Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w styczniu 2025 roku wyniósł 4,3 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Inflacja była wyższa niż w grudniu 2024 roku, gdy wyniosła 3,9 procent. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas Belgia, Chorwacja, Rumunia i Węgry.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w styczniu w ujęciu rocznym wyniosła 4,3 proc., wobec 3,9 proc. w grudniu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,8 proc.
Eurostat podaje, że są to dane wstępne.
Gdzie ceny wzrosły najmocniej?
Inflacja w strefie euro wyniosła 2,5 proc. w styczniu 2025 r., w porównaniu z 2,4 proc. w grudniu. Dla porównania, w styczniu 2024 roku wskaźnik ten wynosił 2,8 proc.
Natomiast wzrost cen w całej w Unii Europejskiej wyniósł 2,8 proc. w styczniu 2025 r., co oznacza wzrost z 2,7 proc. w grudniu. W styczniu 2024 roku wskaźnik ten wynosił 3,1 proc.
Najniższe poziomy wzrostu cen odnotowano w Danii (1,4 proc.), Irlandii, Finlandii i we Włoszech (w każdym z tych państw inflacja wyniosła 1,7proc.) i we Francji (1,8 proc.). Najmocniej ceny rosły na Węgrzech (5,7 proc.), Rumunii (5,3 proc.), Chorwacji (5,0 proc.), Belgii (4,4 proc.) i Polsce (4,3 proc.).
Inflacja liczona przez Eurostat
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI, podawanej każdego miesiąca przez GUS, tylko z wydatków budżetów domowych.
Z danych GUS wynika, że w styczniu 2025 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,3 procent rok do roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wyniosła 1,0 procent.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock