Z kraju

Z kraju

Ceny paliwa na świecie

Ceny paliw przyspieszają. Po czwartkowym rekordzie ($135 per barrel) u nas w hurcie jednorazowa podwyżka o 30-50 zł/tonę, dotąd rosło małymi kroczkami po 10 zł. W ciągu tygodnia cena benzyny rosła ostatnio o 8 gr, ON o 14 gr (Reflex). Diesel przegonił benzynę w wielu miejscach w kraju, obie ceny zbliżają się już do 5 zł za litr. Do tego raport Money.pl o cenach paliw w różnych krajach świata (najdroższej w Erytrei i Norwegii, najtaniej w Wenezueli i Iranie), ciekawe informacje dla wybierających się samochodem do Chorwacji czy do Bułgarii, bo tam taniej za benzynę niż w Polsce.

Weekendowe wydatki

Długi weekend to dla wielu z nas świetna okazja, żeby wydać zarobione pieniądze. W naszym materiale o tym, jakie mechanizmy rządzą naszą skłonnością do zakupów i jakie przełożenie ma to na gospodarkę.

Ultimatum dla TP od UKE

500 miejscowości z internetem w każdym domu. Tyle wsi można by bezprzewodowo podłączyć do sieci za pół miliarda złotych. Takie inwestycje może niedługo zacząć Telekomunikacja Polska. Ale nie z dobrego serca - dostała ultimatum od Urzędu Komunikacji Elektronicznej: albo zapłaci kary na blisko pół miliarda złotych, albo zacznie inwestycje na terenach wiejskich. Trudny wybór...

Gorzkie życie producentów słodyczy

Branżą, która najbardziej odczuwa zawirowania na rynkach światowych jest branża cukiernicza. Tutaj liczy się każde ziarno i każda złotówka. Choć w kwietniu produkcja wystrzeliła w górę, producenci słodyczy muszą się mieć na baczności. W ciągu ostatnich trzech miesięcy cała branża poczuła bowiem smak goryczy drożejących na świecie surowców. Jak ta sytuacja przełoży się na stopy procentowe?

Polska produkcja do strefy dolarowej?

Przy słabym dolarze eksport do USA przestaje się opłacać. Dlatego też firmy zajmujące się produkcją w Europie zaczynają zakładać swoje oddziały również w Stanach Zjednoczonych. Nasze firmy podejmują kroki, aby nie tracić na spadku wartości dolara i mocnej pozycji złotego. Czy rezultatem nie będzie jednak zmniejszenie produkcji w Polsce?

Mączna zmowa

Urząd Ochrony Konkurencji bada czy kilku producentów mąki nie zawarło cenowej zmowy. Odbyły się już przeszukania w siedzibach firm. Wśród kontrolowanych zakładów znalazły się miedzy innymi Dolnośląskie Młyny S.A., gdańskie młyny i spichlerze, VK Muehlen z Grodziska Wielkopolskiego, czy pośrednik w handlu zbożem firma Cargill. Czy działania tych spółek wpłynęły na ceny produktów zbożowych?

Drogie wakacje

Smażona flądra, gofry z dżemem i pokuj w pensjonacie - wakacje nad polskim morze mogą nam zaoferować o wiele więcej i o wiele więcej za te wszystkie atrakcje będziemy musieli zapłacić - bo ceny rekordy bić będą właśnie w czasie wakacji. O ile więcej przyjdzie nam zapłacić za wczasy

Uzdrowić uzdrowiska

Uzdrowić uzdrowiska postanowił rząd i wystawia je na sprzedaż. Czy taka kuracja okaże się skuteczna? I co z pacjentami których nie stać będzie na zapłacenie za lepszą jakość obsługi?

Mniej dla rolników

Mniej pieniędzy dla rolników. Komisja Europejska zaproponowała zmiany we wspólnej polityce rolnej. Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich. Na razie regulacja obejmuje rolników ze starych krajów UE, którzy otrzymują powyżej 5 tys. euro dopłat bezpośrednich rocznie. W nowych państwach UE zmiany zaczną obowiązywać za 4 lata.

Most do energii

Za prawie miliard euro między polskim Ełkiem a litewskim Alytusem powstanie most energetyczny. Połączenie będzie znacznie droższe niż się spodziewano, bo do tej pory mówiono o koszcie rzędu 250 milionów euro. Według aktualnych szacunków Polska wyłoży 650 mln euro, litwa - ponad 260 milionów.

Wynagrodzenia rosną, rąk do pracy brak

Według najnowszych danych GUS w ciągu ostatniego roku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,6%. W kwietniu wynosiły ponad 3,147 złotych. Taki wzrost jest już na granicy możliwości polskich przedsiębiorstw. W budownictwie jednak ciągle brakuje rąk do pracy. I nie tylko w tym sektorze. Jak pracodawcy mogą zachęcić pracowników do pracy w swojej firmie?

Rynkowy egzamin dojrzałości

Gdy maturzyści czekają na wyniki swoich egzaminów, spółki maja to za sobą. Tym, którym miniony kwartał nie poszedł najlepiej czeka poprawka. Kwartał Drugi.

Nielot po pekińsku

Zegar w Polskim Komitecie Olimpijskim odmierza czas do zapalenia olimpijskiego znicza w Pekinie. I na 80-kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk, PKOl ma spory problem - jak przewieźć ponad 250-cio-osobową polską ekipę na olimpiadę, bo PLL LOT nie wyślą już rejsowego samolotu do Chin. 

Droga żywność

Do żniw jeszcze co najmniej trzy miesiące. Ale żniwa od dawna mają producenci nawozów, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podrożały o kilkadziesiąt procent. A drogie nawozy to droga żywność.

Nowa taryfa socjalna TP SA

TP SA wprowadza nowy plan taryfowy dla najuboższych. Taryfa zakłada abonament po 18 złotych, możliwość dokupienia dostępu do internetu i naliczanie sekundowe. Telekomunikacja będzie jednak do nowego planu dopłacać. Analitycy mówią, że giełdowych inwestorów to nie przerazi, ale może to być kolejny kamyczek do ogródka problemów notowanej na GPW spółki.

PGNIG dodało gazu

Ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Rosjan wyrażane są w dolarach. I rzeczywiście te ceny w dolarach  wyraźnie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy i w momencie kiedy PGNiG wnioskowało o podwyżkę do URE, wszystko wskazywało na to, że za ten gaz zapłaci więcej.

Kosztowne zguby

Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że zgubiliśmy kartę kredytową - albo co grosza ktoś nam ją ukradł z pewnością do przyjemnych nie należy. Warto jednak w takiej sytuacji zachować zimną krew i działać szybko. Szczególnie, że zastrzeżenie dostępu do własnych pieniędzy jest teraz proste jak nigdy dotąd.

Kredytowe pułapki

Bankowe umowy kredytowe pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Okazuje się, że banki naciągają nas w umowach o ubezpieczeniu kredytów hipotecznych i pobierają opłaty oraz prowizję tam, gdzie nie powinny. UOKiK publikuje raport -ostrzeżenie nie wszczynając na razie postępowania, a 19 banków obiecuje poprawę. My pytamy, czy to wystarczy, abyśmy jako kredytobiorcy poczuli się bezpiecznie.

Energetyczne zaniedbania

Euro 2012 bez prądu? To niestety może się zdarzyć. Chociaż same stadiony będą zabezpieczone zasilaniem awaryjnym to jednak wszystko wokół nich mogą spowić ciemności. Polski sektor energetyczny cierpi na poważną chorobą związaną z brakiem inwestycji w budowę sieci.

Drogo, coraz drożej...

