Prezydent USA Donald Trump zrobił pierwszy krok w kierunku utworzenia państwowego funduszu majątkowego dla Stanów Zjednoczonych i zasugerował, że możliwe, iż w przyszłości fundusz kupi platformę TikTok - podał portal stacji BBC.
Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze, w którym zlecił amerykańskim urzędnikom utworzenie państwowego funduszu majątkowego. Trump przekonywał, że już niedługo fundusz będzie "jednym z największych takich na świecie" - poinformował BBC.
Państwowy fundusz majątkowy w USA
Jak wskazał portal, obecnie 90 krajów posiada państwowe fundusze majątkowe. Dzięki nim kraje inwestują w różne aktywa, takie jak np. akcje, obligacje czy nieruchomości. Zyski z tej działalności mogą służyć jako np. zabezpieczenie emerytalne obywateli, a także wspomóc finansowanie ważnych inwestycji. Nierzadko pochodzą ze sprzedaży surowców czy z nadwyżki handlowej lub budżetowej.
Brytyjski portal BBC dodał, że Stany Zjednoczone mierzą się obecnie z deficytem budżetowym. Nie studzi to entuzjazmu Trumpa, który deklaruje, że "zamierza wygenerować prawdziwe bogactwo", które zasili budżet funduszu. Nie podał jednak konkretnego źródła.
Utworzenie państwowego funduszu majątkowego było jedną z obietnic wyborczych Trumpa. Gdy po raz pierwszy wspomniał o tym pomyśle, to stwierdził, że fundusz mógłby być finansowany z "ceł i innych inteligentnych rzeczy" - poinformował BBC.
Przypomniał też, że Donald Trump podpisał rozporządzenie przewidujące nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10-procentowym, oraz dodatkowych 10 procent ceł na towary z Chin. Wprowadzenie ceł na towary z Meksyku i Kanady zostało później zawieszone na miesiąc.
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent zapowiedział, że fundusz zostanie utworzony w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Dwa największe państwowe fundusze majątkowe posiadają obecnie Arabia Saudyjska i Norwegia. Ich przychody pochodzą ze sprzedaży paliw kopalnych. Środki w nich ulokowane są później inwestowane w spółki i różne projekty na całym świecie - wyjaśnił BBC.
Trump podkreślał wcześniej, że amerykański państwowy fundusz majątkowy finansowałby "wielkie narodowe przedsięwzięcia", w tym projekty infrastrukturalne, takie jak lotniska, drogi, a także badania medyczne.
TikTok i nowy pomysł Trumpa
Po podpisaniu rozporządzenia wykonawczego w sprawie utworzenia funduszu Trump wspomniał, że fundusz mógłby wykupić platformę TikTok.
W zeszłym miesiącu aplikacja została na krótko wyłączona po tym, gdy w życie wszedł zakaz jej funkcjonowania w USA. Trump odroczył wejście w życie przepisów i obiecał znalezienie odpowiedniego rozwiązania, tak aby platforma mogła wciąż działać w Stanach Zjednoczonych - przypomniał BBC.
- Będziemy coś robić, być może z TikTokiem, a być może nie. Jeśli zawrzemy właściwą umowę, zrobimy to. W przeciwnym razie nie. Może umieścimy to w państwowym funduszu majątkowym - mówił prezydent USA, cytowany przez brytyjski portal.
Trump mówił niedawno, że Microsoft prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia TikToka. W ostatnim czasie było głośno także o innych prominentnych przedstawicielach branży technologicznej, którzy mieliby być zainteresowani wykupem aplikacji. W tym kontekście pojawiły się takie nazwiska jak Larry Ellison i Elon Musk - wskazał BBC.
Sprzedaż TikToka w USA
Trump i jego poprzednik Joe Biden przez lata próbowali wymusić na chińskiej spółce ByteDane sprzedaż amerykańskich udziałów ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
W tym celu poprzedni prezydent podpisał rozporządzenie, którego skutkiem było zablokowanie aplikacji w USA. Jednak już po kilku godzinach, za sprawą nacisków Trumpa, zakaz działalności chińskiej firmy został odroczony o 75 dni w celu wypracowania porozumienia.
Pomimo udzielenia TikTokowi 75-dniowego odroczenia zakazu Trump był pierwszym prezydentem, który zaczął bezpośrednio naciskać ByteDance, aby sprzedał swoją aplikację - przypomniał portal BBC.
W sierpniu 2020 r. ByteDance zwrócił się do Microsoftu z potencjalną ofertą sprzedaży, co dyrektor generalny amerykańskiego giganta opisał jako "najdziwniejszą rzecz". Negocjacje zakończyły się wtedy niepowodzeniem.
Później TikTok wybrał Oracle jako potencjalnego partnera, lecz wówczas umowa również nie została sfinalizowana - podał BBC.
Stanowisko TikToka
Popularna na całym świecie aplikacja TikTok należy do firmy ByteDance. W mailu do redakcji TVN24 polskie biuro TikToka zaznaczyło, że "ani TikTok, ani spółka matka - ByteDance nie są własnością Chin".
"60 procent udziałów w ByteDance posiadają globalne fundusze inwestycyjne (większość z siedzibą w USA), takie jak Sequoia Capital czy SoftBank, 20 procent należy do założycieli spółki, a kolejne 20 procent należy, w oparciu o akcje, do mniejszych inwestorów i pracowników (kilka tysięcy z nich przebywa na stałe w Europie). Żaden członek zarządu ByteDance nie należy do rządu ani jakiejkolwiek innej jednostki państwowej" - podkreślono w oświadczeniu biura prasowego TikTok Polska.
Dodano, że "siedziby TikToka znajdują się w Singapurze i Los Angeles, a ByteDance Ltd. jest zarejestrowany na Kajmanach".
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock