Z kraju

Z kraju

Obligacje korporacyjne

Kiedy się opłaca wykup obligacji korporacyjnych przed czasem. Pierwsza firma z Catalystu Oshee Polska ogłosiła przedterminowy wykup obligacji. Rozmowa z Rafałem Lorkiem, Family Office Lorek, Pawlak

Skoki vs. Banki

Porównujemy ofertę banków i skoków pod względem kont, lokat, kredytów. Czy po przejściu skoków pod nadzór KNF-u od 26 października skoki będą wiarygodniejsze w oczach klientów? Analizę przeprowadza Paweł Majtkowski, gówny analityk Expandera

Cień recesji - Węgry

Węgierski bank centralny zaskoczył dzisiaj rynek i obniżył stopę referencyjną o 25 pb, do poziomu 6,75%. Mimo wysokiej inflacji, zdecydowano się poluzować politykę monetarną, ponieważ Węgry wyjdą z recesji dopiero w 2013 roku. W II kwartale PKB spadł o 1,2% rdr, po spadku 0,7% w poprzednim kwartale. Jaki jest całościowy, makroekonomiczny obraz Węgier? O tym w rozmowie z prof. Bogdanem Góralczykiem z Centrum Europejskiego UW.

Raport o mieszkaniach i kredytach

Omawiamy raport Amron- Sarfin o udzielonych w Polsce kredytach, ich liczbie i wartości. Rozmawiamy tez o Indeksie Dostępności Mieszkaniowej. Rozmawiamy na ten temat z Jackiem Furgą, przewodniczącym Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Centrum wyników - PKM Duda

Zysk netto PKM Duda w II kwartale wyniósł 2,78 mln zł i było to o 61% mniej niż rok wcześniej. Wzrosły jednak przychody w II kwartale - o 23% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Wyniki spółki komentował w TVN CNBC Adam Kaptur, analityk Millennium DM.

Wartość dolara australijskiego

Czy dolar australijski jest przewartościowany? Takiego zdania są analitycy HSBC, którzy zwracają uwagę na kruche podstawy tej aprecjacji - światowe spowolnienie może zmniejszyć popyt na australijskie surowce. Więcej w rozmowie z Andrzejem Stefaniakiem z DMK.

Ryzyko na rynku ropy naftowej

Ropa naftowa jest przykładem inwestycji, w której pogoda, zdarzenia polityczne czy napływ krótkoterminowego kapitału silnie oddziałują na aktualną wycenę. W rezultacie ceny mogą osiągać poziomy dalekie od faktycznej wartości tego surowca. Obecnie pojawił się dodatkowy czynnik ryzyka - cyklon Isaac. Rozmowa z Maciejem Bitnerem, głównym ekonomista Wealth Solutions.

Perspektywy dla gospodarki

Jest już na tyle dobrze, by nie mówić, że jest fatalnie. Tak sytuację w Europie ocenia UBS. Według Magdaleny Majewskiej-Koch z tego banku klimat gospodarczy w Europie zaczyna się poprawiać. Mimo tego, długofalowo wciąż lepiej widzi ona perspektywy rozwoju rynków wschodzących, niż "starego kontynentu". Magdalena Majewska-Koch była gościem TVN CNBC w studio giełdowym w Zurychu.

Centrum wyników - Mostostal Płock

Zlecenia od Pernu i kontrakt na budowe mostu Strabagu - czy pozwolą Mostostalowi Płock zachować zysk na poziomie netto? O sytuacji spółki rozmawialiśmy z prezesem Mostostalu Płock Wiktorem Guzkiem.

Centrum wyników - Bipromet

Energetyka ma być kołem ratunkowym dla polskiej budowlanki. Budowlany Bipromet, spółka z tego rynku należąca do KGHM, opublikowala wyniki lepsze niż rok wcześniej. Naszym gościem był prezes Biprometu Tadeusz Baj.

Spowolnienie a dystrybutorzy stali

Na tle innych podmiotow z branży notowanych na GPW Stalprofil ma się zachowyac najsilniej, ale to z powodu segmentu: infrastruktura. Naszym gosciem był auor najnowszej rekomendacji dla spółki - Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM.

Zrób sobie firmę

Zakładamy myjnię mobilną. Usługa świadczona jest u klienta. Jakie koszty wiążą się z rozpoczęciem i prowadzeniem takiej działalności? Czy myjnia mobilna działa również w zimie? Ile aut trzeba umyć, aby przedsięwzięcie było opłacalne? Na te pytania odpowiada Jakub Winiarek, Eco Wash S.C.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych , aby cieszyć się sowitym zyskiem? Jak rozkładać aktywa w koszyku inwestycji, aby nie eksponować go na nadmierne ryzyko. Podpowie nam Robert Nejman, z MCI Gandalf.

Polski handel z Azją

Czy polskim eksporterom, handlującym z azjatyckimi partnerami opłaca się ubezpieczyć towar?

Indeksy świata

W Londynie Święto Bankowe, a my w ramach Indeksów Świata analizujemy brytyjski FTSE100. Londyńska giełda należy do największych i najbardziej znaczących na świecie. W analizie pomaga nam Maciej Leściorz, analityk City Index.

Podatki lokalne w górę

Od nowego roku zapłacimy wyższe podatki lokalne – miasta planują podwyżki cen biletów, stawek podatków od nieruchomości itp. Gdzie i za co będzie trzeba więcej zapłacić? O ty w rozmowie z Andrzejem Marczakiem, partnerem w dziale doradztwa podatkowego KPMG.

Parabanki w parapaństwie

Jak odzyskać pieniądze utopione w Amber Gold? Można wnieść przeciwko firmie pozew zbiorowy. Kiedy i jak o niego zabiegać, radzi nasz ekspert, Piotr Augustyniak, partner K&L Gates

Moment na debiut

Jak dotąd, w tym roku na warszawskiej giełdzie zadebiutowało 12 spółek. To niewiele zważywszy na to, że w całym ubiegłym roku było ich 38. Od wchodzenia na giełdę papierów wartościowych spółki odstrasza niepewna sytuacja na rynkach, wywołana niepokojami o kondycję strefy euro. Wiele z nich swoje plany więc przesuwa. Od wchodzenia na giełdę papierów wartościowych spółki odstrasza niepewna sytuacja na rynkach, wywołana niepokojami o kondycję strefy euro. Wiele z nich swoje plany więc przesuwa.

Wartość rynku dóbr luksusowych

W poniedziałek przed sesją wyniki podaje Tiffany - największa firma jubilerska na świecie. Jakie są perspektywy przed rynkiem dóbr luksusowych?

Wycena szwedzkiej korony

W II kwartale szwedzka gospodarka urosła o 2,3% w skali roku. Kraj cieszy się niską inflacją i niewielkim bezrobociem - w lipcu na poziomie 7%. Szwecja ma najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej czyli AAA. Nic więc dziwnego, że jest jedną z tak zwanych bezpiecznych przystani dla inwestorów. Między innymi z tego powodu korona szwedzka rośnie w siłę. Od maja zyskała względem euro 12%.

Wartość niemieckiej gospodarki

Nastroje w niemieckim biznesie najgorsze od marca 2010 roku. Mierzący je indeks IFO spadł w sierpniu czwarty miesiąc z rzędu o 102,3 punktu, i znalazł się o 0,3 punktu niżej niż spodziewał się rynek. Jakie są perspektywy niemieckiej gospodarki?

Surowce w centrum uwagi

Surowce takie jak złoto, platyna czy srebro są coraz droższe. Skąd się biorą te wzrosty cen i jakie są perspektywy dla rynku surowców w najbliższym czasie mówił w TVN CNBC Michał Michalski, główny specjalista rynków surowcowych Bre Banku.

Budowlanka pod presją

Historie DSS, PBG, Hydrobudowy i Polimeksu są doskonale znane wszystkim inwestorom od dawna. Teraz okazuje się, że kłopoty rynku budowlanego dotykają także te spółki, które do tej pory były uważane za bezpieczne. 300 mln złotych przez inwestycje w spółkę PNI własnie traci Budimex. O kondycji branży mówił w TVN CNBC Andrzej Bernatowicz, analityk DM IDMSA.

Plany the Farm 51

Producent gier z rynku NewConnect - firma The Farm 51 Group - swoją najbliższa grę, czyli „Adventurera”, zacznie sprzedawać dopiero w przyszłym roku, ale już myśli o kolejnych tytułach i zbiera pieniądze na ich produkcje. Właśnie sprzedaje swoje obligacje. Naszym gościem był członek zarządu spółki Wojciech Pazdur.

Indeks nastrojów inwestorów

W jakich nastrojach są ostatnio inwestorzy indywidualni i jak się te nastroje zmieniają? Na te pytania m.in. odpowiadał w TVN CNBC Łukasz Porębski, wiceprezes ds. analiz giełdowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Euro-kryzys

Szef EBC Mario Draghi chce obniżyć rentowności obligacji Włoch i Hiszpanii i naprawić mechanizm transmisji monetarnej. Szef Bundesbanku Jens Weidmann mówi, że takie interwencje są jak narkotyk i nie prowadza do niczego dobrego. Inwestorzy obserwują dyskusję i nie są w stanie przewidzieć kto w niej zwycięży. Prof. Andrzej Sławiński z instytutu ekonomicznego NBP mówił w TVN CNBC m.in., że niełatwo rozstrzygnąć, kto ma rację.

Amber Gold a SKOK

Amber Gold w likwidacji, KNF i ABW przygladają się kolejnym spółkom obiecującym wysokie oprocentowanie powierzonych im środków.

Złoto, srebro czy platyna?

Złoto i srebro ostatnio szybko drożeją, interesująco wygląda także platyna. Czy metale szlachetne wracają właśnie do trendów wzrostowych? Pytaliśmy o to naszego gościa, Macieja Bitnera, głównego ekonomistę Wealth Solutions.