Z kraju

Z kraju

Klient nasz pan

Kupno mieszkania bez strachu wątpliwości i manipluacjii - taką rzeczywistość maja wprowadzić proponowane przez rząd prospekty developerskie. Ale czy oprócz masy informacji będą miały one jakąkolwiek moc?

Stracimy pieniądze z Unii?

Brak przepisów dotyczących ochrony środowiska całym kraju zatrzymał konkursy na pieniądze z unii dla przedsiębiorstw. I na nic się zdały przejściowe wytyczne ministerstwa rozwoju regionalnego. Samorządy, które odpowiadają za przeprowadzenie konkursów mówią - bez ustawy nic nie zrobimy. A to może oznaczać znacznie większe kłopoty z pieniędzmi z Unii...

GAP w Polsce

Jeszcze w poniedziałek na celowniku legenda polskiej branży jubilerskiej - już we wtorek odzież pod legendarną amerykańską marką. Kilkanaście godzin po  tym jak Vistula Wólczanka rozpaliła  emocje ogłoszeniem planów wrogiego  przejęcia spółki jubilerskiej W.Kruk - prezes Vistuli dolewa oliwy do ognia i ogłasza, że do garniturów  i biżuterii chce też dorzucić logo jednej z legend amerykańskiego przemysłu...

Elektryzujący problem

Czarny scenariusz Polski bez prądu? Całkiem możliwy. Brakuje nam zapasów energii, a infrastruktura jest przestarzała. Już teraz z ciemną rzeczywistością niemal codziennie spotykają się mieszkańcy Zalesia Dolnego i Białunia.

Komu emeryturę?

Kto pracował - dostanie emeryturę. Taka prawidłowość obowiązuje w systemie emerytalnym. Ale realia są takie, że z pieniędzmi na emerytury za kilka lat może być krucho...

Świat bez podatku VAT

Nie zrobiłeś zakupów przed pierwszym maja? Lepiej zrób je przed trzecim. Przed nami kolejny świąteczny dzień z zakazem handlu. Ale handlowcy też mają kłopot - jak przyciągnąć do sklepów klientów w taki dzień jak dziś, gdy większość z nas wyjechała na majówki. Jedna z sieci handlowych postawiła na promocję - obniżyła ceny aż o 22 procent czyli wartość podatku VAT. Dla nas to dobry pretekst by sprawdzić jak piękny byłby Świat bez tego podatku.

Kary za niezłożenie pitów

Składanie pitów na ostatnią chwilę - każdy to zna. Niestety, nie wszyscy wiedzą o tym, że za złożenie rozliczenia rocznego po określonym w ustawie terminie grożą kary. Jak wysokie? I czy można się od grzywny odwołać?

Status Polaka

Od czterech lat pierwszy maja nie kojarzy się jedynie z dawno zapomnianymi hucznymi pochodami. Teraz oprócz wracania pamięcią do biało-czerwonej flagi, świętujemy również wejście Polski do Unii Europejskiej. Jak Polacy znajdują się w nowym dla nich "unijnym świecie"?

Stopy procentowe bez zmian

Po środowym posiedzeniu RPP główna stopa referencyjna została utrzymana na dotychczasowym poziomie 5,75. To pierwszy głęboki oddech dla rynku po trzech kolejnych podwyżkach stóp procentowych w tym roku.

Praca w święta

Żołnierze kompanii reprezentacyjnej przygotowują się do pracy 3 maja - czyli do uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Do pracy w majowe święta przygotowują się też pracownicy na przykład stacji benzynowych. Odpoczywać nie będą.

Niebezpieczne limity CO2

Wenezuela, wtorkowe popołudnie. W wyniku awarii bez prądu znalazła się prawie połowa kraju, w tym stolica - Caracas. Nie działała m.in. sygnalizacja świetlna i metro. Czy podobny kryzys może dotknąć także Warszawę? Eksperci nie mają wątpliwości - mimo prawie 10 000 MW rezerwy, braki w dostawie energii elektrycznej grożą też Polsce.

