Z kraju

Z kraju

Ubezpieczenia w 2011 roku

Firmy ubezpieczeniowe nie zaliczą 2010 roku do udanych. Ich głównym zmartwieniem były odszkodowania powodziowe. W przyszłym roku z kolei mogą podrożeć składki na ubezpieczenia komunikacyjne. Marcin Broda, ekspert Miesięcznika Ubezpieczeniowego mówił w TVN CNBC o prognozach rynku ubezpieczeń na 2011 rok.

Silny złoty w 2011 roku?

Złoty najsilniejszy wobec euro od miesiąca. Zdaniem analityków BGK umacnia złotego, bo od jego kursu wobec m.in. euro zależy wielkość uplasowanego za granicą długu państwowego. Jak zmieni się kurs złotówki wobec głównych walut w 2011 roku? O tym dla TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

W co inwestować w 2011 roku?

W akcje, obligacje, a może instrumenty pochodne? Jeśli w akcje to jakich spółek? O tym w TVN CNBC opowiadają Mariusz Staniszewski z Noble Funds oraz Roland Paszkiewicz z CDM Pekso S.A.

Skutki zmian w polskim systemie emerytalnym

Jakie będą skutki zmian w systemie emerytalnym, których chce dokonać rząd? O tym w TVN CNBC opowiadają Mariusz Staniszewski z Noble Funds TFI, Rafał Antczak z Deloitte oraz Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Będą zmiany w PKP?

Posadę stracił prezes PKP. Nowy Wiceminister Infrastruktury odpowiedzialny za transport deklaruje więcej zmian na kolei. O tym w rozmowie w TVN CNBC z Adrianem Furgalskim z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor.

Nowa waluta w Estonii

1 stycznia Euro stanie się walutą Estonii. Co da nowa waluta? Jak zmienią się ceny? O tym w TVN CNBC w rozmowie z Kingą Dudzińską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zmiany w OFE

Rząd podjął decyzję o zmniejszeniu z 7,3 do 2,3% części składki emerytalnej przekazywanej z wynagrodzenia do OFE. Różnica zostanie przekazana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O innych zmianach w systemie emerytalnym oraz o ich spodziewanych konsekwencjach reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Plany LST Capital

LST Capital chce wziąć udział w restrukturyzacji Internet Group. Spółka zainteresowana jest wydzierżawieniem przedsiębiorstwa z prawem pierwokupu. Internet Group wystąpił w sierpniu do sądu o ogłoszenie upadłości układowej po tym, jak BRE Bank wypowiedział spółce umowy kredytowe i zażądał spłaty 100 mln zł długu. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Dariusz Janus, prezes LST Capital.

Kredyt na technologie

BGK oferuje kredyt technologiczny na realizację inwestycji technologicznych. Pożyczka udzielana jest przez wybrane banki komercyjne. Kto może starać się o takie finansowanie? O szczegółach Tomasz Mironczuk, prezes BGK.

Sylwester last minute

Nawet 1,5 tysiąca złotych za Sylwester w kraju, i ponad 8 tysięcy za nowy rok na Dominikanie. Sylwester absolutnie last minute. Gościem Roberta Stankiewicza był JJ Singh, dyrektor Weco Travel.

Kredyt na technologie

BGK oferuje kredyt technologiczny na realizację inwestycji technologicznych. Pożyczka udzielana jest przez wybrane banki komercyjne. Kto może starać się o takie finansowanie? O szczegółach Tomasz Mironczuk, prezes BGK.

Milion w portfelu

Jak zmieniła się strategia inwestycyjna i jak będzie wyglądała w 2011? Swoje koncepcje portfela inwestycyjnego przedstawił Andrzej Lis, zarządzający Noble Funds.

Brat VAT

Jaki Vat na usługi gastronomiczne, a jaki na mrożonki, owoce morza i warzywa? Na pytania widzów dotyczące podatku VAT w programie "Blajer Mówi: Biznes" odpowiadał Michał Borowski, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Moto - premiery 2011

Jak szybko i przyjemnie wydać miliony złotych? Dziś zaproponujemy samochody. Listę otwiera Aston Martin One-77 za... 6 mln złotych. Gościem Roberta Stankiewicza był dziennikarz i ekspert motoryzacyjny, Borys Czyżewski

Struktury dały zarobić

Dwa razy więcej niż na lokacie bankowej, a na dodatek z gwarancją zwrotu zainwestowanych środków. Co czwarta "struktura" przyniosła w tym roku zysk. Jak tłumaczył Filip Zakościelny, analityk Deutsche Bank struktury dają zyski o ile są stosunkowo długie, minimum 2-3 lata.  

Sprzedaż fajerwerków

Petardy i zimne ognie można sprzedawać tylko osobą pełnoletnim. Jak tłumaczył Mirosław Dąbrowski starszy inspektor ze Straży Miejskiej w Warszawie za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobą nieletnim grozi grzywna a nawet pozbawienie wolności. Gośćmi Pawła Blajera był Wojciech Pawłowski, Politechnika Warszawska i Mirosław Dąbrowski, Straż Miejska w Warszawie

Duży wzrost Sadovaya Group

Kurs akcji ukraińskiej spółki wydobywczej Sadovaya Group wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o przeszło 16%. Jak zapewniał w programie "Dzień na Rynkach" Ivan Churylovych, inwestorzy mogą być pewni że zrealizujemy wszystkie założone inwestycje. Na razie spółka nie przewiduje kolejnych emisji akcji.

