Z kraju

Z kraju

Aztec International też chce zarobić na Euro 2012

Biznes Aztec International nie ma nic wspólnego z piłką nożną, ale firma i tak chce zarobić na Euro 2012. Spółka sprzedaje działkę ulokowaną w pobliżu poznańskiego stadionu. Środki ze sprzedaży nieruchomości spółka przeznaczy na wybudowanie nowej fabryki. Aztec International to spółka z NewConnect, która produkuje materiały na potrzeby budownictwa, głównie specjalne wkręty do mocowania blach na dachach. Co jeszcze słychać w spółce, zwłaszcza w jej głównej dziedzinie działalności rozmawiamy z prezesem Azteca, Markiem Ciulisem.

Pomoc dla Grecji

Grecja obciążeniem dla UE. Jaki wpływ mają problemy zadłużeniowe Aten na atrakcyjność polskiej waluty? Dlaczego inwestorzy wyprzedają złotego? M. in. na te pytania w TVN CNBC odpowiada dr Robert Zmiejko z Katedry Polityki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Sp. z o.o. lepsza od komandytowej

Przekształcamy spółkę z o.o. w spółkę komandytową, bo ta bardziej się opłaca. Zmiana formy działalności wymaga specjalnej procedury przewidzianej w kodeksie spółek handlowych. Jak zaplanować takie przekształcenie i ile to będzie kosztować? Czy taka zmiana w przypadku spółki komandytowej jest związana z jakimiś rozliczeniami podatkowymi? O szczegółach mecenas Michał Karwacki, counsel w Kancelarii Salans.

Bez reklam w oknie

Koniec z reklamami w oknach. Weszły w życie przepisy, w myśl których z wielorodzinnych kamienic i bloków mieszkalnych mają zniknąć wielkie płachty zasłaniające dopływ światła do mieszkań. W TVN CNBC Krzysztof Antczak, dyrektor departamentu budowlanego Ministerstwa Infrastruktury zaznaczał jednak, że reklamy mogą wisieć na ścianach, w których nie ma okien.

Tele-przetasowania

Kurs Cyfrowego Polsatu pod presją po zapowiedzi sprzedaży części akcji przez Z. Solorza-Żaka. Pieniądze ze sprzedaży mają pójść na budowę sieci LTE. Finansowanie na ewentualny zakup udziałów w Polkomtelu jest już zabezpieczone, co wynika z piątkowej wypowiedzi Z. Solorza-Żaka. Czy to dobry moment na zakup akcji Cyfrowego Polsatu - odpowiada w TVN CNBC Piotr Janik, analityk KBC Securities.

Tele-przetasowania

Tele-przetasowania na polskim rynku – są oferty na Dialog i Polkomtel. Hawe chce uczestniczyć w zmianach w branży telekomunikacyjnej, choć nie za każdą cenę. Jeden z akcjonariuszy Hawe chce, by spółka skupiła akcje własne za nie więcej niż 50 mln zł. O konsolidacji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce mówił w TVN CNBC Jerzy Karney, prezes Hawe.

Taniejąca ropa

Ropa najtańsza od lutego. Na giełdzie w Nowym Jorku za baryłką trzeba zapłacić mniej niż 92 dolary. Przyczyną trendu zniżkowego są obawy inwestorów o to, że kryzys zadłużeniowy Grecji zahamuje popyt na ropę. O prognozach cen czarnego złota w długim i krótkim okresie mówił w TVN CNBC Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

ERG pracuje nad strategią

Nowy zarząd spółki pracuje nad strategią na lata 2011-2014. Jak twierdzi prezes ERG - rewolucji nie będzie. Nowy zarząd ma sfinalizować przejęcia dwóch spółek i wprowadzić ERG w nowe segmenty działalności, utrzymać dynamikę sprzedaży i odbudować marże. O zmianach w strategii spółki mówił w TVN CNBC Marcin Agacki, prezes ERG.

Na ratunek Grecji

Wciąż brak decyzji ministrów strefy euro w sprawie kolejnej transzy pomocy dla Aten. Eurogrupa ustaliła, że aby otrzymać pomoc, grecki parlament będzie musiał przegłosować wotum zaufania dla nowego rządu i jak najszybciej wprowadzić niezbędne oszczędności. Grecję czeka szereg niepopularnych społecznie reform, takich jak te przeprowadzone w Polsce 22 lata temu - mówił w TVN CNBC Maciej Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Pomoc dla Grecji

Ministrowie finansów eurolandu odłożyli o miesiąc decyzję o przyznaniu Grecji 12 miliardów euro kolejnej transzy pomocy. W sumie Ateny mają otrzymać 110 miliardów euro, a już mówi się o kolejnej pożyczce w wysokości 90 miliardów. O tym jak pobudzić wzrost gospodarczy Grecji mówił w TVN CNBC Andrzej Raczko, Członek Zarządu NBP.

Droga do ożywienia

Produkcja przemysłowa stabilnie w górę. W maju wzrosła w ujęciu rocznym o 7,7%, to jedynie o jedną dziesiątą punktu procentowego mniej od oczekiwać. W maju nieco spadła inflacja producentów. Wyniosła ona 6,5% w porównaniu do 9,5% w marcu, gdy osiągnęła swój szczyt. Czy te dane wskazują na stabilizację gospodarczą kraju - o tym Marta Kurtek, Główna Ekonomistka Banku Pocztowego.

Scenariusz dla rynków

Uwaga rynków skupiona na Grecji. Frank szwajcarski rośnie w siłę, a polscy kredytobiorcy łapią się za kieszenie. Po piątkowej konferencji Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego w sprawie greckiego długu, euro umocniło się do amerykańskiej waluty. Co będzie działo się w przyszłym tygodniu na rynkach finansowych - o tym Paweł Bogusz, dyrektor zarządzający w 4DF.

BRANŻA BUDOWLANA OKIEM EULER HERMES

Zróżnicowana sytuacja w branży budowlanej. Według raportu Euler Hermes we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii rynek wygląda coraz bardziej optymistycznie, podczas gdy we Włoszech, USA i, przede wszystkim, w Hiszpanii trudności wciąż dają o sobie znać. W Polsce z kolei w pierwszym kwartale liczba rozpoczętych budów mieszkań wzrosła rok do roku o 13,6%. Gościem "Rynków Dnia" był Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes

"AKUMULUJ" DLA ARMATURY

DM Noble Securities obniżył rekomendację dla Armatury Kraków do "akumuluj" z "kupuj". Zdaniem analityków wysokie ceny metali kolorowych przełożyły się na niskie marże, a co za tym idzie słabsze prognozy wyników za 2011 rok. W "Rynkach Dnia" o Armaturze Kraków rozmawialiśmy z Rafałem Kozłem, analitykiem Noble Securities

ONE-2-ONE vs. fiskus

Konkurs czy loteria? One-2-One spiera się z fiskusem. Spółka dostała prawie 7,9 mln zł kary za organizację gry hazardowej bez zezwolenia. Według prezesa spółki Piotra Majchrzaka kara jest nieuzasadniona i zapowiada odwołanie się od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu.

Grecka tragedia w centrum uwagi

Grecka tragedia w centrum uwagi Unii Europejskiej. Euro umocniło się do głównych walut zaraz po konferencji kanclerz Niemiec i prezydenta Francji. Europejska waluta w relacji do dolara w ciągu kilkudziesięciu minut podrożała o ponad półtora centa. O perspektywach Grecji na wyjście z kryzysu mówił w TVN CNBC Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.

MFW o wzroście światowej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podnosi prognozy dla Europy Środkowo-Wschodniej, przewidywania dla polskiej gospodarki bez zmian. Z raportu World Economic Outlook wynika, że w tym roku wzrost PKB w Polsce sięgnie 4%. MFW uważa, że gospodarka całego regionu będzie rosnąć w tempie 5,3% czyli o 1,6% niż fundusz oceniał w poprzednim raporcie. Co czeka Europę Środkowo-Wschodnią w przyszłym roku - o tym w TVN CNBC mówiła Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawiciel Polski przy MFW.

Co słychać w RAFAKO

Ruszyły inwestycje w przedsiębiorstwach. Jak mówił w TVN CNBC Wiesław Różacki, prezes RAFAKO, po wzroście konsumpcji przyszedł czas na ożywienie na rynku inwestycyjnym. Produkcja przemysłowa urosła w ciągu roku o 7,7%, podał Główny Urząd Statystyczny. To minimalnie mniej od oczekiwań.

Kleszcze długu

W oczekiwaniu na wynik Francusko - Niemieckiego spotkania w sprawie dalszego wsparcia Grecji. Czy kosztami pomocy dla Grecji zostaną obciążeni prywatni wierzyciele? Jak na ustalenia zareaguje rynek walutowy? Rozmowa z Arkadiuszem Krześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Banku.

Inflacja!

Wysokie ceny surowców oraz poziom inflacji przeszkodą dla branży przetwórstwa owocowo-warzywnego. Jak z tym sobie radzi spółka Eskimos oraz o jej nadchodzących akwizycjach, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Stanisławem Sulimą.

Inflacja!

Wpływ zamieszania wokół Grecji na polski biznes. Jak radzą sobie, z wahaniami na rynku walutowym, spółki z polski? Co miało największy wpływ na wyniki Redanu w pierwszym kwartale? Rozmowa z Boguszem Kruszyńskim, prezesem spółki.

Dzień trzech wiedźm

Dzień Trzech Wiedźm, czyli dzień, w którym wygasają czerwcowe kontrakty terminowe. Co może dziać się na rynku w ten dzień? Naszym gościem był, Grzegorz Zalewski, DM BOŚ.

Inflacja!

W oczekiwaniu na najnowsze dane o polskiej produkcji przemysłowej. Szczególnie po kiepskich danych o inflacji, bezrobociu i wynagrodzeniach. O polskiej gospodarce, stopach procentowych oraz o przyszłości Grecji, rozmawialiśmy z naszym gościem, profesorem Dariuszem Filarem, członkiem Rady Gospodarczej Przy Premierze.

Koniec gigantycznych reklam

Do soboty mają zniknąć w całej Polsce wielkoformatowe reklamy zasłaniające okna mieszkań. Tego dnia kończy się vacatio legis dla reklam zamontowanych przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury. Naszym gościem był jeden z inicjatorów projektu, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Jaka produkcja w maju?

W oczekiwaniu na dane GUS o produkcji przemysłowej. Czy znów rynek zostanie zaskoczony danymi? Może tym razem będzie zaskoczony pozytywnie, skoro wciąż negatywne informacje przynosi rynek wszystkim kredytobiorcom, którzy kiedyś zaufali szwajcarskiej walucie. Naszym gościem był: Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Pakiet klimatyczny w Polsce

Do 202 r. Polska musi pozyskiwać 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Co do tej pory się udało w tej kwestii zrobić? Przygotowanie do wejścia pakietu w życie w 2013 roku idzie z pewnymi oporami mówi profesor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Żmijewski.

Dlaczego drożeje frank?

Grecja zbankrutowała już dawno, a nieprzyznawanie tego faktu wynika wyłącznie z zachowań politycznych - tak uważa ekonomista Tomasz Niemiec. Jak dodał, polityczna niepewność powoduje strach na rynkach, a  ten z kolei sprawia, że inwestorzy odchodzą do najbezpieczniejszych aktywów, jakimi są złoto i frank szwajcarski.

Milion w Portfelu

W portfelu Mariusza Pawlaka z Family Office Lorek, Pawlak i Wspólnicy najwięcej straciły ETF-y na indeksy w Azji i Ameryce Łacińskiej.

Intermarche a presja płacowa

Intermarche na terenie Polski zatrudnia ok. 7 tys. osób. W tym roku zatrudni ok. 700 nowych pracowników. Sieć supermarketów będzie musiała podnosić płace mocniej niż rynek, mówi Daniel Prałat, dyr. generalny Intermarche.

Wzrost płac poniżej prognoz

Przeciętna miesięczne wynagrodzenie w maju wzrosło 4,1 proc. w ujęciu rocznym. Rynek spodziewał się wzrostu na poziomie 5,35 proc. Komentarz Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty KUKE.