Gospodarka według PiS

27 października 2015

- Z inflacją jest trochę tak, jak z wrogiem zza miedzy. Jak Pawlak nie może żyć bez Kargula, tak samo nam trudno byłoby bez wzrostu cen. Psioczymy na nią, ale trudno nam się bez niej obejść. Potrzebujemy jej, oczywiście nie wprost i otwarcie, ale po cichu, nieco nieracjonalnie, podświadomie. Zanim zakrzykniecie: Bzdura! - pozwólcie, że o coś zapytam - pyta i pisze dla Magazynu TVN24 profesor Piotr Michoń.

Konsumpcja wewnętrzna napędzana programami socjalnymi i uszczelnienie systemu podatku VAT. To część przyczyn boomu gospodarczego w Polsce, o którym w poniedziałek napisał konserwatywny niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rada Ministrów przyjęła w środę Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 z Aktualizacją Programu Konwergencji (APK) - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Plan ma być podstawą przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2020 rok.

Rodzina 500 plus od pierwszego dziecka oraz "trzynastka" dla emerytów. To dwie propozycje z tak zwanej "piątki Prawa i Sprawiedliwości", które mają wejść w życie już za kilka miesięcy. Oznacza to, że jeszcze w tym roku na ich finansowanie będzie potrzebne nawet 20 miliardów złotych. Na razie wśród rządzących pojawia się jednak dwugłos o źródle finansowania obietnic.

Brexit i osłabienie koniunktury, szczególnie w Niemczech - to największe wyzwania gospodarcze w tym roku według prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Według szefa banku centralnego wzrost gospodarki w Polsce w 2019 roku znajdzie się w przedziale 3,6-4 procent.

W niedzielę, 10 lutego sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych czy placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych w miastach - czynne będą jednak tylko restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.

Deficyt budżetu państwa za rok 2018 wyniósł 10,4 miliarda złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. W okresie od stycznia do grudnia dochody wyniosły 380,1 miliarda złotych i były wyższe o 8,5 procent od uzyskanych w roku ubiegłym, a wydatki budżetu państwa wyniosły 390,5 miliarda złotych, czyli 98,3 procent planu.

Wpływy z VAT w 2018 roku wyniosły 175 miliardów złotych wobec zakładanych 167 miliardów złotych, w 2019 roku wpływy przekroczą 180 miliardów złotych - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Senacie. Przedstawiając projekt planu finansowego państwa na ten rok, szef rządu wskazał, że jest to budżet "rozwoju i solidarności".

Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie symbolicznie wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. To też jeden z priorytetów rządzącej partii.

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2019 rok. Oznacza to, że projektem zajmą się poszczególne komisje sejmowe. - To budżet dobry dla Polski - podkreśliła minister finansów Teresa Czerwińska.

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procent rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 5,2 procent rok do roku w pierwszym kwartale - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Rozczarowały inwestycje.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł chce nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej. - Projekt niebawem powinien trafić na posiedzenie rządu do akceptacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku 2019 roku nowa ustawa wejdzie w życie - powiedział Warchoł "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Od 1 sierpnia wnioski o świadczenia "Dobry Start" i "500 plus" można składać w formie papierowej w urzędzie lub pocztą. Od 1 lipca było to możliwe tylko online. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w przypadku "500 plus" złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość otrzymywania świadczenia.