnik alarmujący"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska w imieniu UE podpisała w czwartek pierwszy na świecie prawnie wiążący międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji (AI). Jego kształt w maju wynegocjowało 57 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Pierwszy na świecie traktat międzynarodowy o sztucznej inteligencji

Pierwszy na świecie traktat międzynarodowy o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Włoski rząd zatwierdził w środę plan przeprowadzenia przetargów na 28 tysięcy koncesji na prowadzenie działalności na włoskich plażach. Działanie władz ma związek z długoletnim sporem z Komisją Europejską, ale we Włoszech obecny system przyznawania koncesji też ma przeciwników. Jeden z włoskich polityków stwierdził niedawno, że obroty płatnych plaż "wynoszą prawie 10 miliardów euro rocznie, a do kasy państwa wpływa tylko 115 milionów z powodu niesłychanie niskich opłat koncesyjnych".

"Słynne włoskie plaże zmienią się na zawsze". Rząd przyjął plan

"Słynne włoskie plaże zmienią się na zawsze". Rząd przyjął plan

Źródło:
Reuters, PAP, The Independent

Producent sprzętu AGD Beko Europe przedstawił plan optymalizacji swojej działalności produkcyjnej w Polsce. Zapowiedziano zamknięcie zakładu produkcyjnego w Łodzi, a także fabryki lodówek we Wrocławiu. Jak podaje firma, zmiany mają dotknąć około 1800 stanowisk.

Gigant mocno ogranicza działalność w Polsce. Zmiany dotkną 1800 pracowników

Gigant mocno ogranicza działalność w Polsce. Zmiany dotkną 1800 pracowników

Źródło:
tvn24.pl

W złożonych wnioskach w programie Mój Prąd 6.0 wykorzystano już ponad połowę budżetu programu, który wynosi do 400 milionów złotych – poinformowała w czwartek Polską Agencję Prasową rzeczniczka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Magdalena Skłodowska. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tysięcy złotych.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Nie ma już połowy budżetu

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Nie ma już połowy budżetu

Źródło:
PAP

Kolejna odsłona zażartej walki o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Rozpoczął się już proces sądowy, w ramach którego amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. Przedstawiciele najważniejszych mediów złożyli petycję do sądu w Nevadzie o odtajnienie postępowania, w wyniku którego rozstrzygnie się przyszłość jednej z największych medialnych potęg na świecie.

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Źródło:
CNN

Największy w Niemczech związek zawodowy, zasiadający w radzie nadzorczej Volkswagena, oświadczył w czwartek, że podejmie wszelkie możliwe działania, jeśli chodzi o znalezienie alternatyw dla groźby producenta samochodów dotyczących zamknięcia fabryk, w tym czterodniowy tydzień pracy jako jedną z opcji.

Koncern chce zamykać fabryki, a związkowcy mówią o 4-dniowym tygodniu pracy

Koncern chce zamykać fabryki, a związkowcy mówią o 4-dniowym tygodniu pracy

Źródło:
Reuters

Jakie powinny być następne ruchy Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych? Słabsze dane z USA nie uciekają uwadze Fed, którego przedstawiciele nie wykluczają obniżek stóp. Gołębią postawę przyjmuje też Europejski Bank Centralny. Tymczasem nasz rodzimy bank centralny stawia na strategię wait and see.

Fed, EBC, RPP. Co zrobią banki ze stopami procentowymi?

Fed, EBC, RPP. Co zrobią banki ze stopami procentowymi?

Źródło:
TVN24

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. To w konsekwencji prowadzi do zbiegu świadczeń i konieczności zwrotu. - Powinniśmy iść w taką stronę, która pozwoli w końcu, aby Polska uchwaliła ustawę o asystencji osób z niepełnosprawnościami, na co czekamy od wielu lat - powiedziała na antenie TVN24 Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller. Uważa także, że recenzja posłanki Iwona Hartwich jakoby polepszenie sytuacji osób z niepełnosprawnościami nastąpiło kosztem opiekunów "jest po prostu nieuczciwa i niesprawiedliwa".

"Prawo decydowania o sobie i o swoim życiu". Konsekwencje wprowadzenia nowego świadczenia

"Prawo decydowania o sobie i o swoim życiu". Konsekwencje wprowadzenia nowego świadczenia

Źródło:
tvn24.pl

To, co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie zarobki są niższe. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. Według danych firmy Awerson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Źródło:
TVN24

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek, że planuje odkupienie szczepionek na COVID-19 od Łotwy, by aktualne szczepionki były dostępne w Polsce już we wrześniu. Dodała, że szczepionki zamówione w ramach przetargu będą dostępne dopiero w październiku. Chodzi o zmodyfikowaną szczepionkę przeciw COVID-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa.

Szczepionki na COVID-19 od Łotwy. Zapowiedź minister

Szczepionki na COVID-19 od Łotwy. Zapowiedź minister

Źródło:
PAP

- W naszej ocenie nie ma aktualnie przesłanek do takiej formy pomocy, co znajduje potwierdzenie w statystykach. Niespełna 3 proc. wszystkich aktywnych kredytów hipotecznych objętych jest wakacjami - poinformowała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Raty kredytu mieszkaniowego można było zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz będzie można dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ma wprowadzić podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe w dwóch etapach. Pierwszy ma się zacząć 1 stycznia, drugi od 1 maja 2025 roku - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Źródło:
PAP

Producent samochodów marki Volvo ogłosił, że ​​rezygnuje z zakładanego do 2030 roku zamiaru produkcji wyłącznie samochodów całkowicie elektrycznych - donosi w czwartek BBC. Powodem mają być zmieniające się warunki rynkowe, między innymi znaczny spadek sprzedaży elektryków. Wcześniej zmianę swojej polityki w sprawie elektryków ogłosił także Ford i General Motors.

