Sklepy internetowe masowo wysyłają informacje o zmianach regulaminów

Źródło:
TVN24 Biznes
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy Omnibus
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy OmnibusTVN24
wideo 2/4
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy OmnibusTVN24

Zmiany w sposobie informowania klientów o stosowanych promocjach, obowiązek podawania, w jaki sposób są tworzone rankingi ofert, oraz zadbanie, by opinie prezentowane przez przedsiębiorcę rzeczywiście pochodziły od konsumentów - to najważniejsze zmiany dotyczące handlu internetowego od 1 stycznia związane z wdrożeniem w Polsce unijnej dyrektywy Omnibus. O szczegółach w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ostatnich dniach 2022 roku klienci sklepów internetowych masowo dostają maile z informacją o aktualizacji regulaminów. Z komunikatów wynika, że mają związek z wejściem w życie 1 stycznia nowych przepisów dotyczących ochrony konsumenta.

O to, co nowa regulacja zmienia z perspektywy klientów, zapytaliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Duże zmiany nastąpią w przypadku platform handlowych"

UOKiK wskazał w odpowiedzi, że w związku z implementacją w Polsce dyrektywy Omnibus, dyrektywy towarowej i dyrektywy cyfrowej 1 stycznia 2023 wchodzi w życie kilka istotnych przepisów i wymogów. Na przykład "w przypadku zakupów przez internet kupujący musi być informowany o płatnej reklamie".

"Duże zmiany nastąpią w przypadku platform handlowych" - dodał urząd. "Dotyczą one platform, które niejako pośredniczą w zawieraniu umów tj. Allegro, OLX, ale także sytuacji, gdy usługa marketplace jest oferowano niejako obok głównych funkcji, np. marketplace na Facebooku. Platforma ma obowiązek informowania, w jaki sposób są tworzone rankingi ofert oraz na podstawie jakich kryteriów następuje plasowanie produktów" - podkreślił UOKiK. Dodono, że "platforma ma obowiązek określenia sprzedawcy – czy jest to przedsiębiorca, czy osoba prywatna, platforma może to zrobić na podstawie oświadczenia sprzedającego".

"W przypadku zakupów od drugiego konsumenta nie możemy w stosunku do tego zakupu korzystać z naszych praw konsumenckich. Platforma internetowa musi nas informować również o tym. Jeśli obowiązki dotyczące egzekwowania praw konsumenckich są podzielone między platformę, a osobę oferującą towar, platforma musi informować, jak ten podział wygląda" - wytłumaczono.

Pokazywanie cen w przypadku obniżek

UOKiK zaznaczył, że jedną z ciekawych zmian w przepisach są nowe zasady uwidaczniania cen w przypadku obniżek. Dotyczy ono zarówno sprzedaży stacjonarnej, jak i sprzedaży przez internet. "Przedsiębiorca w każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi będzie miał obowiązek podania obok informacji o obniżonej cenie również informacji o najniższej cenie tego towaru lub usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki" - podano. W odniesieniu do towarów lub usług, które są oferowane do sprzedaży krócej niż 30 dni, obok informacji o obniżonej cenie, przedsiębiorca będzie musiał podać również informację o najniższej cenie tego towaru lub usługi, która obowiązywała w okresie od dnia oferowania tego towaru lub usługi do sprzedaży do dnia wprowadzenia obniżki. Natomiast w przypadku towarów, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności, przedsiębiorca będzie miał obowiązek podania informacji o obniżonej cenie oraz informacji o cenie sprzed pierwszego zastosowania obniżki.

Analogiczne zasady uwidaczniania cen towarów i usług, jak wskazane powyżej, będą obowiązywały także w reklamach, w których przedsiębiorca podaje cenę reklamowanego towaru lub usługi. "Powyższe przepisy nie mają zastosowania do pośredników, którzy zapewniają jedynie środki do sprzedaży towarów, usług, takie jak internetowe platformy handlowe czy porównywarki cen. Pośrednik podlega jednak tym przepisom, gdy jest faktycznym sprzedawcą towarów lub gdy prowadzi sprzedaż w imieniu innego przedsiębiorcy" - napisano. Obowiązek nie ma też zastosowania do zwykłej obniżki ceny regularnej, jeśli nie jest ona komunikowana jako okazja czy promocja. Nie dotyczy też programów lojalnościowych czy oferowania produktów w pakietach.

Rzetelne opinie o produktach

Kolejnym prawem konsumenta, a równocześnie obowiązkiem przedsiębiorcy, jest w przypadku sprzedaży przez internet zadbanie o rzetelne opinie i weryfikacja, czy opinie prezentowane przez przedsiębiorcę rzeczywiście pochodzą od konsumentów, którzy nabyli produkt. Przedsiębiorca będzie musiał poinformować: czy i w jaki sposób zapewnia, że publikowane oceny i komentarze pochodzą od konsumentów, którzy używali dany produkt lub go nabyli. Innym nowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest informowanie konsumenta o indywidualnym dostosowaniu ceny w oparciu o zautomatyzowane podejmowanie decyzji, jeśli takie dostosowanie ceny przedsiębiorca stosuje.

Wytłumaczono, że jeśli cena prezentowana konsumentowi, w internecie, zależy np. od tego, z jakiego urządzenia konsument korzysta, od jego płci, wieku itp. to należy go informować, że cena jest indywidualnie dostosowana (nie trzeba podawać szczegółów algorytmu). Można tę informację podać w regulaminie sklepu.

UOKiK podkreślił, że "należy pamiętać, że indywidualne dostosowywanie cen w oparciu o zautomatyzowane podejmowanie decyzji nie jest tym samym co tak zwane dynamiczne profilowanie cen lub ustalanie cen w czasie rzeczywistym". "Te mechanizmy opierają się na czynnikach niezwiązanych z osobą konkretnego użytkownika. Przykładem mogą być algorytmy reagujące na zmiany popytu na dany towar, na przykład w oparciu o popularność wyszukiwań pewnych fraz w serwisie Google. Prowadzący sklepy online nie będą musieli informować konsumentów o wykorzystywaniu takich mechanizmów" - wyjaśniono. Dodano, że w przypadku sprzedaży internetowej przedsiębiorca musi podawać adres e-mail i telefon do kontaktu, a kontakt powinien być szybki i efektywny.

Czytaj więcej: Koniec pseudopromocji w sklepach? Polska wciąż nie wdrożyła przepisów

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP