Z kraju

Z kraju

Skorzystaj na spowolnieniu

Zainwestowałeś w akcje na górce, być może jest to dobry moment na sprzedaż ze stratą i odkupienie ich po dzisiejszym kursie. Po co to robić? Żeby zoptymalizować podatki. Opowiemy, jak to zrobić i jak działa ten mechanizm. Naszym gościem jest Arkadiusz Gerwel, prawnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Gospodarka spowalnia

Spadek PMI poniżej 50 pkt. nie musi oznaczać recesji - uważa Radosław Cholewiński, zarządzający Trigon TFI. Indeks PMI opiera się na miesięcznych ankietach wśród kadry kierowniczej.

Incana już na NC

Producent i dystrybutor dekoracji ściennych Incana zadebiutował na NewConnect. 60 proc. przychodów spółki, to sprzedaż w Polsce, 40 proc., to rynek zagraniczny. O planach spółki mówi Dariusz Suchy, prezes Incana SA.

Co słychać w Nicolas Games? 

W oczekiwaniu na "Afterfall". Prezes firmy Nicolas Games, Tomasz Majka, zapewniał na antenie TVN CNBC, że gra "Afterfall" na PC trafi na sklepowe półki jeszcze w czwartym kwartale tego roku.

Odroczona płatność - na kogo uważać?

Strategia na spowolnienie. Polskie firmy mają dużo gotówki, ale równocześnie rośnie ich zadłużenie. W czerwcu długoterminowe zobowiązania wyniosły 1,8 mld złotych wobec 900 mln w sierpniu 2008 roku. Jakich branż nie należy obecnie kredytować, bo mogą nam grozić zatory płatnicze mówi Paweł Kowalewski, dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży D&B Poland.

Obligacje - USA vs Europa

USA nie śpi, gdy Zachód Europy odpoczywa. Tak jest na rynku obligacji korporacyjnych. Firmy z USA wykorzystały kilka dni w miarę stabilnej sytuacji na rynkach i zdecydowały się na emisję obligacji. To między innymi Walt Disney, Coca Cola, AT&T, Pepsico.

Wyprzedzić kryzys

Wyprzedzić kryzys - to cel klientów firm logistycznych. Większość z nich przyznaje, że obecny rynek, to rynek klienta. Klienci mówią, że wyciągnęli wnioski z kryzysu sprzed trzech lat. Według Bartłomieja Wolskiego z Gefco Polska firmy są lepiej przygotowane do spowolnienia niż w 2008 roku; widać jednak, że polskie spółki sukcesywnie wstrzymują inwestycje.

Optymizm w branży meblarskiej

Niższe marże producentów mebli, ale optymizm w branży. Andrzej Marek, prezes firmy meblarskiej Kler, spodziewa się w najbliższych miesiącach większego ruchu w swoich salonach. Dodaje jednak, że firma, mimo drożejących surowców jest zmuszona obniżać ceny.

Japonia, USA, co dzieje się na tych rynkach?

Gra pod Jackson Hole? Według niektórych analityków rynki przeceniają doroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole i piątkowe wystąpienie Bena Bernanke. Są jednak i tacy, którzy wierzą, że padną słowa, jeśli nie o QE3, to o innym wsparciu amerykańskiej gospodarki. Jak się w tym nie zgubić i jak inwestorzy mają przetrwać ten tydzień mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company. Na początku zapytamy także o Japonię.

Niemcy jeszcze optymistycznie

Mnożą się czarne scenariusze na temat niemieckiej gospodarki, ale polscy przedsiębiorcy nie załamują rąk. W sierpniu Indeks Instytutu ZEW, obrazujący opinie biznesmenów na temat rozwoju gospodarki, wypadł gorzej od oczekiwań i gorzej niż w lipcu. Mimo to Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofils, firmy produkującej opakowania do żywności, twierdzi, że niemieckich konsumentów optymizm na razie nie opuszcza.

Światełko w gospodarczym tunelu

Niemcy zbliżają sie do stagnacji. Indeks PMI obrazujący nastroje wśród niemieckich menedżerów spadł do poziomu najniższego od 2 lat i wyniósł 51,3 pkt. Lepszy od oczekiwań okazał się jedynie odczyt danych dotyczących przemysłu, co zdaniem ekonomisty BPH, Jakuba Jaworowskiego jest światełkiem w tunelu.

Milion w portfelu

Ponad 22 proc. dał zarobić ETF na złoto w portfelu, który zaproponował w połowie czerwca Marcin Billewicz, prezes Grupy Copernicus. Cały portfel zyskał 0,27 proc. od początku inwestycji.

Droga do milionów

Droga do milionów dla ostrożnych - spółki defensywne – bezpieczna inwestycja na niepewne czasy? Rozmowa z Dawidem Czopkiem, kierownikiem zespołu analiz BPH TFI.

Droga do milionów

Droga do milionów dla zuchwałych – inwestycja w struktury – większe zyski ale też ryzyko. Rozmowa z Adamem Zarembą, głównym ekonomistą Idea TFI.

Nieruchomości kontra WIG20

Inwestycja w nieruchomości korzystniejsza niż w akcje? O tym, czy to dobra recepta na niepewne czasy, mówi Katarzyna Siwek, dyr. działu analiz Home Broker.

Kleszcze długu - euroobligacje

Czy euroobligacje zepsują plany pożyczkowe Polski? Olli Rehn, komisarz UE do spraw gospodarczych i walutowych mówi, że Komisja może przygotować projekt ustawy o emisji euroobligacji i zaprezentować go wraz z raportem na temat zasadności wspólnych obligacji dla strefy euro. Rozmowa z Łukaszem Wróblem, analitykiem Noble Securities.

Raport paliwowy

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie staniała o ok. 18 proc. w ciągu miesiąca. Jakich ruchów na rynku można się spodziewać w najbliższym czasie mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Energetyka nie zwalnia

Ostre hamowanie produkcji nie dotyczy energetyki, przekonują spółki związane z tą branżą. PBG jest w trakcie przejmowania kontroli nad producentem kotłów Rafako. Rozmowa z Wiesławem Różackim, prezesem Rafako.

Strategia na spowolnienie

Polscy przedsiębiorcy mają na swoich rachunkach i lokatach krótkoterminowych ok. 176 mld zł. Czy użycie tych pieniędzy do przejęcia innych, polskich lub zagranicznych, firm jest dobrym pomysłem w niepewnych czasach, mówi Jacek Byrt, Partner Azimutus.

Strategia na spowolnienie

Szansą dla polskich firm w czasach spowolnienia mogą być nowe rynki. Tylko do 24. sierpnia przedsiębiorstwa działające w branżach metalowej, elektronicznej i tworzyw sztucznych mogą się zgłaszać na giełdę kooperacyjną w Finlandii, która odbędzie się 15. września. Rozmowa z Magdaleną Zwolińską, ekspert PARP.

Ustawa antyspreadowa

26 sierpnia wchodzi w życie ustawa, umożliwiająca spłatę kredytów w walucie obcej, bez potrzeby podpisywania aneksów do umów. Powiemy, jak krok po kroku w praktyce będzie można zapłacić raty. Rozmowa z Mieczysławem Groszekiem, wiceprezesem ZBP.

Strategia marketingowa na spowolnienie

Strategia komunikowania niskiej ceny nie musi się zawsze opłacać, bo trudno będzie z niej wybrnąć tuż po kryzysie. Jak komunikować się z klientami, tłumaczy Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Zredukować koszty

Koszty stałe stanowią największą część wydatków firm. Spowolnienie gospodarcze może wymóc na firmach oszczędności. Jak ich szukać i które pozycje można redukować, bez obawy o stabilność naszego biznesu, tłumaczy Michał Pachowski z Wydziału Zarządzania UW.

Kapitał potrzebny od zaraz

Turbulencje na rynkach nie uszczupliły portfeli private equity. - To czas, w którym więcej firm wybiera private equity niż giełdę, mówi TVN CNBC Rafał Błędowski, partner Holon Consultants.

Zabezpieczania walutowe

Strach na rynkach i szalony frank sprawiają, że firmy muszą na bieżąco dostosowywać swoje płatności i ich zabezpieczania na bieżąco. Jak podzielić zabezpieczenia kursu walutowego na opcje, gotówkę i kontrakty, mówi Jarosław Klepacki, dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha.

Kleszcze długu

Inwestorzy mają wygórowane oczekiwania wobec Jackson Hole - liczą na QE3, mówi TVN CNBC Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ. Jeśli szef FED-u zawiedzie, rynki znów mogą czekać spadki - dodaje.

Zysk zamiast strat w Ulmie

Budownictwo kubaturowe trzyma się mocno. Dobra koniunktura w tym segmencie zapewniła budowlanej Ulmie wzrost przychodów i zysku operacyjnego w pierwszym półroczu. Rozmowa z Andrzejem Kozłowskim, prezesem Ulmy.

Optymiści, czy ryzykanci

Obecnie mamy do czynienia z kryzysem zaufania - uważa prof. Cezary Wójcik, doradca Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Jego zdaniem euroobligacje mogą zapewnić stabilność strefy euro.

Grecja na kredyt

Austria, Holandia i Słowacja żadają gwarancji zwrotu pożyczki pomocowej jaką mają zasilić grecki budżet. To reakcja na fińsko-grecką umowę, która ustanawia zabezpieczenie dla pieniędzy jakie mają wypłacić Atenom Helsinki. Dokąd zmierza kryzys w strefie euro? Rozmowa z Januszam Jankowiakiem, ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Polska nową Szwajcarią?

Bank of America Merrill Lynch planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w Polsce. Na wieść o tym, giełda w Warszawie odżyła. Czy to skupienie uwagi na Polsce będzie miało wymierne i długoterminowe korzyści? Rozmowa z byłym prezesem BZ WBK, Jackiem Kseniem