Z kraju

Z kraju

PZ Cormay ma plan

PZ Cormay może być tegorocznym hitem. Spółka zawarła w styczniu umowę z instytutem naukowym ws. komercyjnego wykorzystania wynalazków. Ma to przynieść "rewolucyjne zmiany" na rynku diagnostyki, zwłaszcza w zakresie biochemii i immunologii - zapowiada prezes PZ Cormay Tomasz Tuora.

XIII Kongres Kadry: przystanek Polska

Polska to nie przystanek w karierze dla zagranicznych inżynierów. To doświadczenie, które zapewnia, a często i gwarantuje szybszy awans na Zachodzie - twierdzi Andrzej Wypych z ArcelorMittal Poland. Zagraniczni inżynierowie po kilku latach zdobywania kolejnych stanowisk w Polsce wracają do siebie i z bogatym CV szybko awansują. Z Andrzejem Wypychem rozmawiał Rafał Hirsch.

Spokój Sfinksa

Sfinks odwołał prognozę wyników finansowych na 2011 rok. Według wcześniejszych planów tegoroczny przychody miały sięgnąć 250 milionów złotych, a zysk EBITDA 12 milionów złotych. Czy wyniki Sfinksa będą lepsze czy gorsze od poprzedniej prognozy? - pytamy wiceprezesa spółki Jacka Woźniewicza.

XIII Kongres Kadry: partnerzy społeczni

Maja Chalińska-Rossakowska współpracuje ze związkami zawodowymi w firmie DHL. Tłumaczy im np. czym różnią się przychody od zysków i dlaczego nie zawsze pracownicy mogą liczyć na podwyżki. Jej zdaniem część żądań związkowców wynika z niezrozumienia tego, jak działa firma. Z Mają Chalińską-Rossakowską rozmawiał Rafał Hirsch.

Centrum wyników: Północ Nieruchomości

Spółka Północ Nieruchomości podała raport za I kwartał. Zysk EBITDA wyniósł około 100 tysięcy złotych, a przychody 1 235 tysięcy złotych. Spółka zapowiada poprawę tych wyników w kolejnych kwartałach dzięki sprzedaży kilku nieruchomości z portfela spółki. Gościem programu Rynki Dnia był prezes Północ Nieruchomości Piotr Sumara.

Strefa euro

Ruszamy z akcją STREFA EURO, do 8 czerwca 2012, czyli do startu EURO 2012, będziemy rozmawiać z firmami, które już zarabiają na turnieju i które wkrótce zaczną na nim zarabiać. Jedną z takich firm jest Polimex-Mostostal, który buduje autostrady na EURO 2012. Z prezesem spółki Konradem Jaskółą rozmawiał Rafał Hirsch.

Ropa w dół, benzyna w górę

Ceny ropy naftowej na rynkach spadają, ale jak na razie nie przekłada się to na ceny na stacjach paliw. Benzyna jest coraz droższa, według danych BM Reflex za litr benzyny PB95 trzeba zapłacić średnio 5,17 złotych. O to, jak będą się kształtować ceny paliw w najblizszej przyszłości Robert Stankiewicz pytał prezesa BM Reflex.

Portfel RDO

W piątek portfel RDO znów na zielono. W programie zastanawiamy się, czy zainwestować nasze pieniądze w akcje spółki Netia. Więcej na temat tego czy warto ulokować naszą gotówkę w akcje spółki powiedzą Jan Niedziałek i Rafał Wojda.

Zamrożone plony?

Przymrozki spowodują straty w uprawach owoców - ostrzega minister rolnictwa. Tymczasem synoptycy prognozują kolejną falę chłodów. Które uprawy są najbardziej narażone na zniszczenia w razie wystąpienia przymrozków? Między innymi na to pytanie odpowiada dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.

Podsumowanie tygodnia

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Związkowcy KGHM rozpoczęli walkę o podwyżkę, a nawet zapowiedzieli strajk włoski, który, jak dotąd nie doszedł do skutku. Natomiast na GPW pojawił się nowy indeks - WIG-UKRAINA. W TVN CNBC wydarzenia tygodnia podsumowali Sebastian Mikosz i Piotr Ciżkowicz.

Surowcowa korekta

Ceny ropy w końcu poniżej 100 dolarów za baryłkę. W ciągu 24 godzin cena surowca spadła o 12 dolarów. Czy ceny ropa będą dalej spadać czy to tylko chwilowe? Jakie są przyczyny takiego spadku? - pytamy stratega Efix Polska Wojciecha Kowalskiego.

Rynkowe podsumowanie tygodnia

Walka wręcz w KGHM i zapowiedzi "strajku włoskiego" - okazją do sprzedaży akcji spółki przez inwestorów? Giełdy amerykańskie zakończyły tydzień na plusie, a ceny surowców topniały. Dla TVN CNBC minionych 5 dni na światowych parkietach ocenia Radosław Solan, PREZES COPERNICUS CAPITAL TFI 

Centrum wyników - PEP

Dobre wyniki spółki Polish Energy Partners. Skorygowana EBITDA za 1Q PEPu osiągnęła 21,5 milionów złotych, a to zasługa głównie działalności operacyjnej spółki - mówi jej prezes Zbigniew Prokopowicz.

Rozpędzony Magellan

Mimo, iż pierwszy kwartał z reguły nie jest najlepszym dla spółek, to dla Magellana był to okres rekordowych wyników. Zysk netto spółki obsługującej podmioty działające na rynku medycznym, wzrósł w 1Q rdr o 37% i wyniósł 7 mln złotych. Ponadto, w tym czasie Magellan podpisał umowy z kontrahentami o łącznej wartości 246 mln złotych. Prezes spółki, Krzysztof Kawalec przedstawił w TVN CNBC planowana ścieżkę rozwoju spółki.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, z pierwszą stopą zwrotu. Po raz kolejny naszym gościem był: Aleksander Jawień, prezes Investment Fund Managers. W programie sprawdzaliśmy ile zarobił portfel przez niego stworzony 28 lutego 2011 roku.

Internetowy mecenat

Podzielić się majątkiem z artystą? Projektstarter.org - pierwszy w Polsce portal crowdfundingowy. O tym jak ten portal działa i jak można z niego skorzystać, rozmawialiśmy z Piotrem Krośniakiem, z biura projektowego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju - UNDP. 

Słaby kwiecień w TFI

Tylko dwa fundusze akcji polskich uzyskały w kwietniu stopę zwrotu wyższą niż WIG. Były to KBC Portfel Akcyjny, który w minionym miesiącu pozwolił zyskać 3,7% oraz UniKorona Akcje, którego wartość jednostki wzrosła o 2,95%. Rozmowa z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Expandera.

Twój brat PIT

Złożyłeś PIT w ostatniej chwili i nie uwzględniłeś ulg? Niestety nie możesz złożyć korekty zeznania. Wraz z Michałem Grzybowskim, doradcą podatkowym Ernst&Young powiemy, kto może poprawić jeszcze swój PIT i o jakich zasadach trzeba pamiętać?

Szef jak trener

Budowa skutecznego zespołu to wyzwania dla każdego szefa firmy. Czy zachowanie zwycięskich zespołów koszykarskich może stanowić wzór dla biznesu? Jak wyznaczyć odpowiednie celów do możliwości drużyny i konsekwentnie do nich dążyć? Naszym gościem był: Romeo Grzębowski, prezes Extended DISC Polska.

Firma w Wielkiej Brytanii

Firma w Wielkiej Brytanii, oddział w Polsce. Jak to zrobić i jakie korzyści z tego płyną? Rozmowa z Adrianem Artowiczem, kierownikiem Departamentu Postępowań Podatkowych ECDDP.

Giełda kooperacyjna na Malcie

Co jakiś czas organizowane są specjalne wyjazdy dla przedsiębiorców z Polski. Takie wyjazdy przede wszystkim mogą służyć pokazaniu swojej firmy. Kto może się zgłosić i jakie mogą być zalety takiego wyjazdu? Naszym gościem była Anna Wróbel, Kierownik Sekcji Promocji Gospodarczej PARP.

Ogródek gastronomiczny

Chcesz założyć ogródek piwny – najpierw musisz uzbroić się w cierpliwość. W urzędzie miasta nie ma 1 okienka, w którym można złożyć wszystkie dokumenty. Inny wydział zajmuje się projektem architektonicznym, inny akcyzą na alkohol, jeszcze inny samymi pozwoleniami. Na procedury trzeba przeznaczyć ok. 30 dni. Jak to wszystko załatwić? Rozmowa z Renatą Kaznowską, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Barbarą Kowalczyk z Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Brat VAT

Akumulator ołowiowy jest złomem – uznało Ministerstwo Finansów w najnowszej interpretacji ogólnej. Oznacza to, że zmienia się sposób rozliczania podatku VAT od używanych akumulatorów i muszą go odprowadzać nabywcy. Co to oznacza z podatkowego punktu widzenia? Naszym gościem był Łukasz Czekański, doradca podatkowy w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Centrum wyników

Fortuna Entertainment Group, czyli czeska spółka, zajmująca się zakładami wzajemnymi. Firma działa na rynku Czeskim, Słowackim oraz polskim. O wynikach spółki oraz jej planach na przyszłość, rozmawialiśmy z szefem rady nadzorczej spółki, Josefem Janovem.

KGHM - analitycznie

Strajk związkowców z KGHM. W czwartek prawie tysiąc osób protestowało przed siedzibą zarządu spółki, domagając się podwyżek płac. Na piątek zaplanowano strajk włoski. Jak to zamieszanie wpłynie na spółkę? Czy KGHM stać na podwyżki dla pracowników? Naszym Gościem był analityk KBC Securities Robert Maj.

Centrum wyników

Fortuna Entertainment Group, czyli czeska spółka zajmująca się zakładami wzajemnymi. Firma działa na rynku czeskim, słowackim oraz polskim. O wynikach spółki oraz jej planach na przyszłość rozmawialiśmy z szefem rady nadzorczej Josefem Janovem.

TFI - udane wyniki 2011?

Światowa gospodarka w coraz lepszej formie. Widać to szczególnie na giełdach, które coraz mocniej odrabiają straty. O tym jaki będzie rok 2011, rozmawialiśmy z Jackiem Treumannem, członkiem zarządu Legg Mason TFI.

Centrum wyników

Dobre wyniki spółki Hygienika w I kwartale 2011 roku. Przychody wzrosły o niemal 30 procent, rośnie też zysk. Co było kluczem do sukcesu? Czy tak dobre wyniki będą kontynuowane w następnych kwartałach? - pytamy prezesa Hygieniki Kamila Kliniewskiego.

Droga do ożywienia

Jak dane o zatrudnieniu wpłyną na politykę Fed? Czy ożywienie amerykańskiej gospodarki to juz fakt? Przed danymi z amerykańskiego rynku pracy rozmawialiśmy z prezesem Euroamerican Company Andrzejem Kurnickim.

Niższa sprzedaż nowych aut

Spadek sprzedaży aut staje się faktem. Instytut Samar podaje, że w kwietniu zarejestrowano 22,6 tysiąca aut. To aż 16-procentowy spadek wobec marca, a w porównaniu z kwietniem 2010 roku spadek wyniósł blisko 4 proc. Co jest przyczyną takiego spadku? Czy w najbliższym czasie ten trend będzie się utrzymywał? Naszym gościem był Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.