Z kraju

Z kraju

Nowe emisje w DM IDMSA

DM IDMSA szykuje nowe emisje – akcji i obligacji wymiennych na akcje. Plany te wzbudzają kontrowersje – jednoznacznie przeciwne im jest m.in. SII.  

Co przed rynkiem pracy?

Zatrudnienie w firmach stanęło w miejscu, płace rosną coraz wolniej – realnie wręcz spadają – a przed nami jesień…na rynku pracy.

Bitwa Samsunga

Południowokoreański producent coraz pewniejszy na rynku elektroniki.

Rekomendacja dla City Interactive

Najnowsza rekomendacja dla City Interactive. Czy inwestycja w producenta Snipera to coś, co ma szansę wypalić? Jak na rynku gier radzi sobie inny znany producent gier - CD Projekt RED? Więcej w rozmowie z Łukaszem Kosiarskim, analitykiem DM BZ WBK.

Rekomendacja dla spółki Neuca

Neuca – największy hurtowy dystrybutor leków mimo znacznego spadku przychodów miał rekordowy pierwszy kwartał. Czy może to powtórzyć w kolejnych ? Paradoksalnie wzrost rentowności to efekt krytykowanej przez niemal całą branżę farmaceutyczną nowej ustawy o refundacji leków, ograniczającej skalę dopuszczalnych promocji dla kluczowych odbiorców. Ile warta jest Neuma i jakie wyniki pokaże w kolejnych okresach ? Gościem TVN CNBC był Krzysztof Kozieł – analityk Biura Maklerskiego Banku BGŻ

Centrum wyników - Ulma Construction

Produkcja budowlano-montażowa traci tempo, a wraz z nią hamuje biznes giełdowej Ulmy. W drugim kwartale przychody spadły o 10%, a marże poszły wyraźnie w dół. W wynikach widać też kłopoty całej branży, ponieważ dzierżawiąca szalunki i rusztowania spółka musiała spisać na straty część należności – łącznie ponad milion złotych. Co dalej z biznesem Ulmy ? Gościem Rynków Dnia w TVN CNBC był prezes spółki – Andrzej Kozłowski

Centrum wyników - Aplisens

Lider wśród producentów urządzeń pomiarowych w segmencie automatyki przemysłowej zaliczył kolejny bardzo udany kwartał. Po pierwszym półroczu przychody wzrosły o 20% przy utrzymaniu dotychczasowej rentowności. Zamówienia w kolejnych kwartałach mogą wyglądać równie optymistycznie, głównie ze względu na szybki wzrost rynku rosyjskiego i poprawy konkurencyjności na rynkach Unii Europejskiej. Pytanie tylko, czy firma, której moce produkcyjne są praktycznie w pełni wykorzystane zdąży z uruchomić nowy zakład jeszcze w okresie dobrej koniunktury na urządzenia pomiarowe? Gościem TVN CNBC był prezes Aplisensu – Adam Żurawski.

Centrum wyników - Radpol

Rosną przychody, ale jeszcze szybciej koszty. Radpol, który specjalizuje się w produkcji wysoko zaawansowanych technologicznie rur i przewodów termokurczliwych w drugim kwartale zwiększył sprzedaż o 20 procent. Problem w tym, że równocześnie jeszcze szybciej rosły niektóre koszty w grupie. Czy konsolidacja przejmowanych w ostatnich latach spółek zależnych to wystarczająca odpowiedź na spadające marże? Gościem TVN CNBC był Andrzej Sielski – prezes Radpolu.

Milion w portfelu

Jak najefektywniej zarządzać kapitałem wysokości miliona złotych? Jak poruszać się po świecie finansów chcąc odnotować zyski, nie narażając się jednocześnie na zbyt duże ryzyko? Dzisiejszy portfel przedstawia kolejny uczestnik, Piotr Grela z Tradecom Investment.

Używane M coraz tańsze

Kontynuujemy temat taniejących mieszkań na rynku wtórnym. Czy koniec Rodziny na Swoim i mniej budowanych mieszkań przez deweloperów spowodują odbicie na rynku wtórnym? O tym z Robertem Stankiewiczem rozmawia Marcin Zawistowski, dyrektor w Morizon.pl

Kredyt gotówkowy

Kredyty hipoteczne coraz mniejsze i rzadsze, banki kuszą nas kredytami konsumpcyjnymi. Aż 16 na 22 banki prowadzi kampanie promujące pożyczki gotówkowe. Jaka jest oferta, o co warto pytać, czy opłaca się bardziej niż karta? Analizujemy to razem z Haliną Kochalską. Open Finance.

Krótsza lista Wibor

Ostatni dzień uczestnictwa Deutsche Banku w ustalaniu Wiboru. To kolejny po Handlowym bank przestający przestający kwotować stawkę referencyjną Wibor. Od środy lista tych banków skróci się do 13. O tym rozmowa z Michałem Krajkowskim, analitykiem DK Notus

Centrum wyników

Drugi kwartał Lotosu znacznie poniżej oczekiwań. Grupa zanotowała w tym okresie 529 milionów złotych straty netto wobec 270 milionów złotych zysku przed rokiem. Analitycy spodziewali się straty, ale znacznie niższej - na poziomie 479 milionów złotych. Na wynik wpłynęły odpisy na norweski złoże YME wysokości 285,3 mln zł. Wyniki komentuje prezes grupy Lotos, Paweł Olechnowicz

W pętli zadłużenia

Ponad 2 mln osób nie ma szans na kredyt w banku, dlatego sięgają po chwilówki. W podobnej sytuacji – pętli kredytowej mogą się znaleźć posiadacze kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych mieszkaniem o wartości niższej niż pozostały do spłacenia kredyt, czy ci, którzy dali sobie „wcisnąć” kilka kart kredytowych w czasach, gdy rozdawano je na prawo i lewo. Jak wydostać się ze spirali zadłużenia, radzi Roman Pomianowski, Programwsparcia.pl.

Wartość marek kosmetycznych

Na rynku kosmetycznym nie widać jeszcze trendu powrotnego do polskich marek - uważa Bartłomiej Serafiński, partner zarządzający Touch Ideas.

Moto-eksport

Perspektywy przed polskimi spółkami giełdowymi m. in. ACE, AC SA, Inter Groclin. Rozmowa z Rafałem Orłowskim, analitykiem AUTOMOTIVESUPPLIERS.PL.

Rynek płytek ceramicznych

Po wynikach Ceramiki Nowej Gali oceniamy perspektywę całej branży. Rozmowa z Krzysztofem Pado, analitykiem Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Kondycja Australii

Bank Australii podczas sierpniowego posiedzenia pozostawił stopy bez zmian. Zdaniem Agnieszki Kandzi z Uniwersytetu Śląskiego, australijska gospodarka ma przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Wartość obligacji

Hiszpania sprzedała dług za 4,5 miliadra euro. Radosław Cholewiński, zadządzający Trigon DM uważa, że za powodzenie hiszpańskiej aukcji odpowiadają weekendowe spekulacje ws. skupu obligacji przez EBC.

Chemiczna fuzja

W ramach wezwania na Puławy złożono zapisy zaledwie na 10,3% akcji. Zbigniew Jakubas, inwestor giełdowy uważa, że parytet wyiany akcji jest niekorzystny dla akcjonariuszy Puław.

Centrum wyników - Uboat Line

Tanie bilety to okazja do zarobku dla Uboat Line – nie chodzi tu o bilety na samolot i o wakacje za granicą, ale o organizowanie przepraw promowych w Europie dla firm transportowych.

Centrum wyników - Telestrada

Polska to nie jest łatwy rynek dla małych firm telekomunikacyjnych. Telestrada notowana na New Connect w drugim kwartale pokazuje zyski nieco mniejsze niż rok temu, chociaż przychody rosną.

RPP w akcji

Produkcja przemysłowa w lipcu nieco odbiła po fatalnych danych za czerwiec, jednak wyraźnie słabnie dynamika wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Czy dzięki temu presja inflacyjna będzie maleć i w konsekwencji RPP zdecyduje się na obniżkę stóp? Więcej w rozmowie z prof. Janem Winieckim, członkiem RPP.

Centrum wyników - Azoty Tarnów

Wyniki Azotów Tarnów wyżej od oczekiwań, mimo spadającej marży. Grupa zarobiła w drugim kwartale prawie 90 milionów złotych, analitycy spodziewali się nieco ponad 70 milionów złotych zysku. Inwestorzy zastanawiają się, jaki ostatecznie będzie parytet wymiany akcji z Puławami. Zdaniem części inwestorów, zaproponowana cena przez Tarnów jest niekorzystna. Więcej o wynikach spółki w rozmowie z Jerzym Marciniakiem, prezesem Azotów Tarnów.

Centrum wyników - JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa pokazała relatywnie dobre wyniki za pierwsze półrocze. Rynek zastanawia się jednak, jaki będzie wpływ spowolnienia w polskiej gospodarce oraz spadających cen węgla na światowych rynkach na wyniki w drugim półroczu. Gościem TVN CNBC był Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Zrób sobie firmę

Zakładamy wypożyczalnię kajaków. Jak prowadzić taki biznes? Ile potrzeba środków, by rozpocząć działalność? Jakie lokalizacje sprzyjają zwiększonemu zapotrzebowaniu na wypożyczanie sprzętu? O prowadzeniu firmy opowiada nam właściciel jednaj z takich wypożyczalni, Jacek Majewski.

Milion w portfelu

W tej odsłonie programu przedstawiamy inwestycje Witolda Chuścia, członka zarządu Altus TFI. Co przyniosło największe stopy zwrotu w portfelu, który od początku inwestycji zarobił 2,6%? Jakie aktywa stanowiły dlań największe obciążenie? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Produkcja w górę

Poprawy kondycji producentów i hamowania wzrostu cen w fabrykach spodziewają się ekonomiści. Szacują, że w lipcu produkcja urosła o 4,05% w skali roku wobec 1,2% w czerwcu. Z kolei ceny miały rosnąc o 3,9% w lipcu wobec 4,4% w czerwcu. O kondycji polskiej gospodarki mówi Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska