Z kraju

Z kraju

Dioksyny zaszkodziły firmom

Najbardziej poszkodowanymi dioksynami z irlandzkiej wieprzowiny okazali się w Polsce nie konsumenci, tylko firmy. Dioksyn na razie nie stwierdzono w żadnym ze zbadanych produktów spożywczych. Odbijają się za to sporymi stratami tych producentów, do których skażone mięso trafiło

Oto kryzys

Wielkie hamowanie i wielkie problemy. Produkcja w dół po raz pierwszy od kwietnia 2005. I to aż o 8,9% rok do roku. Pierwsze tak złe dane, mówią, że kryzys już jest. Kryzys, który bardzo mocno może uderzyć w eksporterów - dalsze ograniczanie produkcji, perspektywa zwolnień pracowników - to bardzo realne scenariusze w wielu polskich firmach. Na ile realne?

Droga do euro

Euro co raz mocniejsze. Droga Polski do wspólnej europejskiej waluty co raz dłuższa i co raz bardziej wyboista. Czy jednyną szansą na to by nie było opóźnień jest zmiana rozkładu jazdy, a także o tym, że brak politycznej zgody może oznaczać ślepą uliczkę.

Trzy wiedźmy

Trzy wiedźmy i ostatnie odliczanie najbardziej zaskakującego ataku spekulacyjnego na GPW. Zaskakującego o tyle, że oczekiwanie na ten nieoczekiwany atak trwa od prawie dwóch tygodni. Czy jutro na giełdzie faktycznie mogą dziać się cuda... Materiał Marka Klapy.

LOT uziemiony na święta?

Samoloty uziemione na lotniskach - LOT może czekać bardzo twarde lądowanie. Na 22 grudnia zapowiadany jest strajk obsługi naziemnej. Taki strajk to potężne kłopoty nie tylko dla pasażerów, którzy mogą nie dotrzeć na Święta na czas, ale również dla przewoźników. Ostatni taki protest - zaledwie dwugodzinny - tylko LOT kosztował 700 tysięcy złotych. O tym, czy ewentualny protest może pogrzebać narodowego przewoźnika, którego sytuacja i tak jest bardzo trudna - a także o samolotach, które miały być a cięgle nie doleciały - Patrycjusz Wyżga.

Złoty słabnie

Euro nawet za 4 złote i 20 groszy jeszcze w tym roku, złoty osłabiający się w ciągu najbliższych miesięcy i wreszcie możliwość interwencji walutowej Narodowego Banku Polskiego - tak może wyglądać sytuacja na rynku walut. Sytuacja, która bardzo mocno może uderzyć w portfele polskich kredytobiorców. Dlaczego złoty tak mocno się osłabia i jak nawet w tak trudnej sytuacji jest okazja by zarobić - Karolina Hytrek.

Laptopy od rządu w zawieszeniu

Komputer dla każdego - nie teraz i nie dla każdego. Pilotażowy program rządu który miał sprawić gimnazjaliści dostaliby na własność laptopa w zawieszeniu. Bo zamiast 25 milionów na jego realizację będzie tylko pięć. O wątpliwej oszczędności, która może kosztować co najmniej 17 milionów złotych - Łukasz Kijek.

Najgłębsze cięcie wydobycia ropy?

Jutrzejsze nadzwyczajne spotkanie ministrów krajów OPEC doprowadzi, zdaniem analityków, do najgłębszego cięcia wydobycia ropy w historii. Ograniczenie może wynieść nawet 2 mln baryłek dziennie. OPEC nie jest sam w walce o zatrzymanie spadku cen ropy. Na spotkaniu w algierskim Oranie będzie także delegacja z Rosji.

Ostatnia bitwa?

Gwiezdne wojny miały wspierać jeden z banków w wojnie na lokaty. Wojnie, która dobiega końca i wojnie, na której można było zarobić. I ciągle jeszcze można - choć część produktów już została wycofana z ofert banków. Co zrobić, żeby zdążyć zarobić i co wybrać, żeby nie dać się nabrać sprawdzał Łukasz Kijek

Pomostówki: co dalej?

