Polska i Świat

Polska i Świat

Kijów rozpoczyna akcję antyterrorystyczną. Czy jest na nią gotowy?

Na Ukrainie cały czas niespokojnie. Separatyści, łudząco przypominający tak zwaną krymską samoobronę, zajmują kolejne budynki władzy na wschodzie kraju. Lekceważą stawiane im ultimatum. Kijów rozpoczyna zapowiadaną akcję antyterrorystyczną. Kiedy nastąpi ta najważniejsza operacja? Jak będzie wyglądała? I czy Ukraina jest na nią gotowa?

Co Polska może jeszcze zrobić w sprawie Ukrainy?

- Waszyngton i Bruksela są oburzone działaniami separatystów na wschodzie Ukrainy. Unia Europejska rozszerzy listę rosyjskich obywateli objętych sankcjami wizowymi i finansowymi - tak po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu powiedział Radosław Sikorski. Temat ukraiński żyje też w polskiej polityce. Rząd apeluje o surowsze sankcje. Opozycja zarzuca, że mógł zrobić więcej. Co konkretnie - tego już nie precyzuje.

Aktywne, piękne, na wózku - namawiają na "Wings for Life World Run"

"Wings for Life World Run" to bieg szczególnie ważny dla chorych z urazami rdzenia kręgowego. Jedną z takich osób jest Iwona Waczywoda. Niepełnosprawna miss, która na wózku jeździ od 20 lat. Kobieta wierzy w lekarzy, siebie, swoją kobiecość. Swoim optymizmem zaraża innych i namawia do startu w charytatywnym biegu. Pieniądze z opłat startowych trafią do ośrodków, które prowadzą badania nad urazami rdzenia kręgowego.

Rewolucja w szkolnych klasach

Nowy pomysł minister edukacji Joanny Kluzik Rostkowskiej rewolucjonizuje szkolne klasy. Chodzi o to, by ławki w klasach stawiać nie rzędami, a w podkowę. Podobno w takim układzie uczniowie lepiej współpracują ze sobą i z nauczycielem. Mniej rozmawiają i mniej ściągają na testach. Co na to szkoły?

Uwaga na fałszywe bilety miejskie

Do obiegu trafiły tysiące fałszywych biletów miejskich. Warszawski ZTM już liczy straty i ostrzega - zanim kupicie bilet dokładnie go obejrzyjcie. Problem nie dotyczy tylko stolicy. Jak nie dać się nabrać i kupić bilet ten właściwy?

Strażacy zniszczyli BMW, by dostać się do hydrantu

Scena, która wygląda jak z amerykańskiego filmu, ale oprócz tego, że dzieje się to w USA, nie ma nic wspólnego z filmową produkcją. Strażacy z Bostonu niszczą stojące na ulicy BMW. Wybijają szyby i wyginają maskę samochodu, bo chcą dostać się do hydrantu i ugasić pożar. Czy strażakom puściły nerwy, a może to standard w działaniu?

Wyrok bez precedensu

Na dożywocie warszawski sąd skazał trzydziestoczteroletniego Mariusza B. W ocenie sądu, mężczyzna zamordował męża i córkę swojej kochanki, jej partnera z kursu tańca i znajomego księdza. Ich ciał nie odnaleziono do tej pory. Proces od początku oparty był na poszlakach, ale mimo to sędziowie nie mieli wątpliwości, że oskarżony jest winny.

Co łączy Kaczyńskiego z Macierewiczem?

Jarosław Kaczyński w czwartą rocznicę tragedii smoleńskiej dziękuje Antoniemu Macierewiczowi za odwagę i pracę nad wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz w tym samym dniu ogłasza nowy raport w sprawie katastrofy. Według niego do wybuchu doszło w salonce prezydenckiej. Mamy do czynienia z czymś gorszym niż zbrodnia. Wspierają się, ale rzadko występują razem. Jakie są relacje między nimi? Co ich łączy?

Sprzeciw pilota

Moment lądowania prezydenckiego tupolewa na lotnisku Siewiernyj w emocjonalny sposób opisał porucznik Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który 10 kwietnia wylądował w Smoleńsku tuż przed Tu-154M. Porucznik nie zgadza się z raportem Millera i stawia poważne zarzuty wobec dowódcy sił powietrznych.

Zarzuty za operację plastyczną

Do sądu w Gdańsku trafia głośna sprawa nieudanej operacji plastycznej Szwedki. Prokuratura oskarżyła dwie pielęgniarki, dwóch lekarzy oraz ówczesnego dyrektora szpitala. Zarzuty dotyczą nieumyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu oraz narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia. Rodzina sparaliżowanej po zabiegu kobiety w procesie cywilnym walczy też o rekordowe odszkodowanie.

Utracona tożsamość

Tajemniczy blondyn, mówiący po angielsku ze wschodnioeuropejskiem akcentem. Jego zdjęcie rozpoznała rodzina z Czech. Mężczyzna został odnaleziony w grudniu w zaspie śnieżnej w Oslo. Nie pamięta kim był, i jak się nazywa.

Raport Macierewicza

W czwartą rocznice katastrofy smoleńskiej jest nowy raport Antoniego Macierewicza. Wynika z niego, że Tu-154M rozpadł się w powietrzu, a świadczyć ma o tym układ szczątków prezydenckiej salonki. Padają mocne tezy i mocne słowa. Według Macierewicza mamy do czynienia z czymś gorszym niż zbrodnia, a ustalenia prokuratury są fałszywe, bo śledczy ukrywają prawdę.

Cztery lata po tragedii

Katastrofa smoleńska po czterech latach nadal dzieli. Jak co roku obchodzono dwie rocznice - jedną obchodzi rząd, a drugą Prawo i Sprawiedliwość. Są kwiaty i znicze, jest też spór o pomnik Lecha Kaczyńskiego. Spór dotyczący sposób uczczenia pamięci 96 osób, które w katastrofie zginęły.

Polityków krzyki i wyzwiska

Czas kampanii wyborczej to czas emocji. Czasem jednak trudno cokolwiek usłyszeć, bo politycy częściej się przekrzykują i wyzywają, niż odpowiadają na pytania. W polskich realiach to nic szczególnego, ale gdy zbliżają się wybory, wrzasku jest coraz więcej.

Kurs na wagę życia

Prezydent Nowej Soli wyznał w TVN24, że wolał ruszyć w pościg za pijanym sprawcą śmiertelnego potrącenia rowerzysty, niż udzielić pierwszej pomocy. Mówi, że stchórzył, bo nie wiedział co robić i zapewnia, że zapisze się na kurs pierwszej pomocy. A taki kurs łatwo znaleźć i warto odbyć, bo ta wiedza może się przydać każdemu z nas.

Skorumpowana informatyzacja

Telewizory, lodówki, nieruchomości i miliony złotych w gotówce. Tak w praktyce wygląda największa w Polsce afera łapówkowa, czyli odkryty przez CBA i policję mechanizm korumpowania urzędników odpowiedzialnych za przetargi informatyczne dla służb publicznych i instytucji państwa. To afera, która przyniosła dziś bezprecedensowe oświadczenie jednego z największych koncernów informatycznych świata. Do korupcji przyznaje się Hewlett-Packard. Koncern miał specjalny fundusz do korumpowania urzędników i sieć tajnych kont oraz spółek do ukrywania łapówkowego procederu.