Polska i Świat

Polska i Świat

To nie film, to rzeczywistość, choć w głównej roli znany aktor. Gerard Depardieu wszedł na największą scenę świata, jaką jest dla niego nowa ojczyzna - Rosja. Po przyjęciu rosyjskiego obywatelstwa w obawie przed drakońskimi podatkami we Francji, aktor zwiedza coraz to nowe miejsca i zadziwia - kolejnymi manifestacjami żarliwej miłości do Rosji i jej przywódców. Robi się z tego komedia.

Jeszcze jedno spojrzenie na Kościół - od środka. Kiedy dwa lata temu ojciec Ludwik Wiśniewski opublikował list otwarty do nuncjusza apostolskiego, wymieniając w nim grzechy polskiego Kościoła, wywołał burzę. Teraz znowu zabiera głos i znowu zanosi się na burzę.

Zdjęcie nagich kobiecych piersi na tle gór - taką fotografię na swoim profilu na Facebooku umieścił jeden z posłów PO. Piotr van der Coghen swoją publikacją wywołał sporo zamieszania. Sam polityk nie widzi w tym nic zdrożnego, a krytykowanie go za to - jak mówi - pokazuje tylko, że "wszyscy jesteśmy trochę zakłamani".

Konserwatyści w Platformie są - i o tym wiadomo od dawna - ale ostatnio coraz głośniej mówi się o innej frakcji, człowieka, który wprost przez premiera Tuska został kiedyś nazwany liderem wewnętrznej opozycji w PO - Grzegorza Schetyny. Niegdyś drugi pod względem wpływów polityk w kraju, teraz od paru lat w cieniu od czasu do czasu tylko wsadzający premierowi szpilę. I to ponoć on jest prawdziwym problemem Donalda Tuska. I potencjalnym wrogiem numerem jeden w partii.

To może być polityczny samobój - pytanie tylko dla kogo. Dla SLD czy dla Ryszarda Kalisza? To bez wątpienia jeden z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych polityków Sojuszu. Wyrzucenie go może oznaczać dla partii stratę. Ale w partii mówią, że wszystko co Kalisz osiągnął zawdzięcza właśnie jej, więc poza nią popadnie w niebyt. Poszło o Europę Plus, listę lewicowych nazwisk do europarlamentu. Żeby było śmieszniej Kalisz tylko tę inicjatywę poparł. Nawet nie powiedział, że zamierza z niej startować.

Jeśli kardynałowie nie będą mieć problemu z wyborem nowego papieża, powinniśmy poznać go szybciej. Benedykt XVI zmienił watykańskie procedury i ogłosił dziś, że konklawe może się odbyć wcześniej, pod warunkiem że w Rzymie będą już wszyscy kardynałowie-elektorzy. Ich skład jednak - także dziś - się zmienił. Do Rzymu nie przyjedzie prymas Szkocji kardynał Keith O' Brien. Oficjalnie hierarcha zrezygnował, bo przeszedł na emeryturę. Nieoficjalnie, bo został oskarżony o wykorzystywanie seksualne księży.

Skrajna prawica w ofensywie, poważne uczelnie w defensywie. Po chuligańskich wybrykach na wykładach najpierw Magdaleny Środy w Warszawie, potem Adama Michnika w Radomiu, Uniwersytet w Gdańsku odwołał panel o związkach partnerskich, z udziałem między innymi posła Roberta Biedronia, bo Młodzież Wszechpolska złożyła protest. W tle argument o swobodzie wypowiedzi, na który co ciekawe powołują się obie strony. Ale jakby nie patrzeć - jedna z nich jest zdecydowanie głośniejsza. Stąd nasze pytanie, kto ma władzę na uczelniach.

Już słychać, że to prawdziwy skarb, choć niewiele o nim wiadomo. Wrak z czasów I wojny światowej leży na dnie Bałtyku. Na razie udało się do niego dotrzeć i bardzo powierzchownie obejrzeć. Na oględziny właściwe przyjdzie dopiero czas.

Muzyki wcale nie trzeba słyszeć. Muzykę można czuć albo widzieć. Tak mówi i robi DJ Robbie Wilde, DJ szczególny, bo głuchy. A mimo to z powodzeniem tworzy muzykę, gra ją dla publiczności i patrzy, jak ta się bawi. Nic więcej do szczęścia mu nie potrzeba.

Słowa księdza profesora Franciszka Longschamps de Beriera padły, wywołały skrajne emocje, zwłaszcza w rodzinach, które istnieją dzięki in vitro. Zdaniem księdza dzieci poczęte pozaustrojowo są bardziej narażone na wady genetyczne. Jedną z nich nawet widać gołym okiem, bo dzieci te - według księdza - miewają bruzdy. Zdaniem lekarzy to bzdurna opinia.

Amerykanie w Powidzu. W piątek przyleciał pierwszy samolot transportowy Hercules, jutro dotrą kolejne dwa. W sumie w 33. bazie lotniczej służyć ma 50 amerykańskich żołnierzy. Zostaną do 10 marca, oczywiście nie tylko na ziemi. I zacznie się rodeo!

To prawdopodobnie najstarszy pracownik w Polsce. Prawdopodobnie, bo takich statystyk nikt nie prowadzi. Ale prof. Adam Bielański udowadnia, że praca nie musi się kończyć wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. W jego przypadku wręcz nie powinna, bo większość swoich publikacji naukowych napisał już po 70-tce.

Ocalić od zapomnienia i jednocześnie rozpowszechnić - to dylemat archiwistów i muzealników. W dobie komputerów i internetu nie ma innej drogi niż digitalizacja. Cenne dokumenty czy obrazy są skanowane, a nagrania zapisywane cyfrowo. Wszystko to ląduje na serwerach, dzięki czemu oryginały się nie niszczą, a dzieła są bardziej dostępne.

Lewica jednoczy się w bólach, za to w świetle kamer. Platforma wybrała zacisze gabinetów i chyba łagodzenie podziałów idzie jej lepiej. Rozmowy były i w kancelarii premiera, i w sejmowym gabinecie marszałek Sejmu. Temat wciąż ten sam, czyli związki partnerskie. Premier i szef klubu zgodnie zapewniają, że żadnego rozłamu nie będzie, i że zbuntowani konserwatyści w końcu ustąpią. A jeśli nie, zawsze można zrekonstruować rząd.

Europa plus - minus SLD. Wspólną centrolewicową listę do europarlamentu zapowiedziało dziś trio: Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec. SLD poza nawiasem, ale na własne życzenie, bo zaproszenie do współpracy dostało. W odpowiedzi młody, mało znany sekretarz generalny Sojuszu powiedział, że "SLD nie zdradzi milionów wyborców".

Wynajął jednego z najlepszych adwokatów w kraju i ten wybór już procentuje. W sądzie w Pretorii mało mówiło się dziś o oskarżonym Oskarze Pistoriusie, a zdecydowanie więcej o kompetencjach policji i oficerze prowadzącym śledztwo. I to teraz on, a nie sportowiec, tłumaczy się z zarzutu usiłowania zabójstwa siedmiu osób.

Konserwatyści w Platformie przyparci do muru. Premier miał im ponoć powiedzieć, że jeśli im się coś nie podoba, to droga wolna. Wynosić się, jak na razie, nikt nie zamierza, choć sporej grupie posłów miny wczoraj zrzedły. Ich nieformalny lider Jarosław Gowin próbował z premierem - delikatnie mówiąc - polemizować, ale skończyło się na tym, że w spornej kwestii, czyli związków partnerskich, ma być partyjny kompromis i już.

Deklaracja wiary w deklaracji podatkowej. Każdy wierny będzie mógł przeznaczyć pół procenta swych podatków na Kościół - tak zakłada roboczy kompromis, zawarty między państwem a Kościołem. Taki system finansowania miałby zastąpić Fundusz Kościelny. Odpis byłby dobrowolny i nieodczuwalny dla naszych kieszeni. Wspieralibyśmy Kościół na takiej samej zasadzie, jak od paru lat wspieramy organizacje pożytku publicznego, przekazując na ich rzecz 1 procent podatku.

Kradzież diamentów na lotnisku w Brukseli poruszyła w różnych częściach świata, a najbardziej chyba w Antwerpii - diamentowym centrum nie tylko Europy. Ale co ciekawe tam mówi się o tym niewiele, a jeśli już, to szeptem. W Antwerpii jest dzielnica, w której wszystko kręci się wokół diamentów, czyli gigantycznych pieniędzy. To tam zawiera się umowy, to tam dopina się szczegóły transakcji i to tam być może ktoś zaczął swój wielki skok na diamenty.

16-latkowie z Teksasu pokonali rodziców w sądzie. Walczyli o dziecko, które ma się im dopiero narodzić. Rodzice dziewczyny - prośbą, groźbą, a nawet podstępem - próbowali ją nakłonić do aborcji, bo dziecko w tym wieku to tylko kłopoty. Młodzi, a właściwie bardzo młodzi rodzice, nie chcieli o tym słyszeć i skierowali sprawę do sądu. Ten uznał, że nie można zmuszać do aborcji nikogo, niezależnie od jego wieku.