Musujące żniwa

Tylko w grudniu Polacy wydadzą na wina musujące i szampana ok 200 mln złotych. Jak mówi prezes Ambry, Robert Ogór, ostatni dzień roku generuje 25% całorocznej sprzedaży win musujących.

Sadovaya 401. spółką na GPW

Sadovaya Group to 34. debiut w tym roku i 27. spółka zagraniczna na głównym parkiecie. Ukraiński producent węgla przydzielił wszystkie akcje sprzedane w ofercie publicznej. W sumie inwestorzy objęli 10,8 mln akcji, to 25% kapitału spółki.

Euler Hermes lepiej o Polsce

Euler Hermes podniósł rating dla Polski z poziomu B do BB. Wyższa ocena raitingowa Polski to "votum zaufania" dla gospodarki. Jak tłumaczył główny analityk i dyrektor biura oceny ryzyka w TU Euler Hermes, Tomasz Starus, po 1,5 roku kryzysu Polska okazała się elastyczna i mocna fundamentalnie a efektywność polskich firm wyraźnie wzrosła.

OFE - co zrobi rząd?

Rynek czeka na dzisiejszą decyzję w sprawie zmian w OFE. Rząd rozważa m.in. zmniejszenie transferów do OFE, oraz przekazywanie im składek w długoterminowych obligacjach emerytalnych, zamiast w gotówce. Zdaniem Anny Horseckiej, prezes PTE Polsat, która była gościem programu "Dzień na Rynkach", każdy z rozważanych przez rząd wariantów zmian szkodzi przyszłym emerytom.

Jakie transfery do OFE?

Decyzja w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych zapadnie w czwartek. Rząd rozważa zmniejszenie transferów do otwartych funduszy, oraz zastąpienie gotówki długoterminowymi obligacjami emerytalnymi. Wiktor Wojciechowski, ekspert FOR mówi, że trwałe zmniejszenie składek do OFE byłoby antyreformą.

Polska atrakcyjna dla inwestorów

Blisko 10 mld euro wyniosą w tym roku bezpośrednie zagraniczne inwestycje w Polsce. W przyszłym roku możemy oczekiwać że wzrosną one o około 30%. Sławomir Majman, prezes PAIiIZ tłumaczy, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają pozytywne zmiany w polskim prawie.

Wyższe gwarancje w BFG

Do 100 tysięcy euro wzrośnie gwarantowana ochrona depozytu bankowego. Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym prawdopodobnie już w czwartek zostanie opublikowana w dzienniku ustaw. Przyspiesza ona także okres wypłaty gwarancji z trzech miesięcy do 20 dni. Gościem Roberta Stankiewicza była Anna Trzecińska, wiceprezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Miliony za stadion

10 mln rocznie w 10 lat? Tyle być może zapłacą polskie firmy by widnieć w nazwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Największym rynkiem naming rights na świecie są Stany Zjednoczone. Właściciele obiektów sportowych w USA inkasują rocznie około 280 mln dolarów z tytuły sprzedaży praw do nazwy obiektów. Czy w Polsce również w grę wchodzi kilkadziesiąt milionów złotych? Gościem Roberta Stankiewicza był Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG.

Portfel RDO na zielono

Dzisiaj nasz portfel urósł o 0,41%. Do końca roku zostały zaledwie jeszcze dwie sesje. Dzisiaj zastanawiamy się nad zainwestowaniem naszych pieniędzy w akcje spółki Duda.

Wzrost na GPW

Po dwóch dniach spadku, dzisiaj przyszedł czas kiedy to WIG 20 kończy dzień na zielono. Najlepszymi spółkami w indeksie były dzisiaj dwa największe polskie banki PEKAO SA i PKO BP.

Inpro idzie na giełdę

Zakup nowych gruntów, wkład własny do niektórych inwestycji oraz przejęcie innej spółki. Na to wszystko mają pójść pieniądze z debiutu na warszawskiej giełdzie spółki Inpro. Mowa o trójmiejskim deweloperze sprzedającym miesięcznie średnio 30-35 mieszkań. Pomysły spółki na zdobycie miejsca na rynku giełdowych deweloperów poznawał Rafał Hirsch, którego gościem był prezes Inpro, Piotr Stefaniak.

Branża budowlana w 2011 roku

PBG i Budimex to spółki, które mogą się wyróżniać na tle całego rynku budowlanego w 2011 roku. To jeden w wniosków raportu Espirito Santo dotyczącego perspektyw dla spółek budowlanych w przyszłym roku. Za tymi spółkami ma przemawiać głównie ich niska wycena. Co jeszcze może dać zarobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy? W TVN CNBC pytamy o to jednego z autorów raportu, Macieja Hebdę.

Życie po kratce

Życie po kratce - może być trudne. Szczególnie dla branży motoryzacyjnej. Kończący się rok przyniósł kilka impulsów, które stymulowały sprzedaż nowych aut w Polsce. Ostatnie miesiące to przyspieszanie decyzji o zakupie pojazdu z powodu znikającej kratki. Początek 2011 roku może być dla branży bardzo trudny. Czy i jak na konkurencyjnej wojnie skorzystają klienci? O tym Patrycjusz Wyżga.