TVN24 Biznes | Z kraju

Polska z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnej
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnejTVN24
wideo 2/9
TVN24Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnej

W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 procent i był to najniższy wskaźnik wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z danych podanych we wtorek przez Eurostat. Na drugim miejscu były Czechy z bezrobociem na poziomie 3,2 procent.

Jak podał Eurostat, stopa bezrobocia w strefie euro w lutym 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,3 proc., wobec 8,3 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,1 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 7,5 proc., wobec 7,5 proc. w poprzednim miesiącu.

"Kolejny miesiąc liderami"

W lutym stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc., tak jak w styczniu. Liczba bezrobotnych wyniosła 540 tys. wobec 531 tys. w styczniu.

"Najniższe bezrobocie w całej UE w lutym, kolejny miesiąc liderami" - napisał we wtorek na Twitterze szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski. "Dla mnie, pamiętającego trudne okresy dużego bezrobocia w Polsce, to bardzo ważna informacja" - dodał.

Załączył przy tym wpis Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, w którym podano, że w lutym bezrobocie w Polsce pozostało na najniższym poziomie w Unii. Tuż za Polską są Czechy z bezrobociem 3,2 proc. i Holandia 3,6 proc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Co będzie gdy pomoc z "tarczy" się skończy?

O komentarz do danych Eurostatu proszony był we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. Dopytywano go na konferencji prasowej, czy jego zdaniem ten wynik to zasługa pomocy antykryzysowej, która przewiduje wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia, i czy rząd nie obawia się nadzatrudnienia i masowego bezrobocia w momencie, gdy tzw. tarcza antykryzysowa przestanie działać.

- Przede wszystkie tarcze kryzysowe, zarówno tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i wszystkie elementy związane z tarczą ZUS-owską, innymi zwolnieniami i poręczeniami kredytowymi, miały na celu uratowanie miejsc pracy i zabezpieczenie łańcuchów dostaw, które były realizowane w Polsce. W związku z tym to jest to działanie, które uratowało miejsca pracy - powiedział Mueller.

Podkreślił, że "faktycznie Polska na tle innych krajów UE wypada pod tym kątem najlepiej i to jest powód do radości, a nie do smutku".

- Natomiast czy dojdzie do zwiększenia bezrobocia w najbliższym czasie, to oczywiście pokażą też niestety dane epidemiczne. To znaczy - jeżeli by epidemia miała się dalej przedłużać, to oczywiście to wpływa negatywnie na gospodarkę. Natomiast przewidywania ekonomistów zarówno krajowych, jak i ekspertów międzynarodowych pokazują, że Polska ma szansę wyjść z kryzysu właśnie dzięki temu, że polscy pracownicy, polscy przedsiębiorcy radzą sobie dobrze dzięki swojej zaradności, dzięki swojej pracowitości oraz z drugiej strony dzięki temu, że w odpowiednim czasie i w odpowiednim zakresie wpłynęły środki finansowe z pomocy rządowej, że Polska z tego powodu ma szansę przejść przez kryzys najlepiej w całej UE - mówił rzecznik rządu.

Dodał, że potrzeba jeszcze kilka miesięcy, by móc to w całości ocenić.

Najwyższe bezrobocie w Hiszpanii

Najwyższe bezrobocie w lutym było w Hiszpanii - wyniosło 16,1 proc. Eurostat nie dysponuje aktualnymi danymi dotyczącymi Grecji.

Eurostat szacuje, że 15,953 mln mężczyzn i kobiet w UE, w tym 13,571 mln w strefie euro, było bezrobotnych w lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych wzrosła o 34 tys. w UE i o 48 tys. w strefie euro.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości