Z kraju

Z kraju

Miliardy dolarów dla Węgier

Wiele wskazuje na to, że radykalna poprawa nastrojów w regionie to między innym skutek pakietu pomocowego dla Węgier. Budapeszt otrzyma pomoc finansową w wysokości ponad 25 miliardów dolarów. Złożą się na niego Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i Bank Światowy. W reakcji na szerszy od spodziewanego zakres pomocy pozytywnie zareagowały rynki. Indeks węgierskiej giełdy zyskiwał dziś ponad 13 procent, zyskiwał także forint.

Kapitał poszukiwany

Unijny program Innowacyjna Gospodarka to jedna z możliwości pozyskania kapitału na rozwój własnej działalności gospodarczej. Jakie jeszcze są metody pozyskania kapitału, gdy bank w roli kredytodawcy zawodzi?

Ropa coraz taniej

Ropa naftowa spadła poniżej 62 dolary za baryłkę - to najniższy poziom od 17 miesięcy. Taniejący surowiec to duży problem dla Rosji, która jest drugim światowym eksporterem ropy.

Przygotowania kryzysowe

Są juz pierwsi, którzy odczuwają skutki spowolnienia - są też tacy, którzy zapobiegawczo się do tego przygotowują. Cięcia w kosztach - od kupowania energooszczędnych żarówek, przez rezygnację z kupowania nowych samochodów - aż po planowane zwolnienia pracowników.

Droga do euro

Tego dawno nie było - Donald Tusk spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Premier liczył między innymi na przekonanie lidera opozycji do idei wejścia do strefy euro już od 2012 roku.

Benzyna poniżej 4 złotych

Litr benzyny poniżej 4 złotych - cena, która jeszcze w lipcu wydawała się absolutnie nieprawdopodobna teraz obowiązuje na stacjach benzynowych w wielu polskich miastach. Jednak obniżki cen widoczne są tylko na tych stacjach, które nie należą do dużych koncernów paliwowych.

Kto podniesie złotego?

Piątek upływa też pod znakiem ciągle bardzo słabego złotego. Nasza waluta utrzymuje się na poziomach, a które spadła wczoraj, po gwałtownym osłabieniu. Co było tego przyczyną i czy narodowy bank polski właściwie zareagował - nie reagując?

OFE: co dalej?

500 milionów czystego zysku. Tyle zarobiły Otwarte Fundusze Emerytalne zarządzając pieniędzmi przyszłych emerytów w pierwszym półroczu. Zarobiły mimo, ze OFE traci. I to traci na potęgę. Kiedy mogą odrobić straty i czy potrzebne są nowe rozwiązania prawne by środki na wypłaty przyszłych emerytur były bezpieczniejsze.

Brytania w recesji

Brytyjska gospodarka oficjalnie wchodzi w okres recesji -PKB skurczyło się w trzecim kwartale o pół procent. To pierwsze załamanie wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii od 1991 roku.

Niepewne czasy dla emerytów?

Emerytury w szczękach bessy, a ministerstwo pracy i Polityki społecznej uspokaja - nie ma szczególnego zagrożenia dla tych osób, które w przyszłym roku przejdą na emeryturę. Tymczasem Otwarte Fundusze Emerytalne tracą z powodu fatalnej sytuacji na giełdach. Czy przyszli emeryci powinni obawiać się o swoją przyszłość?

Wygrajmy na kryzysie

Taniejąca ropa i światowe spowolnienie spowodowały, że Rosjanom zaczyna brakować pieniędzy na budowę rurociągów. Także tego na dnie Bałtyku, którym rosyjski gaz miał płynąć do Europy zachodniej z pominięciem Polski. To nasza szansa na przypomnienie wschodnim sąsiadom, że wciąż istnieje inne rozwiązanie.

Gra w zielone

Dolar - już nie taki mocny. Z pewnością nie tak jak w polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak - w sytuacji, kiedy kursy walut wahają się w ciągu nawet po kilkanaście groszy - amerykańska waluta wciąż bywa przedmiotem pożądania - chociaż bardzo często na bardzo krótko.

Zmiany na zdrowie?

Obowiązkowe przekształcenie Samodzielnych Zakładów Opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, a także przekazanie majątku szpitali w ręce samorządów. To podstawowe założenia reformy służby zdrowia. Reformy, nad którą dyskusje merytoryczną przysłoniła dyskusja polityczna.

Bardziej "na swoim"

"Rodzina na swoim" - specjalny program, który miał ułatwiać osobom samotnie wychowującym dzieci i małżeństwom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zastosowane ograniczenia - głównie cenowe - sprawiły jednak, że z oferty skorzystało zaledwie 9 tysięcy Polaków. By to zmienić, sejm wprowadził zmiany w regulacjach. Problem jednak w tym, ze zdaniem specjalistów te zmiany są jedynie kosmetyczne...

W domach maklerskich - zastój

Według danych GUS przychody maklerów spadły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o blisko 350 milionów złotych, czyli o jedną trzecią. Zła koniunktura na giełdzie powoduje także zmniejszoną liczbę klientów instytucjonalnych.

