Po raz trzeci z rzędu Polska z najniższą stopą bezrobocia w Unii

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o danych Eurostatu na temat zatrudnienia
Rzecznik rządu o danych Eurostatu na temat zatrudnienia TVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu o danych Eurostatu na temat zatrudnienia

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w marcu wyniosła w Polsce 3,1 procent, czyli tak jak w lutym. Był to najniższy wynik w Unii Europejskiej – po raz trzeci z rzędu.

To kolejne dane, które wyróżniają nas na tle unijnych gospodarek. Na początku kwietnia Eurostat podał, że w lutym - co było drugim miesiącem z rzędu - Polska miała najniższą stopę bezrobocia w UE. Liczba bezrobotnych w marcu wyniosła 534 tys. wobec 540 tys. w lutym.

Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, który jest strukturą Komisji Europejskiej, wynika, że drugie miejsce w Unii pod tym względem zajęły Czechy z bezrobociem na poziomie 3,2 proc., a trzecia znalazła się Holandia z poziomem 3,5 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bezrobocie w UE

Stopa bezrobocia w strefie euro w marcu 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc., wobec 8,2 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,3 proc. – poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 8,3 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 7,3 proc., wobec 7,4 proc. w poprzednim miesiącu.

Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu tego roku 6,4 procent. MRPiT i GUS stosują jednak inną metodologię niż Eurostat.

Bezrobocie w UE - marzec 2021PAP

POLSKA "ZIELONĄ WYSPĄ" NA MAPIE UE - CZY RZECZYWIŚCIE JEST TAK RÓŻOWO? >>>

Rynek pracy w 2020 roku

Stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła w 2020 r. 3,2 procent. Rezultat ten nadal daje nam drugie miejsce w stawce – lepszy wynik zanotowały jedynie Czechy (2,6 procent). Na drugim końcu skali uplasowała się Grecja z bezrobociem na poziomie ponad 16,3 procent, dwucyfrowy wynik zanotowała też Hiszpania (15,5 procent). W ubiegłym roku w całej Unii Europejskiej bez pracy było niemal 15 milionów osób.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości