Budżet kancelarii premiera mocno w górę. Tłumaczy to większą liczbą zadań

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o rosnącym budżecie KPRM
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o rosnącym budżecie KPRMTVN24
wideo 2/4
TVN24Krzysztof Gawkowski (Lewica) o rosnącym budżecie KPRM

Wydatki budżetowe na funkcjonowanie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stanowią zaledwie 20 procent całego przyszłorocznego budżetu - poinformowało w oświadczeniu Centrum Informacyjne Rządu. Zwrócono uwagę między innymi na nowe instytucje pod nadzorem kancelarii premiera oraz planowany wzrost płac. W ten sposób przedstawiciele rządu odnieśli się do planowanego budżetu KPRM w 2023 roku w wysokości ponad 1,5 miliarda złotych, co stanowi wzrost o około 80 procent w porównaniu do bieżącego roku.

Z dokumentu dołączonego do projektu ustawy budżetowej na 2023 rok wynika, że do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma popłynąć ponad 1,5 mld zł. Dodatkowo - jak napisał w poniedziałek "Fakt" - KPRM chce zwiększyć zatrudnienie o dodatkowe 24 etaty oraz podwyższyć płace.

Do tych informacji odniosło się Centrum Informacyjne Rządu.

Oświadczenie CIR

CIR przekazało w oświadczeniu, że wzrost wydatków budżetowych KPRM w 2023 roku "dotyczy przede wszystkim zwiększenia środków na rezerwy strategiczne państwa oraz na środki przekazywane jednostkom nadzorowanym i podległym" kancelarii premiera. Jak wyjaśniono, wydatki tych instytucji wliczają się do budżetu KPRM.

W tym miejscu wskazano, że m.in. pieniądze przeznaczane na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) to ponad 840 mln zł, a na Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - ok. 200 mln zł. "Środki te nie są wykorzystywane na potrzeby samej Kancelarii. Wydatki budżetowe na funkcjonowanie KPRM stanowią zaledwie 20 procent całego przyszłorocznego budżetu" - czytamy.

CIR przypomniało, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów koordynuje obecnie sprawy dotyczące kryzysu energetycznego, który został wywołany atakiem Rosji na Ukrainę. "Wiąże się z tym przekazywanie środków dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która nadzorowana jest przez KPRM" - podano.

Przedstawiciele rządu wyjaśnili, że dotacje dla RARS mają związek z realizacją ustawy o rezerwach strategicznych. Chodzi m.in. o utrzymywanie rezerw, które tworzy się na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej. "RARS realizuje także zadania związane np. z walką z COVID-19 (szczepionki) czy pomocą dla Ukrainy" - dodano w oświadczeniu.

Nowe instytucje, wzrost płac

Centrum Informacyjne Rządu zwróciło uwagę, że w ostatnich latach zdecydowanie zwiększyła się skala zadań, które realizuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Do KPRM został włączony pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych (na ten cel przeznaczonych jest 27 mln zł), pion cyfryzacji z byłego Ministerstwa Cyfryzacji czy pion polonijny z Senatu. To także zwiększona liczba jednostek nadzorowanych, również tych, które wcześniej przypisane były do innych ministerstw. To np. Instytut Zachodni, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej czy Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego" - wymieniono.

Jak dodano, "KPRM przejęła w ten sposób poszczególne działania, aby instytucje państwowe działały szybko i sprawnie".

CIR zwróciło też uwagę w oświadczeniu, że w tym roku pojawiły się ponadto nowe instytucje pod nadzorem kancelarii premiera m.in. Instytut Pokolenia oraz Instytut Strat Wojennych im. J. Karskiego. "W przyszłym roku poprzez KPRM finansowany będzie Narodowy Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na ten cel KPRM przeznaczy ok. 200 mln zł" - podano.

Ponadto jak wskazało CIR większe środki w budżecie KPRM na 2023 rok związane są też ze wzrostem o 7,8 proc. funduszu płac na przyszły rok, w ramach podwyżek dla całej strefy budżetowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości