Z kraju

Z kraju

Trudniej o kredyt

Mieszkania tańsze nawet o 1/3 i duży problem z otrzymaniem bankowego kredytu. Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić regulacje, które mają zaostrzyć sposób obliczania zdolności kredytowej klientów przez banki. Jak zmiany które mają wejść w życie do końca roku, utrudnią życie przyszłym kredytobiorcom, co zmieni się dla tych, którzy już mają zaciągnięte pożyczki, i w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na biznes prowadzony przez developerów..

Luksusy w Indiach

Powiew prawdziwego luksusu aż z Indii. W New Delhi otwarto właśnie pierwszy w kraju luksusowy dom towarowy. Biznesmeni stojący za budową centrum liczą na rosnące apetyty Hindusów na towary ekskluzywne.

Co z Rosją?

Głębokie spadki na giełdach całego świata nie mogły równać się dzisiaj z dramatycznym pikowaniem rosyjskich indeksów. Indeks MICEX zanotował największy jednodniowy spadek w historii - siedemnaście i pół procent. Doszło nawet do czasowego zawieszenia handlu w giełdzie w Rosji.

Lufthansa rośnie w siłę

250 milionów euro - tyle w sumie zapłaci Lufthansa za belgijskie linie lotnicze Brussels Air. Niemiecki przewoźnik liczy na to, że transakcja pomoże mu poszerzyć sieć połączeń i pozyskać nowych klientów.

Klienci banków bezpieczni?

Czy wobec problemów amerykańskich banków - w tym działającego też na polskim rynku AIG - klienci banków w Polsce mają czym się martwić? Nasz system bankowy jest niezagrożony - twierdzą eksperci. Ale, dmuchając na zimne - sprawdzamy, jak zabezpieczone są pieniądze Polaków.

Polska wejdzie do strefy euro w 2011?

Premier Donald Tusk spotkał się z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Tematem numer jeden była deklaracji szefa rządu, że Polska wejdzie do strefy euro już w 2011 roku. Czy polska gospodarka jest na to gotowa?

Czekają nas spore wydatki?

Czapki, buty, kurtki czy rękawiczki. Czas na jesienne zakupy. Czy wobec wysokiej inflacji powinniśmy przygotować się na naprawdę spore wydatki, czy może jednak tej jesieni nasze portfele nie zostaną ogołocenie do cna.

Polskie instytucje finansowe zagrożone?

Konsekwencje kryzysu w amerykańskim sektorze finansowym mogą być niezwykle poważne dla banków w innych krajach. Czy także Polskie instytucje finansowe mogą być zagrożone i jak amerykański kryzys może wpłynąć na ich kondycję.

Alitalia upada?

Bankructwo Alitalii nigdy nie było tak blisko. Po zerwaniu rozmów między związkami zawodowymi a grupą inwestorów, nikt już nie ukrywa, że przyszłość narodowego przewoźnika Włoch wisi na włosku.

Koniec sezonu wakacyjnego

Morza szum, ptaków śpiew - złota plaża pośród drzew - tyle tylko, że ta złota plaża w tym roku tym wszystkim, którzy żyją w naszym kraju z turystyki specjalnie dużo złotych - nie przyniosła. Sezon dobiegł końca, w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i budkach z hamburgerami trwają podsumowania.

Polacy kochają promocje

Tyle, że nie każda promocja jest tak oczywista jak te na półkach w supermarkecie. W tych skomplikowanych brylują banki. Najczęstszy chwyt: karta lub kredyt z ubezpieczeniem gratis.

Bajkał dla turystów

Pięciogwiazdkowe hotele, centra spa, porty i kasyna. To wszystko ma powstać w rosyjskiej Republice Buriacji, na dzikich dziś wybrzeżach Bajkału. Lokalne władze mają nadzieję, że uruchomiona tam wolna strefa ekonomiczna przyciągnie inwestorów i turystów.

W Moskwie cieplej...

Najniższe od ponad dwóch lat notowania moskiewskich indeksów to jak twierdzą analitycy - efekt ucieczki zagranicznego kapitału. Pomimo tego, ze stosunki Zachodu z Rosją ciągle odbiegają od normalności, część funduszy wraca na rosyjski rynek.

Magazyn CO2

Ekologia i biznes w jednym. Tak w skrócie można opisać nową inicjatywę władz Rotterdamu. To holenderskie miasto planuje budowę systemu instalacji wpompowujących głęboko pod ziemię dwutlenek węgla.

Lonely Planet

Jak w ciągu 35-ciu lat można z niczego stworzyć międzynarodową sieć wartą ponad 200 milionów dolarów? Trzeba nazywać się Tony Wheeler i uwielbiać to, co się robi. Ten założyciel wydawnictwa Lonely Planet - kultowego wśród milionów podróżników na całym świecie - wydał właśnie książkę, w której opisuje historię swojego sukcesu.

Auta na baterie

Auto na baterie? Jak najbardziej, i to wcale nie w dziecinnym pokoju, ale na prawdziwej jezdni. Niemiecki koncern Daimler planuje uruchomienie produkcji limitowanej edycji aut Smart zasilanych bateriami litowo-jonowymi, takimi jak te, dzięki którym działają nasze laptopy czy komórki. Specjalne stacje, na których baterie będą zasilane, zbuduje koncern RWE

Ostatni lot

Udane wczasy można poznać nie po tym jak się zaczynają ale po tym jak kończą - Dla prawie 900 polskich turystów na Majorce niestety nie kończą się dobrze. Wszystko dlatego, ze linia lotnicza obsługująca loty czarterowe zawiesiła połączenia z powodu problemów finansowych. Taka decyzja to potężny kłopot nie tylko dla turystów ale także biur podróży. Jaki?

Ich pierwszy budżet

Edukacja, Nauka i Drogi - to trzy priorytety projektu ustawy budżetowej zaprezentowanej przez Ministra Finansów Jacka Rostowskiego. Niezwykle istotnym elementem jest także znaczące zmniejszenie deficytu budżetowego. W pierwszym samodzielnie konstruowanym budżecie zabrakło jednak wielu przedwyborczych obietnic rządu Donalda Tuska.

Jesienna ofensywa

Co raz wyżej oprocentowane lokaty, strategie depozytowe i pieniądze w prezencie - czyli bankowa - jesienna walka o klienta rozpoczęta. Jak jednak wybrać ofertę, która naprawdę jest dla nas korzystna i na co zwracać uwagę zanim zdecydujemy się podpisać umowę z bankiem?

Dobry czas na kupowanie mieszkania

Dobry czas na kupowanie mieszkania – bo znacząco taniej już nie będzie. Tak twierdzą specjaliści, a developerzy podkreślają, że na razie wstrzymują planowane inwestycje i obniżają ceny lub organizują inne promocje. Co i za ile teraz można kupić?

Interesy w Rosji a wojna

Patrząc na umacniającego się dolara i euro nieco głębiej zaczynają oddychać eksporterzy. Tyle tylko, ze dla tych, którzy robią interesy na wschodzie różnice kursowe to nie jedyny problem. Czy faktycznie ze wschodu w oczy przedsiębiorców wieje zimny wiatr, i ci którzy inwestują w tamtym regionie odczuwają skutki międzynarodowej politycznej zawieruchy.

Emerytury w komisjach

W Sejmie ważą się losy wypłaty świadczeń z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Posłowie przesłali do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zakładach emerytalnych. Czasu jest niezwykle mało bo pierwsze emerytury muszą zostać wypłacone już w styczniu.

Zmowa na rynku DVD

Ponad milion złotych kary mają zapłać 2-a stowarzyszenia twórców za zmowę cenową. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - za spawa ZAIKS-u i Stowarzyszenia Filmowców Polskich zbyt dużo płacimy za filmy na DVD.

Kto odpowiada za stocznie?

W Sejmie polityczna bitwa o to kto jest odpowiedzialny za dramatyczną sytuację polskich stoczni. Rząd który ma jeszcze 8 dni na przedstawienie Komisji Europejskiej ostatecznego planu ich restrukturyzacji oskarża poprzedni gabinet. Prawo i Sprawiedliwość odbija piłeczkę... A my pytamy czy rząd Donalda Tuska już przygotowuje opinię publiczną na najczarniejszy scenariusz - upadek polskiego przemysłu stoczniowego.

Stopy bez zmian

Pomimo zagrożenia recesją w strefie euro Europejski Bank Centralny postawił na walkę z inflacją i zdecydował pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podobną decyzję podjął Bank Anglii.

Telewizor za prąd

Elektronika w promocyjnej cenie, a może gwarantowane ceny prądu? Tak kusi potencjalnych klientów jeden z dostawców energii by zachęcić ich do zmiany operatora. Sprawdzaliśmy jak wygląda początek wielkiej bitwy o nasze o portfele...

Oszczędzaj energię!

Sami sobie - w tym kierunku zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka powinna zmierzać polityka energetyczna Polski. Według wiceszefa rządu uniezależnienie kraju od jednego kierunku dostaw powinno iść w parze z urozmaiceniem technologii produkcji energii, w tym z szerszym wprowadzeniem technologii ekologicznych. Czy znaczy to, że Polska stanie się energetycznie samowystarczalna, a w kraju wyrośnie las wiatraków?

Ropa coraz tańsza

Mimo niepokoju związanego z sezonem huraganów surowiec tanieje. E ksperci są podzieleni w swoich prognozach. Według jednych cena ropy wróci na poziom 150-ciu dolarów za baryłkę, według innych w najbliższych miesiącach spadnie nawet o 30 procent.

Czy inflacja dalej będzie rosła?

Pięć lub prawie pięć - tyle wyniosła roczna inflacja w sierpniu i w zgodnej opinii ekonomistów, i ministerstwa finansów więcej już nie powinna rosnąć. Tyle, że ten statystyczny wskaźnik nie oddaje społecznych odczuć na które największy wpływ maja ceny żywności, niestety drożejące szybciej niż średnia inflacja wyliczana przez GUS...