Nadchodzi prawdziwie gorący okres - głównie dla naszych portfeli. Mowa bowiem nie o wysokiej temperaturze wiosną i latem, ale o inflacyjnych prognozach. Drogą żywność już mamy, a za chwilę pojawią się pierwsze skutki niedawnych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Do tego dodajmy rosnące ceny paliw i efekt w postaci powszechnej drożyzny gotowy.

Fuzje po polsku

Polska zajmuje silną pozycję na rynku fuzji M&A. Czy jednak niesprzyjająca sytuacja na rynkach światowych wpłynie na pogorszenie tego wyniku?

Chińska glazura

Płytki ceramiczne chińskiej produkcji dostępne w polskich sklepach mogą kusić niskimi cenami, jednak ich jakość odbiega od norm. Niektóre kontrolowane partie wykazały zbyt wysoki poziom... promieniowania.

Polskie firmy w Iraku

Ambasador Polski w Iraku chce sprowadzić tam polskie firmy. Czy, biorąc pod uwagę niższe przychody z kontraktów niż to zakładano w dużych przedsiębiorstwach, małe firmy mają szanse w Iraku?

Kolejne podwyżki cen paliw?

Mocny w stosunku do dolara złoty dotąd doskonale chronił polskich kierowców przed drożejącą ropą, przejmując na siebie siedemdziesiąt procent wzrostu cen czarnego złota. Dziś złoty wyhamował, a dolar powoli odzyskuje siły.

Zmiany w GDDKiA

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Koper stracił pracę. O tym, że pod jego nogami zatrzęsie się grunt mówił już rano na naszej antenie minister infrastruktury. Niedługo po tej deklaracji trzęsienie nastąpiło. Dość silne bo w jego wyniku stanowisko stracił również zastępca Kopera. Zapowiadany wstrząs tak naprawdę mógł być wstrząsem wtórnym. Tempo budowy dróg jest cały czas niezadowalające, postępy zbyt wolne… a kierowcy, czyli wyborcy - zdenerwowani Jednak zdaniem byłego wiceministra infrastruktury Wiesława Szczepańskiego z klubu Lewicy to trzęsienie to obrona przed poważniejszym wstrząsem – rekonstrukcją rządu.

Konta do prześwietlenia

Rząd daje prokuratorom możliwość wglądu w rachunki bankowe osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, bez pytania o zgodę sądu - dotychczas taka zgoda była konieczna. Prawnicy biją na alarm, że możliwość prześwietlania kont wszystkich przedsiębiorców - nawet jeśli nie mają postawionych zarzutów - to naruszenie prywatności.

Spór o prywatyzację szpitali

Dla jednych totalne zło dla innych jedyna nadzieja na zdrową służbę zdrowia - prywatyzacja szpitali mimo politycznej burzy staje się coraz bardziej realna - postanowiliśmy sprawdzić czy szpital może ratować ludzkie życie i zarabiać przy tym pieniądze.

Gwiazdki wiarygodności bankowej dla wybranych?

Każdy klient banku może kupić sobie wgląd do swoje teczki i poznać jak bank bankowych danych ocenia jego wiarygodność - ocenia za pomocą gwiazdek. Każdy może zobaczyć swoją ocenę - za drobną opłatą. Niektórzy tym co widzą są mocno zdziwieni.

Bankowy biznes

Bankowy biznes w Polsce na początku tego roku kręci się nieco gorzej niż rok wcześniej - tak wynika z opracowania Komisji Nadzoru Finansowego po pierwszym kwartale. Ale jak zwykle wśród banków są takie, które wyróżniają się na plus. Dziś wyniki opublikowali między innymi potentaci - PKO BP i Pekao SA, które miały dwucyfrowy wzrost zysku netto. Co dalej?

Tiry na cenzurowanym?

Rząd chce zwęzić i spowolnić drogi ekspresowe po to, aby zniechęcić kierowców tirów do jeżdżenia tymi drogami. I to mimo faktu że same tiry na te drogi skierował likwidując winiety..