Volvo rezygnuje z ambitnych planów

Volvo rezygnuje z ambitnych planów

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę szereg sankcji, zarzutów i innych działań w reakcji na rosyjskie próby ingerencji w tegoroczne wybory w USA. Resort sprawiedliwości zajął 32 domeny internetowe używane do rozsiewania dezinformacji, zarzuty postawiono dwojgu pracowników kanału RT (do 2009 roku funkcjonował jako Russia Today), a na 10 kolejnych osób nałożono sankcje.

Sankcje i zarzuty dla Rosjan. Za próby ingerencji w wybory

Sankcje i zarzuty dla Rosjan. Za próby ingerencji w wybory

Źródło:
PAP

- Tak się kończy ręczne zarządzanie gospodarką, spółkami Skarbu Państwa przez nieudaczników pokroju Jacka Sasina. To jest człowiek porażka. Widzieliśmy to przy wyborach kopertowych. Natomiast tutaj straty są jeszcze większe - powiedział Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej minister aktywów państwowych. Odniósł się w ten sposób do złożenia przez zarząd PKP Cargo zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina.

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spółka Spar Polska ma zostać przejęta przez polską Grupę Kapitałową Specjał - informuje "Rzeczpospolita". Umowa przedwstępna zakupu udziałów została już podpisana. Jednak transakcja będzie mogła zostać sfinalizowana dopiero po spełnieniu określonych w umowie warunków oraz po otrzymaniu zgody urzędu antymonopolowego.

Duża sieć handlowa zmieni właściciela. Jest umowa

Duża sieć handlowa zmieni właściciela. Jest umowa

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Na początku września benzyna i diesel są najtańsze w tym roku - poinformowali w środę analitycy portalu e-petrol.pl. O 8 groszy za litr - do odpowiednio 6,19 i 6,21 złotego za litr potaniała zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i diesel - dodali.

Takich cen w tym roku jeszcze nie było

Takich cen w tym roku jeszcze nie było

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła poziomu stóp procentowych, co oznacza, że raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną w najbliższym czasie zmianie - wskazuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Ekspert zwraca jednak uwagę na dylemat tych, którzy dopiero planują zaciągnięcie takiego kredytu. "Od tego, kiedy i jak mocno spadną stopy procentowe, zależy bowiem, czy bardziej opłaca się wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne" - podkreśla.

Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo poinformowało w raporcie bieżącym o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Chodzi o przewozy węglowe.

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

W marcu 2024 roku mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6549,22 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w nowym badaniu. To znacznie mniej niż podawane wcześniej przeciętne wynagrodzenie.

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Źródło:
PAP

Cały czas mamy do czynienia z łamaniem artykułu 219 Konstytucji RP, który mówi, że finanse państwa prowadzi się w ustawie budżetowej - ocenia Sławomir Dudek, ekonomista i prezes Instytutu Finansów Publicznych, cytowany w środę przez "Rzeczpospolitą". Jak wyjaśnia gazeta, rząd planuje wyemitować w przyszłym roku dla funduszy zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacje na ponad 103 miliardy złotych, czego nie zapisał w budżecie centralnym państwa.

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Spadki na rynku kredytów mieszkaniowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu tego roku wartość zapytań o nie zmalała o 25,2 procent w porównaniu do sierpnia minionego roku. Mniejsza była także liczba potencjalnych kredytobiorców. - Sytuację tę należy uważnie obserwować w kolejnych miesiącach roku - ocenił analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski.

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Źródło:
PAP

Resort rozwoju ogłosił budżet Kredytu na start. Będzie problem z podażą mieszkań, bo nie ma gdzie ich budować - ostrzegają deweloperzy. Grunty ma Krajowy Zasób Nieruchomości, ale ministerstwo funduszy ani myśli go likwidować - pisze środowy "Puls Biznesu".

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Źródło:
PAP

Akcje spółki Nvidia, jednego z gigantów w rozwoju sztucznej inteligencji, spadły we wtorek o 9,5 procent, a kapitalizacja zmniejszyła się o 279 miliardów dolarów. To największy w historii jednodniowy spadek wartości rynkowej amerykańskiej spółki - podał Reuters.

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Źródło:
Reuters

Microsoft zaczął odcinać rosyjskim firmom dostęp do popularnej na całym świecie chmury - przekazał w środę portal Moscow Times, powołując się na rosyjską firmę z branży IT Softline. W połowie maja amerykański koncern zaczął ograniczać rosyjskim klientom korporacyjnym dostęp do rozwiązań Visio Online, Project Online i Power BI.

Gigant technologiczny odcina Rosję

Gigant technologiczny odcina Rosję

Źródło:
PAP

Europejska Prokuratura (EPPO) przeprowadziła przeszukania w regionie Stuttgartu w Niemczech - podały służby prasowe organu. Chodzi o dochodzenie w sprawie zdefraudowania unijnych funduszy przeznaczonych na wsparcie osób bezrobotnych.

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Źródło:
PAP

Na udzielanie zleceń spółkom Pawła Szopy naciskał Cezariusz Lesisz - twierdzi Hubert B., cytowany przez Onet były pracownik Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który pełnił w agencji funkcję szefa działu zakupów. Jak zauważa portal, "to ówczesny prezes Agencji Rozwoju Przemysłu – kolejny w tej sprawie zaufany Mateusza Morawieckiego". Informator Onetu wspomina o tajemniczych kartkach. - Wobec mnie prezes bawił się na nich w swego rodzaju rebusy - wskazuje.

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Źródło:
Onet