Zakaz wstępu na pomost - pomost emerytalny. Prezydenckie weto sprawiło, że o 1 stycznia 2009 roku nikt nie będzie mógł skorzystać z tego typu świadczenia. Teraz, by pomost zbudować ponownie Platforma potrzebuje podpór. Czy SLD okaże się taką podporą i pomoże odrzucić prezydenckie weto. I czy tak naprawdę w interesie koalicji leży jego odrzucenie - sprawdzał Marek Klapa.

TP SA do podziału

Podział giganta. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce zmian w Telekomunikacji Polskiej SA. Jak te zmiany miałyby wyglądać i co mogą oznaczać dla klientów operatora sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Miliardy do wzięcia

Największy w historii Unii Europejskiej program operacyjny - właśnie zaczął działać. Do polskiej gospodarki docelowo ma trafić 28 miliardów euro. Pieniądze zostaną wydane głównie na projekty infrastrukturalne takie jak budowa dróg i autostrad oraz na inwestycje związane z ochroną środowiska.

Etiuda rewelucyjna

Ciężkie czasy dla tanich. Tanich linii lotniczych. Bardzo twarde lądowanie centralwings - wizzair lądować gdzie nie będzie miał. Polski przewoźnik ze względu na trudną sytuację ekonomiczną spółki rozważa zwolnienia pracowników, a już w tej chwili wynagrodzenia wypłaca w transzach. Z kolei węgierskie linie lotnicze sprzeciwiają się decyzji Polskich Portów Lotniczych o zamknięciu Terminalu Etiuda, bo dla wizzaira oznacza to wzrost opłat lotniskowych, a dla klientów - podwyżki.

Świat bez Forda, GM I Chryslera?

Kolosy na glinianych kołach... kołach, z których w dodatku całkowicie uszło powietrze po wczorajszej decyzji amerykańskiego senatu. Decyzji, odrzucającej plan ratunkowy dla branży motoryzacyjnej, która może oznaczać - zezłomowanie sektora. Być może uda się jednak złapać oddech, jeśli wielkiej trójce pomoże amerykański rząd, co zapowiedział rzecznik amerykańskiego departamentu skarbu.

Klimat sukcesu

Polska może odetchnąć z ulgą - choć na razie nie będzie to oddech czystszym powietrzem - tak można podsumować wynik zakończonego w Brukseli unijnego szczytu. Nasz rząd uzyskał odroczenie do 2020 roku dla wdrażania przez Polskę pełnych płatności za prawa do emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że powinniśmy uniknąć gwałtownych podwyżek cen prądu. A w dodatku nasz kraj dostanie wielomiliardowe unijne wsparcie na wdrażanie czystszej energii.

Pół miliarda w opcjach

Już co najmniej 85 polskich firm padło ofiarą opcji walutowych. Straty przedsiębiorców wynoszą już ponad pół miliarda złotych. A ci co raz głośniej  mówią o konieczności interwencji Komisji Nadzoru Finansowego. KNF tymczasem umywa ręce. Kto zatem ponosi odpowiedzialność i dlaczego zamiast chronić opcje walutowe okazały się fatalaną opcją dla wielu firm.

Kiedy będzie taniej?

Szwajacarska zjeżdżalnia dla stóp - stóp procentowych. Szwajacarski Bank centralny po raz kolejny pomógł... polskim kredytobiorcom. Bo decyzja o obniżeniu stóp sprawi, ze wskaźnik libor decydujący o oprocentowaniu naszych kredytów będzie niższy. Kiedy jednak faktycznie zapłacimy mniej i czy są szanse na to by rat kredytów były jeszcze niższe?

Ile zapłacisz za karpia?

Świąteczny karp tańszy, ale tylko pozornie. Wypełnienie wigilijnej tradycji w tym roku może kosztować nas więcej niż chociażby rok temu. Oficjalnie hodowcy ryb o sezonowym wzroście cen nie mówią - mówią za to ile karp kosztować musi, aby jego sprzedaż mogła im się opłacać.

Aaaaig komu?

Zakup na miarę lidera. Bank PKO BP chce kupić AIG Bank Polska. O budowaniu potęgi w czasach kryzysu i wykorzystywaniu problemów innych a także o kolejnych zmianach na bankowej mapie Polski.

Podwyżki albo blackout?

Podwyżek nie będzie - a przynajmniej podwyżek cen energii elektrycznej od pierwszego stycznia 2009 roku. Wszystko dlatego, że prezes Urzędu Regulacji energetyki nie rozpatrzy do 17 grudnia wniosków o nowe taryfy. Ostre spięcie na linii regulator - zakłady energetyczne cieszy konsumentów. Na razie, bo problemy energetyków mogą sprawić, że czekać nas będzie 20 stopień zasilania.

Kryzys pomoże?

Kryzys najpierw więc odczują pracownicy małych firm - ale być może właśnie dla nich będzie on też okazją do zrobienia interesu życia. Bo często właśnie w czasie recesji powstawały największe firmy, które teraz oczywiście muszą sobie radzić z kolejnym kryzysem. O tym jak to robią, a także o szansach jakie przed biznesem stawia zwalniająca gospodarka dyskutowano podczas konferencji Kryzys czy Korekta, której patronuje TVN CNBC Biznes.

Pomoc dla Wielkiej Trójki

Jest zarys krótkoterminowego planu ratunkowego dla sektora motoryzacyjnego w USA. Kongres pozostawia rozstrzygnięcie o długoterminowym planie administracji Baracka Obamy, która przejmie władzę 20 stycznia. Aby plan mógł zostać wprowadzony w życie Demokraci muszą do niego przekonać część republikańskiej mniejszości.

Nie jest źle-na razie..

19% polskich firm deklaruje, że będzie zatrudniać pracowników w I kwartale 2009 roku, tylko 7% myśli o zwalnianiu ludzi z pracy – wynika z publikowanego dziś raportu międzynarodowej firmy Manpower. Początek roku nie wygląda więc źle, ale - co będzie dalej. Bezrobocie wzrośnie, pensje nie będą już znacząco wyższe - czy jest się czego bać?

Niemcy w recesji

Do tej pory dwucyfrowy - teraz też wzrośnie, ale mniej niż 10 procent. I to dużo mniej. Jak prognozuje ministerstwo gospodarki eksport wzrośnie w przyszłym roku o 7 procent, a import o 7,3 procent. To pokazuje, jak kryzys gospodarczy wpływa na działalność polskich przedsiębiorstw. Tymczasem większość polskiego eksportu trafia na rynek Niemiecki, skąd dzisiaj napłynęły kolejne niepokojące dane.

OFE zarabiają, TFI tracą

Masz pieniądze w funduszach inwestycyjnych? Niestety, znów masz ich mniej. W listopadzie TFI traciły. Od dna odbiły się za to pieniądze na emeryturę gromadzone w OFE.

Informacje na wagę złota

Przy telefonie spędza sporo czasu. Dowiaduje się jak najwięcej, bo informacja jest dzisiaj bezcenna. Andrzej Szyszkowski, prezes firmy transportowej spod Torunia chce dobrze wiedzieć, z kim prowadzi interesy.

Jak tam fundusze?

To nie był dobry miesiąc dla funduszy inwestycyjnych. Co prawda do październikowego załamania było daleko, jednak odpływ aktywów trwa.

Obniżkowy czwartek

Czwartek upłynął pod znakiem obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu zmniejszył Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji, Danii i Nowej Zelandii. Chociaż skala obniżek często biła historyczne rekordy, według analityków, aby powstrzymać pogłębiającą się recesję konieczne są dalsze cięcia.

Ruch na giełdę

Piłka nożna na parkiecie. I nie chodzi tu o halowe rozgrywki w piłce nożnej, ale o giełdowy debiut Klubu Ruch Chorzów na rynku NewConnect. Piłka w grze i pytanie, czy to prawdziwy początek marszu sportowego biznesu po pieniądze inwestorów.

Świateczny Koszyk

Wielkie przystrajanie sklepów i wielkie liczenie. Święta tuż tuż i jak co roku, na początku grudnia pojawia się pytanie o cenę tych świąt.