Ostatni dzień na złożenie zeznania

Dziś do 18.00-stej trzeba złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym lub wysłać je pocztą do północy. A o tym, co należy zrobić, jeśli w rozliczeniu popełniliśmy błąd i chcemy złożyć korektę zeznania, opowie Beata Kuszewska, doradca podatkowy

Ulgi podatkowe

Jakie mamy ulgi i kto może z nich korzystać? Pierwsza zasada - odliczamy ulgi albo od dochodu albo od podatku. O szczegółach opowiadał Jerzy Paluch, doradca podatkowy.

UOKiK karze Stalexport Małopolska

Prezes UOKiK nałożył na Stalexport Małopolska karę w wysokości ponad miliona zł. Uznał on bowiem, że kierowcy nie powinni płacić pełnej kwoty za przejazd remontowaną autostradą A4 z Krakowa do Katowic. Według UOKiK spółka naruszyła prawo, narzucając konsumentom "nieuczciwe" ceny za przejazd remontowanym odcinkiem. Urząd nakazał spółce zmianę tej praktyki. Według ekspertów nakazywanie spółkom zarządzającym autostradami obniżanie opłat to tylko korzyść chwilowa i to jednostronna. A w międzyczasie jeszcze długo trzeba będzie jeździć po dziurawych autostradach.

Zawirowania na światowych rynkach żywności

Jest drogo, może być jeszcze drożej, choć według ekspertów wzrostów cen żywności o ponad 100 procent - jak pszenicy w ubiegłym roku - raczej nie będzie. Co więcej, w tym roku w naszym kraju możemy spodziewać się, że ceny niektórych produktów ustabilizują się. Wysokie ceny żywności najsilniej odczują jednak najbiedniejsze kraje - praktycznie cała Afryka, Azja i kraje arabskie, a także biedniejsze państwa Ameryki Łacińskiej i kraje nadbałtyckie. Co dalej?

Podwójne księgowania kartami debetowymi

Uwaga klienci Lukas Banku! Jeśli w ubiegły czwartek korzystaliście z kart debetowych wydanych przez wasz bank, transakcje mogły zostać zaksięgowane podwójnie na waszym rachunku. Bank utrzymuje, że wszystkie podwójne transakcje zostały anulowane jeszcze przed weekendem. Problem mogą mieć jednak ci klienci, którzy awarii nie zauważyli, bo w wyniku wyzerowania konta bank - na przykład - nie spłacił automatycznie ich kredytu. W takim przypadku klient zostanie obciążony karnymi odsetkami - i powinien zgłosić reklamację. Z podobną sytuacją kilka miesięcy temu mieli do czynienia użytkownicy kart systemu VISA kilku polskich banków. Według ekspertów - podobne problemy mogą powtarzać się także w przyszłości...

E-podpis jednak później?

Jest poniedziałek, 21 dzień lipca 2008 roku... Następuje paraliż administracyjny większości przedsiębiorstw działających w Polsce. Kilkaset tysięcy firm zaspało i nie dysponuje podpisem elektronicznym. Nie ma możliwości rozliczania się z ZUS-em. To oczywiście jeszcze nie fakty, ale całkiem realny czarny scenariusz, którego świadkami możemy być już za 3 miesiące.

Polacy w kosmosie

Wiele się zmieniło od czasów Neila Armstronga i misji Apollo 11. Kolejne kroki w kosmosie stawiają już nie tylko Amerykanie czy Rosjanie. Coraz bardziej liczą się Europejczycy. A wśród nich - od poniedziałku - jeszcze bardziej: także Polacy. W ministerstwie gospodarki podpisano kartę działań Programu o Europejskim Państwie Współpracującym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Choć podpisane w poniedziałek porozumienie to dla Europejskiej Agencji Kosmicznej krok niewielki - dla polskich firm oznaczać może wielki skok w kosmos.

Zapłacimy za wakacje

Okazuje się, że nie wystarczy wykupić wycieczkę i spokojnie na nią czekać. Biura podroży mają prawo zażądać dopłaty, kiedy koszt transportu znacząco wzrośnie. Dotychczas raczej nie korzystały z tej możliwości, ale właśnie nadszedł ten moment, kiedy droga ropa sprawia, że klienci muszą dopłacić do wykupionych już wakacji nawet po kilkaset złotych od osoby.

