Z kraju

Z kraju

Zbyt cenne kredyty

Casus Triton Development pokazuje dobitnie, jakie trudności są udziałem spółek deweloperskich w obliczu kryzysu na rynku finansowym: wyższe marże w bankach przekładają się na decyzje klientów, których w mniejszym stopniu stać na nowe mieszkania. O wynikach i planach Triton Development rozmawialiśmy z TOMASZEM ZGANIACZEM, prezesem firmy.

Manipulacja na PGW?

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa JP Morgan Securities o próbę manipulacji WIG20. Podejrzenie dotyczy wydarzeń z 12 listopada, gdy WIG20 w czasie fixingu wzrósł o ok. 4,5%. KNF złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak JP Morgan pozostawia to zdarzenie bez komentarza. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z były prezesem GPW, Wiesławem Rozłuckim.

Cudofixing do prokuratury

KNF opublikowała raport o niedawnym kontrowersyjnym fixingu na warszawskiej giełdzie. O wnioskach płynących z dokumentu rozmawialiśmy z Michałem Masłowskim z biura zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Przedsiębiorcą być

Jerzy Łęczycki, właściciel zakładu blacharsko-lakierniczego i Witold Buczyński, przedsiębiorca ZRP - to biznesmeni z długoletnim stażem. W programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się sytuacja przedsiębiorców. Czy obecny rząd wywiązuje się z obietnic składanych przed wyborami?

Tańszy kredyt we frankach?

Szwajcarski bank centralny obniżył stopy procentowe. O tym czy oznacza to, że rata naszego kredytu we frankach automatycznie spadnie rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Karolem Wilczko z Comperia.pl.

Kraje arabskie zainteresowane Polską

Kuwejt i Katar - to na razie 2 kraje zainteresowane polskimi przedsiębiorstwami. Branże elektroenergetyczne, chemiczne, gaz i GPW - to sektory, które interesują Kuwejt i Katar. Co minister skarbu Aleksander Grad wynegocjował z krajami arabskimi?

Kopex wystąpił o zawieszenie notowań akcji

Co się dzieje z Kopexem? Szczegółowe informacje poznamy prawdopodobnie w poniedziałek. O komentarz do tej informacji oraz o analizę porannych notowań na warszawskim parkiecie poprosiliśmy zarządzającego Union Investment TFI Ryszarda Rusaka.

Egzekwowanie swoich należności

Ponad 800 dni, czyli blisko dwa i pól roku - statystycznie musi czekać przedsiębiorca w Polsce na wyegzekwowanie należności od spóźniających się kontrahentów. Tak długotrwałe procedury egzekucyjne mogą podciąć skrzydła nawet najlepiej zarządzanym firmom. Jakie są najskuteczniejsze i najszybsze sposoby na odzyskanie należności, o tym w Biznes Lunchu mówili Grzegorz Błachnio z Euler Hermes i mec. Sylwester Pieckowski z sądu arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.

Zbyt cenne kredyty

Casus Triton Developement pokazuje dobitnie, jakie trudności są udziałem spółek deweloperskich w obliczu kryzysu na rynku finansowym: wyższe marże w bankach przekładają się na decyzje klientów, których w mniejszym stopniu stać na nowe mieszkania. O wynikach i planach Triton Developement rozmawialiśmy z Tomaszem Zganiaczem, prezesem firmy.

Jak egzekwować płatności?

Ponad 800 dni, czyli blisko dwa i pól roku statystycznie musi czekać przedsiębiorca w Polsce na wyegzekwowanie należności od spóźniających się kontrahentów. To jedna z głównych barier hamująca przedsiębiorczość w naszym kraju. O tym dlaczego odzyskiwanie należności trwa tak długo, jak uchronić się przed niewypłacalnymi partnerami w biznesie rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Koziaczy wiceprezesem Creditreform i Andrzejem Osińskim szefem działu analiz D&B.

Lotos i Statoil w jednym stali... szelfie

Lotos zaczyna współpracę ze statoilem. Narazie spółki będą współpracować wspólnie przy 3 projektach. Ponad to Lotos zaczyna poszukiwanie ropy na szelfie morza norweskiego. O współpracy ze statoilem a także o inwestycjach w 2009 roku rozmawialiśmy z prezesem Lotosu, Pawłem Olechnowiczem rozmawialiśmy w programie "Dzień Na Rynkach".

Ropa poniżej 50 dolarów

Rynek ropy cały czas spada. Kiedy stanieje gaz? Do jakich poziomów może zejść benzyna? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Andrzejem Szczęśniakiem ekspertem rynku paliwowego.

Raport Unicredit CA IB

- W spółki, które mają dużo gotówki - można inwestować - to główna konkluzja inwestycyjna raportu Unicredit CA IB. Raport mówi o prognozach dla polskiego rynku i spółek akcyjnych. Wg autorów jesteśmy blisko dna bessy, ale nie należy się spodziewać szybkiego odbicia. W "Dniu na Rynkach" o szczegółach raportu rozmawialiśmy z wiceprezesem UniCredit CA IB Tomaszem Bardziłowskim.

Plany IDMSA

Dom Maklerski IDMSA wybrał niedobry moment na emisje swoich akcji. Spółka jest notowana poniżej wartości księgowej. W związku z tym IDMSA Planuje skupić swoje akcje. Jak będzie wyglądał ten skup akcji pytaliśmy prezesa Domu Maklerskiego IDMSA, Grzegorza Leszczyńskiego.

Arabskie oferty dla Polski

-Myślę, że współpraca z krajami arabskimi będzie układała się dobrze - mówił w "Dalszym Ciągu Poranka" ekspert KPP Adam Ambrozik. Rząd stara się pozyskać inwestorów z Kuwejtu i Kataru. Branże elektroenergetyczne, chemiczne, gaz i GPW - to sektory, które interesują te dwa kraje.

Akcje Redanu - czy to dobra inwestycja?

Chciałbym polecić zakup akcji spółki Redan - napisał do nas Pan Grzegorz. Czy to dobra propozycja dla naszego portfela? Wraz z MArcinem Kowalskim sprawdził to Jan Niedziałek.

Sposób na dochodowy interes

Własna działalność gospodarcza wymaga determinacji, dobrego pomysłu i nakładów finansowych. Skąd młodzi przedsiębiorcy mogą je pozyskać? Jakie problemy mogą stawać na drodze do pomnażania zainwestowanych pieniędzy? Gośćmi programu Fakty Ludzie Pieniądze byli doświadczony przedsiębiorca, właściciel firmy Grycan, Zbigniew Grycan oraz prezes portalu turystycznego Amin.pl, Michał Kołtyś.

Drogie urlopy

Urlopy i wakacje coraz cenniejsze. Biura podróży podwyższyły ceny wycieczek. Co jest przyczyną zmian cen?  Czy korzystniejsze dla polskiego turysty jest korzystanie z oferty last czy first minute? Jak pod względem finansowym mogą wyglądać urlopy Polaków w nadchodzącym sezonie wakacyjnym oraz o tym, co może dziać się z polskim złotym i jak będzie wyglądała sytuacja na rynku walutowym, mówił główny ekonomista X-Trade Brokers,Przemysław Kwiecień.

Sprzeczne informacje z rynku - sprzeczne prognozy.

O tym, jaki będzie wzrost gospodarczy w przyszłym roku, ekonomiści spierają się nie od dziś. Wiadomo jedno: rządowej prognozy oscylującej około 4 procent nie da się zrealizować. Eksperci jednak mówią o scenariuszu o wiele gorszym.Z ekonomistami: Jackiem Wiśniewskim z Raiffeisen Banku i Marcinem Mrowcem z Pekao SA na temat zanikającego wzrostu gospodarczego w tym roku rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach".

