TVN24 Biznes | Z kraju

Mniejszy ruch na przejściach granicznych, część osób zrezygnowało z wjazdu do Polski

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Niemcy i Czechy zmieniają przepisy na granicach
Niemcy i Czechy zmieniają przepisy na granicachTVN24
wideo 2/4
TVN24Niemcy i Czechy zmieniają przepisy na granicach

Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej wzrósł ruch zagraniczny w portach lotniczych, a zmalał na przejściach granicznych. Przez nowe przepisy Straż Graniczna skierowała w ostatnim czasie na kwarantannę o 400 procent więcej osób niż tydzień wcześniej. Z wjazdu do Polski zrezygnowało kilka tysięcy osób.

Ppor. SG Anna Michalska z biura prasowego komendanta głównego Straży Granicznej przekazała w niedzielę, że w okresie przedświątecznym zmalał ruch na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

- W przedświątecznym tygodniu, od niedzieli 28 marca do soboty 3 kwietnia, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na granicy zewnętrznej prawie 107 tys. podróżnych, którzy wjeżdżali do naszego kraju. To spadek ruchu o 9 proc. Tydzień wcześniej funkcjonariusze odprawili o 11 tys. więcej osób – podała rzeczniczka SG.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Więcej skierowanych na kwarantannę

Z danych pograniczników wynika, że o 19 proc. wzrósł ruch na przejściach lotniczych. W tygodniu przed świętami do Polski przyleciało z krajów spoza strefy Schengen – 27 tys. podróżnych, a tydzień wcześniej 23 tys. podróżnych.

- W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, a przede wszystkim wyłączeniu na granicy zewnętrznej ze zwolnienia z kwarantanny osób mających negatywny wynik testu na COVID-19, funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali na kwarantannę o ponad 400 proc. więcej osób niż tydzień wcześniej – podała ppor. Anna Michalska.

Przed świętami kwarantanną objętych zostały 34 tys. przyjezdnych, gdy tydzień wcześniej skierowanych na kwarantannę zostało 6,7 tys. podróżnych.

Wewnątrz strefy Schengen

Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą działania sanitarne również na granicy wewnętrznej strefy Schengen, początkowo od 27 lutego na granicy z Czechami i Słowacją, a od 30 marca również na granicy z Niemcami i Litwą, a także na granicy morskiej w stosunku do korzystających z regularnych połączeń promowych.

Od 27 lutego łącznie na granicach z Litwą, Słowacją, Czechami, Niemcami i na granicy morskiej funkcjonariusze SG skontrolowali prawie 128 tys. osób, w tym 54,5 tys. osób nie miało negatywnego wyniku testu, a 47 tys. osób korzystało z uprawnień do zwolnień. Około 5 tys. osób zrezygnowało z wjazdu do Polski. W działania było zaangażowanych prawie 8 tys. funkcjonariuszy. Kontrole na lądowych granicach wewnętrznych są wyrywkowe.

SG poddała kontroli także 17,3 tys. osób, które dotarły do Polski drogą lotniczą z krajów strefy Schengen.

- Skontrolowano 17,3 tys. osób, z czego 4245 nie miało negatywnego wyniku testu, a 2591 osób korzystało ze zwolnień. 1654 skierowano na kwarantannę – podała ppor. SG Anna Michalska.

Rzeczniczka SG podkreśliła, że funkcjonariusze tej formacji od początku trwania pandemii są bezpośrednio zaangażowani w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Cały czas na granicy zewnętrznej weryfikujemy, kto powinien poddać się obowiązkowej kwarantannie, a następnie dane tych osób wprowadzamy do systemu ewidencji sanitarnej, z których korzysta inspekcja sanitarna. Kontrolujemy osoby, które odbywają kwarantannę domową – podała ppor. Michalska.

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE OD 30 MARCA 2021

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

- Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. - Rodzaj testu: PCR lub antygenowy. - Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy. - Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

- Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę. - Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. - Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. - Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości