PiS chce nowej opłaty paliwowej. Wątpliwości mają sejmowi prawnicy

[object Object]
Opłata paliwowa do dalszych prac w komisjachtvn24
wideo 2/4

Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić nową opłatę paliwową. Zebrane z niej środki miałby zasilić fundusz na budowę dróg i mostów samorządowych. Jednak Biuro Analiz Sejmowych (BAS) ma wątpliwości, czy projektowana ustawa jest zgodna z prawem unijnym.

BAS we wtorkowej opinii przedstawia dwa zarzuty co do pomysłu nowej daniny publicznej.

CZYTAJ CAŁĄ OPINIĘ PRAWNĄ BIURA ANALIZ

Jak podkreśla BAS, w rozumieniu prawa unijnego opłata, która ma być nałożona na kierowców, jest tak zwanym podatkiem pośrednim. W rozumieniu dyrektywy z 2008 roku (2008/118/WE), taka danina może być co prawda wprowadzona przez państwo, ale tylko w określonych warunkach. Przede wszystkim, obywatele mogą być obciążeni podatkiem pośrednim jedynie w szczególnym celu.

BAS ma wątpliwości, czy projekt spełnia ten warunek. W założeniu posłów PiS, kierowcy mieliby wspomóc finansowanie budowy infrastruktury drogowej. Jednak jak podkreśla Biuro, cel szczególny, o którym mówi dyrektywa, nie może być celem fiskalnym. Czyli nie może chodzić tylko o zebranie pieniędzy. Jak pisze BAS, jest to ugruntowany pogląd.

Jak wynika z analizy BAS, dbanie o stan dróg należy do zadań publicznych. W zależności od poziomu dróg, jest obowiązkiem samorządu albo organów centralnych.

Natomiast przepis dyrektywy sprzeciwia się nakładaniu dodatkowych opłat na wyroby akcyzowe, gdy zadania powinny być realizowane i finansowane przez władzę publiczną. I to niezależnie od funduszy zebranych dzięki nowym, dodatkowym opłatom, podkreśla BAS. Nawet, jeśli zebrane pieniądze rzeczywiście byłby w całości przekazane na planowany fundusz.

Ponadto, między nałożonym podatkiem a szczególnym celem powinien istnieć bezpośredni związek, podaje BAS. Zmierzający do przymuszenia podatników do jego realizacji. Dla przykładu, podniesienie akcyzy na alkohol, żeby ograniczyć jego spożycie wśród obywateli.

Z drugiej strony, BAS przywołuje styczniowy wyrok polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wtedy ten sąd stwierdził, że budowa i utrzymanie dróg może być uznane za "cel szczególny" opłaty paliwowej. Jednak, jak zauważa BAS, powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, ograniczenie wprowadzone na produkty akcyzowe przez państwa członkowskie powinny być wyjątkiem. Chodzi o to, żeby nie została naruszona unijna swoboda przepływu kapitału. A Trybunał ma w ocenie prawa UE pozycję nadrzędną nad NSA.

Przykład Estonii

BAS podkreśla, że podobna sprawa dotycząca Estonii była rozpatrywana przez już Trybunał. Samorząd w Tallinie chciał, żeby kierowcy, poprzez dodatkową opłatę paliwową, dołożyli się do funkcjonowania transportu publicznego. Wtedy taką praktykę zaskarżyła prywatna firma i otrzymała korzystny dla siebie wyrok.

Ponadto, oprócz szczególnego celu, podatek pośredni musi pozostawać w zgodzie z prawem podatkowym UE. Chodzi o zgodność z przepisami dotyczącymi obliczania wielkości opłaty, podstaw jej naliczania. W tym przypadku, BAS stwierdza, że projekt ustawy o FDS jest zgodny z prawem UE.

Niejasne uprawnienia ministra

BAS formułuje też drugi zarzut, co do planowanego Funduszu Dróg Samorządowych. W projekcie ustawy założono, że minister finansów może wyznaczyć krąg podmiotów, które mają prawo uczestniczyć w przetargu na obligacje. Obligacje te Bank Gospodarstwa Krajowego emituje na rzecz FDS, a ich gwarantem jest Skarb Państwa.

Ale proponowane rozwiązanie nie przewiduje żadnych warunków, które ograniczałby swobodę ministra. Na przykład, ustawa nie wprowadza obiektywnych kryteriów ani celu, w jakim decyzja miałaby zapaść. Żeby takie ograniczenie było legalne względem prawa unijnego, powinno być oparte na przesłankach, które nie dyskryminują chętnych do uczestnictwa w przetargu. Oprócz tego, warunki powinny być z góry określone i znane. Natomiast, co do samej decyzji ministra, BAS podkreśla, że powinna być określona możliwość jej zaskarżania.

Zdaniem BAS, zaproponowana regulacja może okazać się niezgodna z jednym z traktatów założycielskich UE. Brak określonych kryteriów antydyskryminacyjnych także może naruszać swobodę przepływu kapitału, podsumowuje Biuro.

Projekt

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT USTAWY O FDS

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na mający powstać Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

W środę odbyła się pierwsze czytanie projektu. Autorzy ustawy chcieliby, aby nowa opłata obowiązywała już od jesieni.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP