Adam Glapiński z nagrodą za "wybitne zarządzanie". "To policzek w twarz dla wszystkich Polaków"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Szrot o pracy Jacka Kurskiego w Banku Światowym i decyzji Adama Glapińskiego
Paweł Szrot o pracy Jacka Kurskiego w Banku Światowym i decyzji Adama GlapińskiegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Paweł Szrot o pracy Jacka Kurskiego w Banku Światowym i decyzji Adama Glapińskiego

Adam Glapiński otrzymał nagrodę "za wybitne zarządzanie bankiem centralnym w czasach pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego". Prezes Narodowego Banku Polskiego otrzymał nagrodę od grupy medialnej Polska Press, której właścicielem jest PKN Orlen. Nagroda wywołuje wiele emocji. "Nagroda Obajtka dla Glapińskiego za wybitne zarządzanie NBP to policzek w twarz dla wszystkich Polaków" - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Artur Łącki.

Narodowy Bank Polski przekazał w niedzielnym komunikacie, że profesor Adam Glapiński, został uhonorowany przez Polska Press nagrodą "za wybitne zarządzanie bankiem centralnym w czasach pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego". Nagroda została przyznana podczas gali "Giganci Polska Press 2022", zorganizowanej pod honorowym patronatem kancelarii premiera.

"Serdecznie dziękuję za nagrodę Polska Press, w imieniu całej załogi NBP" - powiedział Glapiński, cytowany w komunikacie. "Jestem szczególnie zaszczycony, że w tak historycznym budynku otrzymuję tę nagrodę. Polska jest na całym świecie podziwiana za bezprecedensowe sukcesy ekonomiczne i finansowe" - dodał szef banku centralnego. Gala odbyła się w budynku, gdzie od 1924 roku miał siedzibę Bank Polski.

Właścicielem grupy medialnej Polska Press od marca 2021 roku jest PKN Orlen. Płocki koncern informował, że cena nabycia spółki wyniosła 210 mln zł.

Adam Glapiński z nagrodą od Polska Press - komentarze

Nagroda dla Adama Glapińskiego wywołała wiele emocji.

W ocenie posła Koalicji Obywatelskiej Artura Łąckiego "nagroda (prezesa PKN Orlen Daniela - red.) Obajtka dla Glapińskiego za wybitne zarządzanie NBP to policzek w twarz dla wszystkich Polaków, dla kasjerki, dla piekarza, inżyniera czy informatyka". "Nie ma dziś w Polsce człowieka, któremu drożyzna nie zajrzała do kieszeni" - napisał parlamentarzysta.

Zdaniem dr. hab. Michała Brzezińskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego po nagrodzie dla Glapińskiego teraz "Jacek Kurski powinien nagrodzić Polska Press i powstanie w końcu słynny ciąg technologiczny PiS vel układ zamknięty".

"Jeżeli Glapiński dostaje nagrodę od przejętego przez Orlen Polska Presse za zarządzanie bankiem centralnym, to za chwilę Obajtek dostanie od NBP nagrodę za wybitny wkład w rozwój polszczyzny" - skomentował ekonomista Andrzej Domański, główny ekonomista think tanku politycznego Instytut Obywatelski, który stanowi eksperckie zaplecze Platformy Obywatelskiej.

Były minister finansów Paweł Wojciechowski zastanawia się, kto w takim razie otrzyma nagrodę za wybitne zarządzanie w czasach wysokiej inflacji. "Skoro prezes Glapiński dostał nagrodę za wybitne zarządzanie w czasach pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego, to kto dostanie nagrodę za wybitne zarządzanie w czasach wysokiej inflacji?" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Gospodarczej Polski 2050.

"Partyjna gazeta przyznaje nagrody 'Gigantów', partyjnym ministrom. Bareja, by tego lepiej nie wymyślił. Pamiętajcie oni siebie nakarmią, a reszta ..." - napisał poseł KO Waldy Dzikowski.

Inna przedstawicielka tego ugrupowania Marta Wcisło oceniła, że "świat staje na głowie". "Macierewicz z Orderem Orła Białego, Sasin z Medalem Poczty Polskiej, a Glapiński otrzymał nagrodę za wybitne zarządzanie Bankiem Centralnym. Świat staje na głowie" - napisała posłanka KO.

Polska Press jest jedną z największych grup wydawniczych w Polsce, posiadającą około 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości