Z kraju

Z kraju

Polski tablet od Magna Polonia?

Magna Polonia NFI chce wspólnie ze spółką Vedia wyprodukować przenośny tablet do czytania książek, słuchania muzyki i oglądania filmów. Urządzenie będzie dostępne w ramach abonamentu usług medialnych. Gościem programu Rynki Dnia był Albert Kuźmicz, prezes Magna Polonia NFI.

Infrastruktura 2010

Jak wzrost gospodarczy wpływa na zapotrzebowanie na kruszywa? Czy ich producenci liczą na wzrost zysków w związku z budową dróg na Euro 2012? M.in. na te pytania odpowiedział Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Kruszyw.

Polskie płatne drogi

Rząd zapowiada nowe stawki za przejazd polskimi autostradami. Jan Buczek ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych mówi, że koszty transportu w Polsce będą musiały wzrosnąć o ok. 20 procent, na co polska gospodarka może nie być gotowa.

Milion w Portfelu

Inwestycja długoterminowa, czyli obligacje, akcje i płynna lokata. Propozycję zainwestowania miliona złotych przedstawia Cezary Cerowski, dyrektor w Beskidzkim Domu Maklerskim.

Inwestycje infrastrukturalne

Trwają VIII Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej. Środki finansowania takich inwestycji pochodzą głównie z instytucji finansowych lub wspólnotowych, mówi mec. Konrad Marciniuk z kancelarii Miller Canfield.

Szukamy okazji w Azji

Indonezja była świetnym miejscem do zarabiania, teraz przyszedł czas na korektę. Na Filipinach najlepiej inwestować w nieruchomości. O inwestycyjnych okazjach w Azji, mówi Maciej Wojtal, zarządzający KS Asset Management.

Kosztowne gierki

Gry i konsole kupuje coraz więcej Polaków. Branża przewiduje, że będzie odnosić kolejne rekordy sprzedażowe. O tym ile wydajemy na wirtualną zabawę, mówi Piotr Sokołowski, magazyn CHIP.

FED a rynki

Jeśli polityka FED nie przyniesie skutku, USA może czekać stagflacja. Zdaniem Patryka Jabłonowskiego, zarządzającego Deka Investment preferowane surowce to miedź i platyna, przy negatywnym nastawieniu do aluminium. Nie można wykluczyć korekty i fazy konsolidacji na rynkach "EM".

Inwestowanie w Azji

Rupia indyjska, juan i dolar australijski nadal będą się umacniać mówi Dariusz Kowalczyk z Credit Agricole. Jego zdaniem stopy w Japonii nie wzrosną przez 5-10 lat.

Wyzwania dla firm

Przyszłość, to sprzedaż on-line i osobista. O nowoczesnych i bardziej efektywnych modelach sprzedaży, które możemy wykorzystać we własnej firmie, mówi Paula Wąsowska, dyrektor na Europę Środkową i Wschodnią Cisco Systems.

Budowa w partnerstwie

Budowa obiektów użyteczności publicznej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak do niej przystąpić i od czego zacząć współpracę, mówi Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Ustawa refundacyjna

Urzędowe ceny i marze leków refundowanych. Ustawa zakaże zaniżania i zawyżania cen leków. Odczują ją właściciele hurtowni i aptek, mówi Małgorzata Paluch z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Środki na inwestycje infrastrukturalne

Najwięcej środków na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych pochodzi z funduszy unijnych. W Warszawie trwają VIII Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej. O rozwoju tej ostatniej mówi Andrzej Chełchowski, parter w kancelarii Miller Canfield.

Rynek kruszyw

30 proc. kruszyw sprzedawanych w Polsce trafia do budownictwa drogowego. Stefan Góralczyk z IMBiGS twierdzi, że nawet po zakończeniu inwestycji w tę infrastrukturę, przemysł górnictwa skalnego nie podupadnie.

Calatrava zaprasza inwestora

Calatrava Capital zaskoczy inwestorów wynikami II półrocza 2010 r., zapowiada Paweł Narkiewicz, prezes spółki. Wartość aktywów III kwartału jest zbliżona do tej po pół roku. Calatrava Capital przejmie nieruchomości Media Service pod Warszawą.

Udana jesień deweloperów?

Ronson S.A. nie zdoła wybudować 400 mieszkań w 2010 r. jak wcześniej zakładał. Jak mówi Tomasz Łapiński, członek zarządu spółki koszty zarządzania firmą w ciągu tego roku wyniosą od kilkunastu do 20 mln zł.

Chińska perspektywa

Waluty rynków wschodzących są nadal niedowartościowane, uważa Dariusz Kowalczyk, starszy ekonomista Credit Agricole. Rozmawiamy z nim o wojnie walutowej i handlu zagranicznym z Chinami.

Obwodnice jednak płatne?

Darmowy przejazd obwodnicami znów pod znakiem zapytania. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk chce jeszcze raz przeliczyć koszty, jakie przyniosłoby zwolnienie samochodów osobowych z opłat za przejazd autostradami omijającymi miasta.

Szkoła oszczędzania

Ok. 140 tys. uczniów zbiera rocznie na książeczkach SKO 18 mln złotych. PKO BP chce zachęcić uczniów do oszczędzania na Szkolnych Kasach Oszczędności które, jak mówi Michał Macierzyński, dyr. biura innowacji, mają być obecnie podstawą programu edukacji ekonomicznej.

Zmiana w PIT

MF chce zawiesić część ulgi i zwolnień w PIT, jeśli dług publiczny przekroczy 55% PKB. Mają to być m.in. ulga internetowa i na dzieci. Dochody uzyskane w 2010 r. rozliczymy już na nowych wzorach deklaracji PIT, mówi Anna Misiak z MDDP.

Optymistyczny jak Polak?

Rosną nakłady na inwestycje i zatrudnienie w polskich firmach. Jak wynika z raportu Deloitte, aż 80% polskiej kadry kierowniczej pozytywnie ocenia perspektywy dla swoich firm w ciągu kolejnego roku. Rozmowa z prezesem Deloitte, Rafałem Antczakiem.

Dystrybutorzy IT - analitycznie

Akcje liderów sektora IT powinny znaleźć się w portfelu praktycznie każdej strategii inwestycyjnej. Tak uważa Zbigniew Porczyk, analityk DM BZ WBK. Zbigniew Porczyk tłumaczy dlaczego warto inwestować w branżę IT, skupiając się na dwóch spółkach: ABC Data i Action.

Elektryczne pojazdy z Polski

Romet rozpocznie produkcję elektrycznego mini auta. Firma zaprezentowała prototyp samochodu, który już w przyszłym roku ma trafić do produkcji. Do prowadzenia auta nie będzie potrzebne prawo jazdy a pokonanie 100 kilometrów ma kosztować mniej niż 10 złotych. Czy w Polsce znajdą się klienci dla aut elektrycznych? Gośćmi programu Bilans byli prof. Antoni Szumanowski z Politechniki Warszawskiej i Roman Dębecki, zastępca redaktora naczelnego Auto Świat.

Co jeśli przekroczymy próg?

Ekonomiści są podzieleni w opiniach jeśli chodzi o przekroczenie relacji 55% długu publicznego do PKB. Tymczasem z rządu płyną kolejne informacje z których wyłania się obraz tego jak mogą wyglądać cięcia wydatków jeśli niebezpieczny próg przekroczymy. Jak jeszcze może wyglądać scenariusz dla Polski w wypadku przekroczenia progu? Marek Tejchman rozmawiał o tym z byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, profesorem Marianem Nogą.

Realizujemy zyski w RDO

Kolejne spółki znikają z portfela RDO. Dziś sprzedaliśmy Netię oraz analizowaliśmy propozycję pana Krzysztofa – kupno spółki Marketeo.

Zamieszanie wokół ustawy

Ustawa refundacyjna może być niezgodna z konstytucją. Tak uważa ekspert do spraw ochrony zdrowia PKPP Lewiatan. W jego opinii nowe przepisy będą krzywdzące dla producentów leków. Pozbawią ich bowiem możliwości odwołania się od ewentualnych kar za łamanie ustawy. Projekt ustawy reguluje rynek leków refundowanych. Zakłada wprowadzenie stałych cen producentów oraz stałych marż handlowych i detalicznych.

Romet na czterech kołach

Romet zrobi elektryczne mini-auto. Firma zaprezentowała prototyp samochodu, który już w przyszłym roku ma trafić do produkcji. Do prowadzenia auta nie będzie potrzebne prawo jazdy, a pokonanie stu kilometrów ma kosztować mniej niż 10 złotych. Samo auto ma kosztować 6-7 tysięcy euro. O nowości od Rometu z przeglądem losów innych elektrycznych projektów, o których w przeszłości mówiliśmy widzom – Marek Klapa.

Dług zjada ulgi

Nie będzie ulgi na dzieci, zniknie ulga na Internet, zlikwidowane zostanie prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców, o 70% zostanie zmniejszonych Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To na szczęście tylko czarny scenariusz, który jednak może się zrealizować. Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada znaczne cięcia jeśli dług publiczny przekroczy 55 procent w relacji do PKB. W tym roku zbliży się bardzo blisko tej granicy. Wielu pytanych przez nas ekonomistów jest przekonanych, że ryzyko przekroczenia ostrożnościowego progu w przyszłym roku jest bardzo duże.

Forte w II półroczu

Forte liczy na dobry rok. Producent mebli spodziewa się, że na poprawę wyników w II półroczu wpłynie poprawa popytu na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku niemieckim. Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży w I półroczu stanowił 81% - Forte pomaga słaby złoty – do jakiego poziomu może się umocnić, żeby nie zagrozić wynikom? Gościem Rynków Dnia był Maciej Formanowicz, prezes Forte.

Police - droga do naprawy

Zakłady Chemiczne Police SA nadal będą istnieć - zadecydowali akcjonariusze spółki. Zarząd musiał ich o to zapytać ze względów formalnych wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych – strata spółki na koniec lipca przewyższyła sumę kapitału zapasowego, rezerwowego i jedną trzecią kapitału zakładowego. W firmie trwa restrukturyzacja, która ma przynieść 600 mln zł oszczędności do 2015 roku. Prezes spółki Zbigniew Miklewicz zapewnia, że Police najgorszy okres mają już za sobą. Ze Zbigniewem Miklewiczem rozmawiał Mikołaj Kunica.