Mobilne bankomaty

Gdzie turyści - tam pieniądze. Ta prawda trafiła także do bankowców, którzy postanowili ułatwić swoim klientom dostęp do gotówki tam, gdzie dotychczas był on bardzo utrudniony - w niewielkich, chociaż modnych, miejscowościach wypoczynkowych oraz przy takich miejscach jak plaże, góry czy jeziora. W Polskę, na kilka dni przed pierwszym długim weekendem w tym roku wyruszyły mobilne bankomaty.

Cezary Mech doradcą prezesa NBP

Cezary Mech doradcą prezesa NBP. Przeciwnik euro, krytykujący obecną politykę pieniężną, znajdzie się w samym sercu banku centralnego. Jaką odegra tam rolę na razie nie wiadomo, ale jego nominacja wywołała dużo emocji w świecie finansów.

Polskie owce na plusie

Polskie owce muszą uratować polskie góry! Po tym, jak hodowla owiec stała się nieopłacalna - jedynym ratunkiem stały się dopłaty do tej hodowli. W województwie śląskim ruszył program "Owca plus" i - wygląda na to, że odniesie spory sukces.

Zamieszanie wokół 1 procenta

Burza wokół jednego procenta - burza, którą uspokajać musiał sam premier. Ministerstwo finansów musiało wycofać zalecenie, w którym nakazywało urzędom skarbowym, by jeden procent przekazały tylko gdy podatnik rozliczy się w terminie i w terminie - czyli do 30 kwietnia - opłaci podatek. To zalecenie spowodowało spore zamieszanie i wywołało niepokój wśród tych, którzy swój 1 procent już przekazali.

Zastój w mieszkaniówce?

Kupić - czy nie kupić, sprzedać - czy może jeszcze poczekać. Czy mieszkania będą tańsze, czy jednak wciąż będą drożeć. Największy polski developer ma problemy ze sprzedażą wybudowanych przez siebie mieszkań. Stara się więc zrobić wszystko, by sprzedaż wzrosła - do tego stopnia, że sam oferuje kredyty tym, którzy mają kłopoty z uzyskaniem pożyczki w banku.

Kłopoty z rozliczeniem

Tylko tydzień pozostał na rozliczenia z fiskusem. Spóźnialskich będą czekać kary. Co nam grozi, jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie? Co zrobić, jeśli pracodawca nie przesłał nam PITu? Radzi naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola, Hanna Olczyk.

Porządki w kasie KGHM

Polski KGHM ma nowego prezesa. Warto wspomnieć, że spółka zgodnie z ogłoszonym planem prywatyzacyjnym na najbliższe 4 lata nie będzie dalej prywatyzowana. Szef miedziowego monopolisty kierowanie firmą zaczyna od finansowych porządków.

Już czujemy drogą ropę

Dolar - najtańszy w historii. Ropa - najdroższa w historii. Między tym - polski kierowca, który zauważył ostatnio, że znowu więcej zostawia w kasie na stacji paliw. Skąd te rekordy i co czeka kieszenie kierowców już w najbliższych dniach?

Jak skorzystac w ulgi prorodzinnej?

W cyklu Twój Brat Bit razem z doradcą finansowym Pawłem Szymankiem wyjaśniamy kto może skorzystać przy z ulgi prorodzinnej, a kto nie? Oraz kiedy ta ulga nam przysługuje.

Kogo obejmie abolicja?

Polacy pracujący za granicą nie będą musieli płacić w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów - zapowiedział premier Donald Tusk. Resort finansów zakończył pracę nad ustawą o abolicji podatkowej dla Polaków wracających z emigracji zarobkowej. O tym, kogo obejmie abolicja i jak do tego czasu mają się rozliczać emigranci będziemy rozmawialiśmy na antenie TVN CNBC Biznes z Jerzym Paluchem, doradcą podatkowym.