TVN24 Biznes | Z kraju

Kiedy odmrożenie zamkniętych branż? Premier Morawiecki odpowiada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Premier o terminie "odmrożenia branż"TVN24
wideo 2/7
TVN24Premier podał wstępny termin odmrożenia branż

W grudniu lub nawet pod koniec listopada być może będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wśród branż, które zostały objęte obostrzeniami, jest między innymi gastronomia i fitness.

Premier poinformował w piątek, że zgodnie z decyzją rządu w dniach 31 października-2 listopada zamknięte zostaną cmentarze, aby w ten sposób ograniczyć możliwość szerzenia się zachorowań na COVID-19.

- Listopad przed nami, pierwsze trzy dni, koniec października i pierwsze dwa dni listopada - zostajemy w domach. Obniżamy w kolejnych tygodniach poziom zachorowań - zaapelował Morawiecki.

Grudzień lub koniec listopada

Wyraził nadzieję, że grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże.

- Grudzień - mam nadzieję przed świętami - będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte. A styczeń, jak Komisja Europejska poinformowała, może być już ta pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska w czerwcu, w lipcu, w stosownym czasie wykupiła - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, ma nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku sytuacja epidemiczna będzie lepsza.

Z drugiej strony premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że kolejne obostrzenia dla firm mogą zostać wprowadzone w ciągu kilku dni, na początku listopada, jeśli przyrost zakażeń koronawirusem będzie szybki.

- Jeżeli ten przyrost będzie widoczny i bardzo bliski wykładniczego, to będziemy musieli wdrażać kolejne rozwiązania za kilka dni - powiedział premier.

Morawiecki przypomniał, że obecnie rząd wydłuża obowiązujące obostrzenia epidemiczne w cyklu dwutygodniowym.

- Podobnie jak wiosną na razie kierujemy się cyklem dwutygodniowym i przedłużamy te obostrzenia, w rozporządzeniach jest to dokładnie określone - powiedział premier.

Podkreślił jednocześnie, że rząd stara się iść “drogą środka”, aby nie wygasić gospodarki.

Cała Polska w czerwonej strefie

W piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy bilans od początku epidemii w kraju. Resort przekazał także informację o śmierci 202 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

30 października po raz pierwszy liczba aktywnych przypadków przekroczyła 200 tysięcy. Wynosi 200 759. Z kolei liczba osób, które wyzdrowiały od początku epidemii, doszła dziś do 134 724. Oznacza to, że w Polsce mamy więcej osób aktywnie zakażonych koronawirusem, niż osób, które wyzdrowiały.

Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem cała Polska jest objęta tak zwaną czerwoną strefą. Obowiązują też dodatkowe obostrzenia, które dotyczą edukacji, gospodarki i życia społecznego:

- lokale gastronomiczne, restauracje, kawiarnie, puby - zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz); obostrzenia mają obowiązywać 2 tygodnie (pierwotnie do 7 listopada) z możliwością przedłużenia;

- nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym,

- szkoły wyższe, ponadpodstawowe w trybie zdalnym (pierwotnie do 8 listopada);

- w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego;

- wydarzenia sportowe bez publiczności, wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności;

- zawieszona działalność basenów aquaparków, siłowni;

- zawieszenie działalności sanatoriów (dokończenie obecnych turnusów);

- 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw.;

- 1 osoba na 15 m kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m kw.;

- w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;

- ograniczenie imprez, spotkań, szkoleń (również np. szkoły językowe), konferencji, kongresów, zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego;

Czytaj więcej: LISTA OBOSTRZEŃ W CZERWONEJ STREFIE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: