Z kraju

Z kraju

Czy wiesz co tankujesz?

Nie dość, że coraz droższe, to jeszcze coraz gorszej jakości. Urząd antymonopolowy alarmuje, że paliwo na stacjach benzynowych coraz rzadziej spełnia normy. Niskiej jakości jest 3,5 procent zbadanych paliw. Rok wcześniej było to niewiele ponad 3 proc. Najgorzej jest z gazem LPG - mówiła w TVN CNBC wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Kozak.

Szybkość kontra jakość

Przepisy dotyczące tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych mogą być niekonstytucyjne – dowiaduje się TVN CNBC. Wątpliwości konstytucjonalistów i Kancelarii Prezydenta budzi również krótkie vacatio legis, a więc czas opublikowaniem gotowej ustawy a dniem wejścia jej w życie. O starciu szybkości z jakością Marek Tejchman rozmawiał z ekspertem Pracodawców RP Grzegorzem Byszewskim

Słabsza Merkel, słabsze Niemcy?

Koalicja CDU i FDP straciła władzę w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia. Czy osłabiona pozycja Angeli Merkel osłabi Niemcy w walce o reformy w Unii Europejskiej i strefie euro? - pytamy doktora byłego ambasadora RP w Niemczech Andrzeja Byrta, dziś dyrektora Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Edukacja a biznes

Prawie 60 procent polskich studentów chce po studiach wyjechać za pracą za granice. Jak poprawić system szkolnictwa, by nie produkował bezrobotnych absolwentów - pytamy Radosława Koszewskiego z IESE Bussiness School of Navara oraz Katarzynę Goslewską - absolwentkę Warwick University.

Szybkość kontra jakość

Pośpiech przy tworzeniu prawa często kończy się w Trybunale Konstytucyjnym. Zbyt szybkie wejście w życie o zmianach w OFE budzi zastrzeżenia prawne - mówi wiceprezes BCC Arkadiusz Protas.

Europejski Kongres Gospodarczy

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach rozpocznie się 16 maja 2011 roku i potrwa trzy dni. Będą poruszane m.in. tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym i konkurencyjnością - zapowiada prezes Grupy PTWP SA Wojciech Kuśpik.

Dane powszechnie znane?

Pakiet ustaw zdrowotnych przyjętych przez Sejm zawiera projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zakłada ona powstanie dużej bazy danych pacjentów dotyczących ich stanu zdrowia - czyli wrażliwych. Rozmowa z Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych Wojciechem Wiewiórowskim.

Kosztowne błędy medyczne

Odszkodowania za błędy lekarskie bez sądu zakłada nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Zamiast kilku lat procesu, sprawy mają być rozstrzygane w kilka miesięcy. O dobrych rozwiązaniach i wadach nowelizacji mówi Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

Wyścig z czasem a Konstytucja

Z jednej strony - 2 miliardy długu zaciąganego co miesiąc, z drugiej - niebezpieczeństwo, że zbyt krótki okres vacatio legis okaże się sprzeczny z konstytucją. Ekspresowe tempo zmian martwi już nie tylko konstytucjonalistów, ale i Kancelarię Prezydenta.

Hawe po udanym roku

Blisko dwukrotne zwiększenie przychodów i aż pięciokrotne zysku netto w ujęciu rocznym udało się osiągnąć spółce Hawe w 2010 roku. O planach rozwojowych mówi prezes Hawe Jerzy Karney.

Kierunek dla rynków

WIG20 zamknął się na poziomie najwyższym od prawie 3 lat. Powyżej 3000 pkt. był ostatnio w maju 2008 roku, a teraz zbliża się do tego poziomu - mówi główny ekonomista CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Lotos vs Orlen - analitycznie

Lotos zbudował i rozbudował 50 instalacji w wyniku programu 10+, którego prawie pełne wykorzystanie mocy będzie możliwe już w 2011 roku - mówi analityk DM IDMSA Łukasz Prokopiuk.

Momo zarabia na paliwach

Pierwsza automatyczna stacja paliwowa Momo w Grodzisku Mazowieckim już działa i przynosi pierwsze przychody. Liczba klientów stacji paliw wzrasta o 20 procent miesięcznie. Na koniec 2011 roku nie będzie zysku netto, bo spółka nadal się rozwija - mówi prezes Momo Jacek Malec.

Porządki w grupie MNI

Hyperion zajmie się treściami multimedialnymi i konsolidacją aktywów telekomuniakcyjmych; stanie się też dystrybutorem telewizji mobilnej. O szczegółach opowiada prezes MNI Andrzej Piechocki.

Czy bank udzieli nam kredytu?

Relacja zadłużenia firmy do EBITDA może wynosić maksymalnie 3,5 aby przedsiębiorca mógł dostać kredyt, mówią przedstawiciele banków. Jak wylicza się ów wskaźnik? O szczegółach opowiada dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademiii Leona Koźmińskiego.

Marketing w sieci

Serwisy społecznościowe można wykorzystywać do promocji firmy i prezentacji oferty. O tym w jaki sposób to zrobić opowiada specjalista ds. mediów społecznościowych i dyrektor marketingu w firmie Nickel Piotr Drygas.

Porządki w dokumentacji

Doradzamy jak zrobić wiosenne porządki w firmie. W jaki sposób uporządkować faktury, paragony i sprawy dotyczące pracowników, żeby mieć komfort pracy, a także żeby być przygotowanym na wszelkiego rodzaju kontrole - radzi ekspert Ernst & Young Usługi Księgowe Magdalena Frąckowiak.

Niższe marże w aptekach

W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sztywne marże i ceny leków refundowanych są sprzeczne z zasadami wolnego rynku. Według projektu ustawy refundacyjnej, hurtownie i apteki będą pozbawione możliwości konkurowania – twierdzi Urząd. Co na ten temat sądzą sami zainteresowani? - pytamy prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie i właścicielkę apteki Alinę Fornal.

Dotacje na e-biznes?

Zaledwie 160 projektów spośród 1850 zostało wybranych w ramach naboru na działalnie 8.1 POIG. Przedstawimy dwie firmy, które znalazły się na tej liście. Jak przekonać PARP do swoich pomysłów? O szczegółach opowiadają kierownik projektu E-Xpert Anna Biały ze iStratus.pl oraz dyrektor IT Euro-Pol Yachting Kacper Szcześniak.

Bliżej jedno okienko?

Elektroniczne jedno okienko ma ruszyć 1 lipca. Przedsiębiorcom łatwiej będzie rejestrować działalność z każdego miejscu w kraju i zagranicy bez konieczności odwiedzania urzędu - obiecuje wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Egipt znów da zarobić?

Giełda w Egipcie notuje odbicie w górę. Po spadku o ok 20 procent od zamknięcia nastąpiło odbicie o prawie 6 proc. Co z pieniędzmi polskich funduszy, które mają ekspozycję na Egipt? - wyjaśnia wiceprezes Noble Funds TFI Mariusz Błachut.

Po wyborach w Badenii-Wirtembergii

Po trzęsieniu ziemi w Japonii energia atomowa budzi w Niemcach sprzeciw, są też coraz mniej skłonni dopłacać do ogarniętych kryzysem państw strefy euro. Czy Niemcy zaczną znów wykorzystywać węgiel kamienny? O ekonomicznych skutkach głosowania w Badenii-Wirtembergii opowiada szef działu analiz PKO BP Ryszard Petru.

Droga do milionów

Decydując się na zakup akcji często decydujemy się na uproszczenie procesu oceny, bo nie każdy ma czas, by przeczytać kilkusetstronicowe prospekty towarzyszące emisji akcji. Jak sprawdzać jakość oferty pierwotnej, na co zwracać uwagę przy kupowaniu akcji debiutującej spółki? - między innymi na te pytania odpowiada analityk DM Alior Banku Zbigniew Obara.

Makarony, Stoczek, Tenczynek

Pomimo wciąż drogich surowców nie słabnie optymizm Makaronów Polskich. W 2010 roku negatywmy wpływ wzrostu cen mąki na wyniki wyniósł ok. 2,3 mln zł. O szczegółach opowiada Paweł Nowakowski, prezes spółki Makarony Polskie.

Po wyborach w Badenii-Wirtembergii

Zmiana władzy w Badenii-Wirtembergii. Po raz pierwszy od 58 lat CDU straciła władzę w tym niemieckim landzie. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska komentował w TVN CNBC, że to efekt politycznych błędów kanclerz Angeli Merkel. Po trzęsieniu ziemi w Japonii energia atomowa budzi w Niemcach sprzeciw, są też coraz mniej skłonni dopłacać do ogarniętych kryzysem państw strefy euro.

Pakiet "Euro Plus"

Eksperci popierają decyzję rządu o przystąpieniu do Paktu Euro Plus. Polska, tak jak 5 innych krajów Wspólnoty pozostających poza Eurolandem potwierdziła chęć ściślejszej współpracy z krajami Unii Europejskiej. Kraje należące do Paktu mają poprawiać zatrudnienie, zwiększać wiek emerytalny, utrzymywać w ryzach finanse publiczne i wprowadzać ułatwienia dla przedsiębiorczości. Według Pawła Świebody, prezesa demosEUROPA, to dobrze, że Polska będzie obecna przy podejmowaniu ważnych dla wspólnoty decyzji gospodarczych.

Dzień z turystyką

Nie tylko miasta, gminy, czy stowarzyszenia mogą zarabiać na lokalnych atrakcjach turystycznych. Taką atrakcję można stworzyć samemu i później na niej zarabiać. Pokażemy jak powstał Park Jurajski, który nie jest dziełem Spielberga i ożywimy stary Fort w Toruniu. Naszymi gośćmi były: Emilia Czerwińska, dyrektor marketingu w Forcie IV oraz Zuzanna Gajewska, Ostoya Żubra i Tradycji Szlacheckiej Kiersmusy.

Portugalskie kleszcze długu

Rentowność portugalskich 10-letnich obligacji przekroczyła poziom 8%, to najwięcej w historii, a S&P jako ostatnia z dużych agencji obniżyła rating Portugalii. Z kolei  w Brukseli przywódcy UE zatwierdzili powołanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, którego zdolności pożyczkowe to 500 mld Euro. O przyszłości kryzysowej Europy Marek Tejchman i Jan Niedziałek rozmawiali z Arkadiuszem Wrześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Bank Polska i Krzysztofem Bluszczem, wiceprezesem Demos Europa.

Budżet (przed)wyborczy

Szybki przedwakacyjny budżet 2012, szybka powyborcza nowelizacja? Ministerstwo finansów chce przyspieszyć prace nad budżetem, żeby oddzielić debatę nad finansami od jesiennej kampanii wyborczej. O szczegółach Łukasz Kijek.

OFE a giełda

WIG20 szykuje się do kontynuacji wzrostu . Większy niż sprawa OFE wpływ na warszawski parkiet maja informacja napływające zza granicy – twierdzi zarządzaJący Agiofunds TFI Wojciech Juroszek.