Recesja i co z niej wynika

Spadki i wahania światowych indeksów oraz konsekwencje ponoszone przez poszczególne branże w wyniku recesji komentuje Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI

Fuzja się oddala

W grupie Bakalland zmiany. Podstawowym projektem grupy jest fuzja ze spółką Atlanta. W toku rozmów ustalono parytet, następnie podważono go, a prognozy Atlanty zostały zmienione. Strony spierają się, upragniona fuzja się oddala. O przyczynach wahania firm w sprawie decyzji o połączeniu i o parytecie fuzji rozmawiamy z Marianem Owerko, prezesem Bakalland S.A.

Emerytalne zamiesznie

Korzystny dla nauczycieli projekt ustawy o tzw. pomostówkach zaproponowany przez minister pracy trafi do kosza. Szefowie PO i PSL odrzucili propozycję minister Fedak, która chciała złożyć poselski projekt. I jednym głosem zapewniają, że o żadnym konflikcie w koalicji nie ma mowy, a sprawę wcześniejszych emerytur dla nauczycieli ma uregulować nowy, rządowy projekt.

Do roboty!

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2009 r. będzie między 3,5 a 4,5 proc. - powiedziała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Zaznaczyła, że obecne założenia MF dotyczące wzrostu PKB w przyszłym roku o 4,8 proc. są mało realne. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami założeń do budżetu na przyszły roku, tymczasem przedsiębiorcy mają receptę na to, jak zapobiegać spowolnieniu gospodarki. Nie wiedzą natomiast jak skłonić do współpracy poszczególne instytucje państwowe.

PKB bez zmian?

Minister finansów, Jacek Rostowski, nie wyklucza pozostawienia obecnych prognoz PKB w przyszłorocznym budżecie bez zmian. Od czego mogą zależeć te decyzje? Spytaliśmy Mirosława Gronickiego, byłego ministra finansów.

Kolejka po finanse

Do środków finansowych z planu Paulsona jest wielu chętnych. O tym, jak się zachowuje rynek i co z inwestorami na giełdzie w Warszawie, mówi w "Dniu na Rynkach" Jacek Dekarz, prezes BRE Wealth Management.

Odrzucone CO2

Polska odrzuciła propozycję darmowych emisji dwutlenku węgla dla elektrowni. Dodatkowe limity miałyby przełamać, według analityków, opór Polski wobec unijnych planów ograniczenia emisji CO2 o 20 procent do roku 2020. O szczegółach rozmawialiśmy z wiceministrem finansów, Bernardem Błaszczykiem i Sławomirem Krystkiem, dyrektorem Izby Energetyki i Ochrony Środowiska.

Bilans spowolnienia

Podniesienie akcyzy i powrót do wyższej stawki rentowej - według ekonomistów rząd w ten właśnie sposób może szukać środków na pokrycie braków w budżecie, które powstaną jeśli sprawdzą się prognozy obniżenia wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. A to jest coraz bardziej prawdopodobne po tym, jak dzisiaj poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej, która właściwie stoi w miejscu.

Kryzys i turystyka

Kryzys najpierw trafia w te branże, z których produktów najłatwiej zrezygnować.Takim sektorem jest turystyka - i aby się przed tym bronić organizatorzy wypoczynku już teraz kuszą promocjami przyszłorocznych wakacji, przestrzegając, że może być jeszcze drożej.Dodają jednocześnie, ze za zimowy wypoczynek i tak przyjdzie zapłacić więcej.

CO dalej z książeczkami mieszkaniowymi?

Przez dziesięciolecia gromadziliśmy środki na książeczkach mieszkaniowych, teraz możemy je wykorzystać. W zamian za nie otrzymamy od banku premię: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście nic nie ma za darmo i pewne warunki musimy spełnić. O tym jakie to warunki rozmawialiśmy z Arturem Smolarczykiem kierownikiem zespołu w Departamencie Wierzytelności i Depozytów Mieszkaniowych PKO BP SA .

Dotacje pomogą rozwinąć skrzydła

Osoby planujące własną działalność gospodarczą mają kilka możliwości pozyskania kapitału na start. Wśród nich są dotacje unijne i fundusze pożyczkowe, o które przyszły przedsiębiorca może się starać. Szczegóły programów przedstawia w "Pieniądzach od Rana" Katarzyna Sokolnicka z Fundacji MSP.