ING i inni

Klienci ING mogą być spokojni. 10 miliardów euro pożyczki, którą grupa ING dostała od rządu Holandii to tylko wzmocnienie grupy, a nie akcja ratunkowa. Inni korzystają z kredytów rządowych - to my też - tłumaczy kierownictwo ING, przyznając jednocześnie, że firma w trzecim kwartale ma pół miliarda euro straty.

Nieurodzaj dla maklerów

Według danych GUS przychody maklerów spadły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o blisko 350 milionów złotych, czyli o jedną trzecią. Zła koniunktura na giełdzie powoduje także zmniejszoną liczbę klientów instytucjonalnych. Zapewne od debiutowania na parkiecie odstrasza chociażby wykres WIGU 20,który w ciągu roku stracił blisko pięćdziesiąt pięć procent.

Kryzys jest niedaleko

Kryzys finansowy mocno objawił się w naszej części Europy, a konkretnie na Węgrzech i Ukrainie. Oba kraje zwróciły się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Co więcej, Węgry obcięły dziś prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok - z 3-ch do 1,2 procent.

Gra o kredyt

Brak szacunku do klienta i poszanowania własnych ustalonych już zasad kredytowych. Banki w obliczu kryzysu łamią reguły - nie troszcząc się o klientów i ich zaufanie. Dokąd może zaprowadzić taka polityka i które banki za nic mają kredytobiorców?

Sprawdź swojego dewelopera

O ponad 23% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku od stycznia do września w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak dobre wyniki to już przeszłość. Teraz dla deweloperów nastają ciężkie czasy. Zaostrzone procedury kredytowe sprawiają, że co raz mniej polaków stać będzie na własne mieszkanie. Jak w tych niezwykle trudnych dla branży mieszkaniowej okolicznościach wybrać firmę, która zdoła dokończyć inwestycję?

Co dalej?

Trudne czasy, ciężkie czasy, niepewna przyszłość - to sformuowania, które dyrektorzy i prezesi wielu firm odmieniają na różne sposoby. I starają się jak najlepiej przygotować do spowolnienia gospodarczego w światowej gospodarce.

Giełdowa huśtawka

Równia pochyła. Głębokie spadki dzielone niewielkimi odreagowaniami nie są w stanie zatrzymać spadkowego trendu. Chociaż dzisiejsza sesja w Nowym Jorku zakończyła się sporymi wzrostami to analitycy już nawet nie próbują prognozować jak nisko mogą znaleźć się giełdowe indeksy. Tym razem złe nastroje spotęgowały zapowiedzi o grożącej światu recesji. Dlaczego teraz spowodowały one gwałtowną reakcję rynków choć o możliwości recesji mówiło się od dawna i jakie są szanse na poprawę beznadziejne jak się wydaje sytuacji?

Kto naprawdę chce euro?

Do strefy euro - jak najszybciej. To zdanie większośći specjalistów. Powinniśmy trochę poczekać - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego. Kto ma rację? I w czy podsumowanie korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty zawarte w przygotowywanym przez NBP raporcie traci wiarygodność po tym, jak wczoraj stanowisko straciła osoba, która nadzorowała jego powstanie?

Niemcy kryzysowe

Kryzys zawitał po sąsiedzku - Niemcy dokonują znacznych korekt przyszłorocznych wskaźników ekonomicznych. Korekt w dół...

Tylko razem?

Aby zwalczyć kryzys kredytowy musimy ściślej współpracować - w tym duchu zgodnie wypowiadali się wszyscy liderzy, którzy przybyli na szczyt Rady Europejskiej. Choć podczas unijnego spotkania na szczycie nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje, jasne jest, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdecydowane wspólnie działać na rzecz stabilizacji rynków finansowych.

Kryzys na Wschodzie

Już nie tylko amerykański i europejski kryzys, już także kryzys azjatycki. Nad chińskie do tej pory świetnie prosperujące miasta nadciągnęły czarne chmury finansowego kryzysu.

Polskie gwarancje

Jednym ze sposobów na uspokojenie sytuacji wśród konsumentów będzie gwarantowanie zgromadzonych w bankach pieniędzy do wysokości 50 tysięcy euro. Fundusze na ten cel zgromadzą wszystkie banki w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby pieniędzy zabrakło - wtedy zobowiązania przejmie budżet państwa. Co na to obywatele?

Nowy amerykański plan

Amerykański plan ratunkowy dla sektora bankowego zaczyna się materializować. Rząd Stanów Zjednoczonych, Bank Rezerwy Federalnej i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiły wspólny program działań, który ma przywrócić stabilność systemu finansowego.

Inflacja kontra...?

Co raz niższe ceny zbóż i produktów mlecznych, a w konsekwencji żywności oraz taniejące paliwa powinny sprawić, że w sklepach ceny poszczególnych towarów będą niższe. To mogłoby oznaczać niższą inflację, ale przeszkodą jest droga energia elektryczna. Poważnym problemem jest także nadal rosnąca inflacja bazowa. Co wybrać?

Odwołanie BISE

Znów gorąco wokół banku centralnego z europejską walutą na pierwszym planie. Tym razem sprawa dotyczy prac Biura Integracji ze Strefą Euro. Według odwołanego dziś ze stanowiska p.o. dyrektora BISE - doktora Cezarego Wójcika ze strony NBP dochodziło do "nieuprawnionych ingerencji w prace biura".