Gospodarka według PiS

27 października 2015

Konsumpcja wewnętrzna napędzana programami socjalnymi i uszczelnienie systemu podatku VAT. To część przyczyn boomu gospodarczego w Polsce, o którym w poniedziałek napisał konserwatywny niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rada Ministrów przyjęła w środę Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 z Aktualizacją Programu Konwergencji (APK) - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Plan ma być podstawą przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2020 rok.

Rodzina 500 plus od pierwszego dziecka oraz "trzynastka" dla emerytów. To dwie propozycje z tak zwanej "piątki Prawa i Sprawiedliwości", które mają wejść w życie już za kilka miesięcy. Oznacza to, że jeszcze w tym roku na ich finansowanie będzie potrzebne nawet 20 miliardów złotych. Na razie wśród rządzących pojawia się jednak dwugłos o źródle finansowania obietnic.

Brexit i osłabienie koniunktury, szczególnie w Niemczech - to największe wyzwania gospodarcze w tym roku według prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Według szefa banku centralnego wzrost gospodarki w Polsce w 2019 roku znajdzie się w przedziale 3,6-4 procent.

W niedzielę, 10 lutego sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych czy placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych w miastach - czynne będą jednak tylko restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.

Deficyt budżetu państwa za rok 2018 wyniósł 10,4 miliarda złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. W okresie od stycznia do grudnia dochody wyniosły 380,1 miliarda złotych i były wyższe o 8,5 procent od uzyskanych w roku ubiegłym, a wydatki budżetu państwa wyniosły 390,5 miliarda złotych, czyli 98,3 procent planu.

Wpływy z VAT w 2018 roku wyniosły 175 miliardów złotych wobec zakładanych 167 miliardów złotych, w 2019 roku wpływy przekroczą 180 miliardów złotych - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Senacie. Przedstawiając projekt planu finansowego państwa na ten rok, szef rządu wskazał, że jest to budżet "rozwoju i solidarności".

Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie symbolicznie wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. To też jeden z priorytetów rządzącej partii.

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2019 rok. Oznacza to, że projektem zajmą się poszczególne komisje sejmowe. - To budżet dobry dla Polski - podkreśliła minister finansów Teresa Czerwińska.

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procent rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 5,2 procent rok do roku w pierwszym kwartale - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Rozczarowały inwestycje.