Z kraju

Z kraju

Pozew zbiorowy

W jaki sposób firma, przeciwko której złożony jest taki pozew powinna się zachować i jakie podjąć kroki? Czy pozwany powinien zabezpieczyć kaucji pod kątem roszczeń? Jak się zachować w takiej sytuacji ,radzi Małgorzata Surdek, partner w CMS Cameron McKenna

Zmieniamy polskie budownictwo

Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Przewodniczący RN Budimeksu wziął udział w panelu dotyczącym budownictwa, na którym poruszano kwestie:  prognozy koniunktury po roku 2012; nowe możliwości, nowe rynki (energetyka, kolej, instalacje ekologiczne i OZE, budownictwo energooszczędne). O przyszłości polskiego budownictwa rozmawiamy z Markiem Michałowskim, szefem RN Budimeksu.

Enea o Kozienicach i o polskim rynku energii

Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Dwa panele: „Energetyka – inwestycje w nowe moce wytwórcze – czy to prawdziwy przełom?” oraz „Rynek energii – punkt widzenia odbiorcy. Raport o polskim rynku energii” dotyczą Enei. Jeśli chodzi o spółkę, to przeciąga się inwestycja w Kozienicach – proces trwa od 2007 roku, w styczniu tego roku termin składania ofert na budowę bloku przedłużono na do 25 kwietnia.

Zarobić na małych spółkach

Od początku roku rosną mniejsze spółki z mWIG40 i sWIG80. Wojciech Białek uważa, że można spróbować znaleźć analogię do tak zwanego „wzorca dekadowego” – kiedy małe spółki kupione na początku lat 90-tych i 2000-nych w najniższym punkcie koniunktury na GPW po 5 latach dały spore stopy zwrotu. Według Wojciecha Białka podobną sytuację można zaobserwować obecnie – lata 2010-2011 były na GPW relatywnie słabe, początek 2012 roku już wzrostowy. O perspektywach dla małych spółek i o tym jakie wydarzenia mają teraz największe znaczenie dla rynków Mikołaj Kunica rozmawiał z Wojciechem Białkiem, głównym analitykiem CDM Pekao SA.

Analitycznie o detalistach

Analitycznie o polskich spółkach detalicznych – najświeższy raport KBC: AmRest, Benefit Systems, NFI EMF, Eurocash, LPP, NG2, Vistula. Autor raportu, Kamil Szlaga z KBC Securities, zmienia ogólne nastawienie dla sektora z negatywnego na neutralne, oczekuje dobrych wyników za ostatni kwartał 2011, ale uważa, że są już one w giełdowych wycenach spółek z branży. Najbardziej preferowaną przez KBC Securities firmą jest LPP.

Nowa strategia One-2-One

One-2-One ma nową strategię – czy pomoże poprawić wyniki spółki? One-2-One po trzech kwartałach 2011 roku miała 2 miliony złotych straty netto. Kurs spółki na giełdzie od początku roku wprawdzie jest jeszcze na 15% plusie, ale po informacji z początku lutego o nowych planach stracił ponad 20%. One-2-One chce być funduszem venture capital, inwestującym w firmy e-commerce, technologii i usług mobilnych, mediów cyfrowych i biotechnologii. Gościem programu Dzień na Rynkach był Piotr Majchrzak, prezes One-2-One.

Wspólnota pozwu

39 właścicieli mieszkań wystąpiło z pozwem zbiorowym przeciwko giełdowej spółce Dom Development. Domagają się naprawienia szkód w apartamentowcu na warszawskiej Ochocie. O szczegółach Dominik Cierpioł

Stopy stop na cały 2012?

Bez podwyżek stóp nie tylko w lutym, ale też w całym roku - takiego scenariusza w polityce monetarnej spodziewa się były członek RPP prof. Marian Noga. Ekonomista przekonuje, że wszystko zależy od marcowej projekcji inflacji przygotowanej przez NBP. W "Bilansie" pytaliśmy też obecnego wykładowcę Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, dlaczego polskie rezerwy walutowe osiągnęły najwyższy poziom w historii.

Nowa strategia PGE

Polska Grupa Energetyczna ma nową strategie. Co jest w niej najbardziej zaskakującego mówi szef zespołu analityków DM BZ WBK Paweł Puchalski.

Inwestycje Koelnera

Grupa Koelner stawia na inwestycje – i zwiększa wydatki na ten cel. W ciągu dwóch lat nakłady inwestycyjne mają wzrosnąć do 100 mln zł z 60 mln zł planowanych wcześniej. Na co przeznaczy srodki mówi Radosław Koelner, prezes spółki Koelner.

Rafako o polskim przemysle energetycznym

Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Temat jednego z paneli: „Energetyka – inwestycje w nowe moce wytwórcze – czy to prawdziwy przełom?” okiem Rafako. Najnowszym dużym projektem firmy jest budowa dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole wspólnie z Polimeksem-Mostostalem i Mostostalem Warszawa. Rozmawiamy z prezesem Rafako Wiesławem Różackim.

Za co karze UOKIK?

Na jakiej podstawie Urząd podejmuje decyzję o sprawdzeniu lub karze dla firmy, mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK

Zmiany w przewozie osób

Od kwietnia zmieniają się przepisy jeżeli chodzi o przewóz osób. Czy od kwietnia tylko taksówki będą jeździć po ulicach miast? Czy Sejmowa Komisja Infrastruktury zamierza wprowadzić jakieś zmiany w tym zakresie? Te pytania zadaliśmy Januszowi Piechocińskiemu, z-cy przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury

Zmiany w OC

Firma ubezpieczeniowa będzie musiała w ciągu 14 dni przed wygaśnięciem polisy wysłać ubezpieczonemu oświadczenie z rekalkulacją składki. Co się zmieni dla właścicieli pojazdów i firm mających flotę samochodową mówi Beata Pogorzelska, doradca zarządu MAK Investment

Kary dla przedsiębiorców

Prezes NFZ zapowiada, że będzie kontrola pracodawców, którzy nie wywiązują się z obowiązku wyrejestrowania pracowników z ZUS po ustaniu stosunku pracy. O tym czy jest taki obowiązek mówi Krzysztof Gąsior, prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Optymistyczne prognozy dla PKO BP

Ubiegły rok był rekordowy dla PKO BP - zapowiada prezes Zbgniew Jagiełło. Wyniki największego polskiego detalisty za cały rok poznamy 5 marca. Tymczasem prezes optymistycznie patrzy na 2012 rok.

Inwestycje w innowacje

W Godzinie dla Pieniędzy koszty innowacji, czyli kiedy inwestycje w technologie opłacają się naszej firmie? O to pytał Robert Stankiewicz Mariusza Zabielskiego, prezesa Zarządu Siemens Industry Software.

Podsumowanie "Miliona w portfelu"

W Godzinie dla Pieniędzy Robert Stankiewicz razem z Pawłem Wróblem z Analiz Online podsumowywali portfele prezentowane w mijającym tygodniu. Na uwagę zasługuje z pewnością portfel M. Mierzwy, który osiągnął najwyższa stopę zwrotu z inwestycji.

Karnawał w Rio

Szaleństwo w Rio. W Godzinie dla Pieniędzy rozmawialiśmy o najsłynniejszym Karnawale świata. O to ile trzeba mieć pieniędzy by na własne oczy zobaczyć 5 dni karnawałowego szaleństwa w Rio de Janeiro Robert Stankiewicz pytał Marka Śliwkę z Logos Tour.

Tabletowy fenomen

O wojnie na tablety, bo nie ma miesiąca czy wręcz tygodnia by na rynku nie pojawił się sprzęt, który chce zdetronizować iPada. Ile to wszystko kosztuje i na co konkretnie warto zwrócić uwagę gdy kupujemy tablet? O tym w rozmowie z Robertem Stankiewiczem mówił Jerzy Łabuda, Komputer Świat.

Wsparcie na patent

Chcesz zastrzec znak towarowy i nie wiesz, jak się za to zabrać? Możesz się udać do Centrum Innowacji FIRE, radzi Cweti Czyżycka, wiceprezes Centrum Innowacji FIRE

Nowa strategia PGE

PGE nie ma prezesa ale ma za to nową, wieloletnią strategię. Horyzont strategii to aż 2035 rok. M.in. o tym w rozmowie z Łukaszem Bugajem, analitykiem DM BOŚ

Popyt na małe i średnie spółki

Potencjał małych i średnich spółek z GPW może okazać się zbyt mały by móc przyciągnąć dużych zagranicznych inwestorów. Karol Chrystowski z Renaissance Group podkreśla jednak, że długotrwałe wzrosty na sWIGu i mWIGu mogą pomóc zwrócić uwagę na polskie spółki.

W co warto inwestować ?

Małe i średnie spółki w centrum zainteresowania inwestorów. O tym w co warto zainwestować w rozmowie z Maciejem Kabatem, analitykiem Amberbrokers.

Zmieniamy Polski Przemysł

O tym jaki jest polski przemysł, czy ma szansę konkurować z zachodnimi firmami i jak wielkie zmiany zaszły w nim na przestrzeni ponad 20-stu lat od transformacji ustroju - w rozmowie z prof. Leszkiem Balcerowiczem.

Problemy Nicolas Games

Nawar sprzedał Nicolas Games spółkę Frontline, a ponieważ nie doczekał się zapłaty, to domaga się upadłości likwidacyjnej giełdowej spółki. O tym w rozmowie z Tomaszem Majką, prezesem Nicolas Games

Zmiana oblicza firmy

W Warszawie rozpoczęło się Forum Zmieniamy Polski Przemysł, jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu gospodarczym. Prezes Azotów Tarnów Jerzy Marciniak obecny na forum, podkreśla w rozmowie z TVN CNBC, ze mniejszym firmom łatwiej jest wprowadzać innowacyjne technologie niż większym podmiotom.

Indonezja wychodzi na prostą

Bank Centralny Indonezji przewiduje, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale 2012 wyniesie 6,5%. Kraj skutecznie zwalcza skutki słabnącego eksportu do państw europejskich. O scenariuszach dla tego kraju mówił na naszej antenie Sergiusz Prokurat, dyrektor w Centrum Studiów Polska Azja.

Będzie nowa taryfa dla PGNiG?

Urząd Regulacji Energetyki nadal czeka na odpowiedź PGNiG na kolejne wezwanie w sprawie nowej taryfy gazowej. Marek Woszczyk na naszej antenie mówił, że szansa na zakończenie negocjacji w ciągu 5 dni jest jeszcze realna. To determinanta tego, by nowa taryfa mogła wejść w życie już w marcu.