Ciężarówki w Polsce kontrolowane z satelity. "To kwestia paru miesięcy"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatGPS doprowadza do celu. Od 19 lat

W ciągu kilku miesięcy powinien zostać wprowadzony system monitoringu transportu paliwa za pomocą GPS - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Marian Banaś.

Banaś pytany był m.in. o prace nad wprowadzeniem monitoringu transportu paliwa za pomocą systemu GPS. Wskazał, że analizowane są rozwiązania, które wiążą się z wdrożeniem tego systemu. - W tej chwili to jeszcze nie ruszyło. Bardzo intensywne prace trwają nad tym systemem. Ja podejrzewam, że to jest kwestia paru miesięcy. To na pewno poprawi skuteczność, bowiem odciążymy pewną część ludzi (…), dużo łatwiej będzie kontrolować poruszanie się pojazdów – wyjaśnił.

Obfite wpływy z VAT

Wiceminister zapewnił, że w kolejnych miesiącach uda się utrzymać wzrost wpływów podatkowych związanych z wdrożeniem pakietu paliwowego i energetycznego, ale trudno powiedzieć, czy w takim tempie jak teraz. - Nie przewiduję żadnego spadku – dodał Banaś. Według niego w tym roku może to dać w sumie 5 mld zł. Zgodnie z danymi MF dotychczas przyniosło to 2,5 mld zł. Banaś zaznaczył, że Krajowa Administracja Skarbowa będzie mieć lepsze instrumenty do tego, żeby jeszcze lepiej i trafniej prowadzić kontrole. Pytany o zakładany przez wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego wzrost wpływów z VAT o ok. 20 mld zł w tym roku, Banaś ocenił, że "to bardzo skromnie". - Myślę, że na pewno one będą wyższe – powiedział. Dodał, że dynamika wpływów z VAT w 2018 r. będzie utrzymana, na pewno nie spadnie. - Przynajmniej będzie na poziomie takim, jak jest teraz – zapewnił.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP