Branża krytykuje limity w sklepach i godziny dla seniorów. "Firmy nie odrobiły strat po poprzednim lockdownie"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Nowe obostrzenia w strefie czerwonej
Nowe obostrzenia w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

Obostrzenia w handlu - między innymi limity w sklepach - przyczynią się do spadku liczby klientów i będą mieć negatywny wpływ na firmy handlowe - uważa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Według branży godziny dla seniorów są nietrafionym i kłopotliwym pomysłem.

- Jak pokazały doświadczenia sklepów z wiosennej fali pandemii, limity klientów w sklepach oraz godziny dla seniorów spowodowały zmniejszenie przepustowości handlu, a w konsekwencji tworzenie się przed wejściem do sklepów skupisk klientów, które same w sobie stanowią zagrożenie epidemiczne - stwierdziła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

"Negatywny wpływ"

- Ponadto restrykcje będą miały negatywny wpływ na firmy handlowe, które nie odrobiły jeszcze strat finansowych po poprzednim lockdownie. Ograniczenia w handlu oznaczają w praktyce spadek liczby klientów sklepów, słabe wyniki sprzedaży. Nie możemy dopuścić do tego, aby Polacy zostali pozbawieni swobodnego i powszechnego dostępu do żywności i niezbędnych artykułów - dodała.

Juszkiewicz wskazała, że sieci handlowe koncentrują swoje wysiłki na utrzymaniu łańcucha dostaw towarów i zapewnieniu konsumentom bezpieczeństwa zakupów.

Jak poinformowała, sieci poniosły wydatki na poziomie 350 mln zł na wdrożenie w sklepach procedur bezpieczeństwa, wykraczających poza wytyczne Głównej Inspekcji Sanitarnej.

"To jest bardzo mało czasu"

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, również wskazuje, że właściciele czy kierownicy sklepów wychodzą często o krok przed przepisy i samodzielnie wprowadzają różne zabezpieczenia, dbając o to, by zakupy były bezpieczne.

Zauważa jednocześnie, że rozporządzenia ograniczające działalność handlu powinny pojawiać się z większym wyprzedzeniem.

- Od momentu publikacji aktu prawnego do jego wejścia w życie pozostaje czasem kilkanaście godzin. To jest bardzo mało czasu do przeanalizowania i wdrożenia w życie nowych przepisów. Czym innym jest usłyszeć o ograniczeniach na konferencji prasowej, a czym innym analiza konkretnego aktu prawnego i dostosowanie działania firmy - powiedział Ptaszyński z PIH.

Obostrzenia i limity

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali, że w związku z eskalacją pandemii od soboty, 17 października, rząd wprowadza nowe obostrzenia m.in. dla gastronomii, handlu, szkół, zgromadzeń, imprez sportowych i kulturalnych, a także basenów czy siłowni. Premier wykluczył całkowity lockdown, wskazał, że chce, by gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała.

W strefie czerwonej wprowadzono m.in. ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę. W piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że limity osób w sklepach w strefach czerwonych uzależnione będą od powierzchni: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. - 1 osoba na 15 m kw.

Nowe ograniczenia w strefie żółtejKPRM
Nowe ograniczenia w strefie czerwonejKPRM

Godziny dla seniorów

Ponadto od czwartku, 15 października, obowiązują tzw. godziny dla seniorów. To oznacza, że w sklepach spożywczych, aptekach i na pocztach, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–12:00, przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Branża negatywnie ocenia ten pomysł, wskazując, że to rozwiązanie kłopotliwe zarówno dla klientów, jak i pracowników handlu.

"Wspieranie osób starszych w czasie pandemii jest bardzo ważne, ale praktyka z kwietnia br. pokazała, że godziny dla seniorów nie są trafionym pomysłem. Sklepy w tym czasie były i ponownie będą niemal puste, bo z doświadczenia wiemy, że osoby starsze i tak kupują w różnych godzinach" - napisano w stanowisku Polskiej Izby Handlu.

Ponadto, jak wskazują przedstawiciele branży, pracownicy handlu muszą radzić sobie z obsługą zwiększonej liczby klientów w pozostałych godzinach pracy sklepów.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaproponowała m.in., by w miejsce godzin dla seniorów od 10.00 do 12.00, zapewnić uprzywilejowanie kas dla seniorów lub pierwszeństwo obsługi seniorów albo przesunąć godziny dla seniorów na godz. 8.00-10.00.

Handel w niedzielę

- Wprowadzenie dodatkowego dnia w tygodniu przeznaczonego na sprzedaż byłoby realnym wsparciem dla przedsiębiorców, a ponadto spowodowałoby rozłożenie ruchu klientów na 7 dni w tygodniu. Przełożyłoby się to na zwiększenie bezpieczeństwa dla konsumentów i pracowników handlu, które jest najwyższym priorytetem dla branży - powiedziała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych

Od 17 października poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowały się na nią 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.

Nowa lista "czerwonych" stref. 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich

Będą w nich też obowiązywały nowe restrykcje. Sprawdź >> Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej. Lista

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP