Polska i Świat

Polska i Świat

Mierzeja Wiślana znów polityczna. PiS i Solidarna Polska wracają do pomysłu przekopu przez mierzeję. Zdaniem polityków ma to usprawnić transport wodny i ożywić port w Elblągu. A w Elblągu ożywienie już widać. Partyjne. Bo w niedzielę wybory na prezydenta miasta. PiS-owi marzy się powtórka z Rybnika.

Cygar nie kupowaliśmy. Wina? Tu bez winy nie jesteśmy - przyznaje Donald Tusk. Platforma próbuje naprawić to, co zepsuła lista partyjnych wydatków. I w ramach naprawy chce pisać ustawę o zakazie finansowania partii z budżetu państwa. Pisać znowu i bez entuzjazmu reszty Sejmu.

Jeśli ktoś z państwa świętuje dziś urodziny, podpowiadamy - bezpieczniej zaśpiewać staropolskie sto lat niż modne ostatnio Happy Birthday. Może się bowiem okazać, że dostaną państwo sądowy pozew o nielegalne wykorzystanie utworu, do którego melodii i słów prawa są zastrzeżone. Jak to możliwe?

Polska kolej przyśpiesza. Na razie wciąż bardziej na papierze niż na torach, ale od czegoś trzeba zacząć. W fabryce pod Turynem trwają testy pierwszego polskiego Pendolino. W sumie PKP Intercity zamówiło 20 takich superszybkich pociągów. Mogą gnać z prędkością 250 km na godzinę, tyle że nie u nas, bo nie mamy jeszcze takich torów. Ich przebudowywanie też trwa. Zatem na efekt końcowy tych zmian przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na razie - nacieszmy oko lśniącymi maszynami. Łukasz Wieczorek odwiedził z kamerą włoską fabrykę i donosi, że ich produkcja idzie zgodnie z planem.

Budujemy czy nie? Różne sygnały wysyła rząd i do końca nie wiadomo czy powstaje pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wytypowano już wstępną lokalizacje, utworzono nawet strategiczną spółkę, do której oddelegowano człowieka z rządu po czym zapadła cisza. Zmącił ją nieco głos głównego doradcy premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, który powiedział, że z tą inwestycją lepiej poczekać. Premier z kolei - jakby tego nie słyszał i w czasie spotkania z premierem Japonii chwalił japońską technologię jądrową.

Więcej Boga w konstytucji i więcej kościoła w Polsce. Jarosław Kaczyński na Jasnej Górze diagnozuje Polskę. Sytuacja jest najtrudniejsza od czasów komunizmu - mówił a sala, na której odbywał się Ogólnopolski Kongres Katolików bije brawo. Polityczni rywale Kaczyńskiego nie mają najmniejszych wątpliwości. Prezes PiS buduje elektorat.

Polska mistrzem świata w piłce nożnej. Nie dokonali tego Lewandowski, Błaszczykowski czy Piszczek a dzieci z domów dziecka. Grali tak dobrze, że co rusz padały pytania - gdzie on gra, kto go nauczył tak kopać. Tym większy szacunek panowie. O was, nie tylko dla was - Michał Sznajder.

Buczały, krzyczały, zdecydowanie rzadziej biły brawo. Donald Tusk poczuł na własnej skórze siłę kobiet. Przemawiając na ich kongresie co chwilę słyszał, że nie realizuje obietnic. Udało się wydłużyć płatny urlop rodzicielski - i za to premier zbiera od kobiet pochwały. Ale w sprawie liberalizacji ustawy aborcyjnej, a nawet legalizacji związków partnerskich bezradnie rozłożył ręce.

Teraz u nas poważne i odważne oskarżenie. Właściciel pewnej drużyny futbolu amerykanskiego twierdzi, że Władimir Putin ukradł mu pierścien - wielki i cenny. Podobno wziął go do ręki, pozachwycał się trochę, schował w kieszeni i w obstawie ochroniarzy sobie poszedł. Szykuje się międzynarodowy skandal? Być może. Kreml twierdzi, że Putin dostał pierścien w prezencie. I że są świadkowie, gotowi to potwierdzić.

Na koniec - będzie grubo. Amerykańscy naukowcy zadali kłam tezie, że wielka miłość do piwa musi skończyć się wielkim brzuchem. Żeby nie było wątpliwości: tak zwany mięsień piwny nie powstaje wcale od piwa. Ten napój ma oczywiście kalorie i to całkiem sporo, ale ma też sporo witamin i obniża cholesterol. Od czego więc tyją piwosze?

Historia wraca na swoje miejsce w Berlinie. Miasto zaczęło właśnie odbudowę Pałacu Hohenzollernów. Budynek ucierpiał w czasie II wojny światowej, ale to komuniści ostatecznie zdecydowali, by go zburzyć, bo za bardzo przypominał o niemieckiej potędze. Teraz do jego odbudowy potrzebna jest potężna gotówka, co w Berlinie który ma swoje problemy z pieniędzmi i inwestycjami odbierane jest - delikatnie mówiąc - z mieszanymi uczuciami.

Teraz temat jak najbardziej miejski, choć bez politycznych podtekstów. Tu sprawa jasna - chodzi o pieniądze. Samorządy, zwłaszcza w wielkich miastach mocno liczą na proponowane przez rząd zmiany i liczą też pieniądze, które dzięki tym zmianom wpadną do ich kasy. Chodzi o płatne parkowanie także w święta, weekendy i noce. Kierowcy narzekają, ale pewnie prędzej czy później będą musieli się do tego przyzwyczaić. Tak jak paryżanie, londyńczycy czy mieszkańcy Brukseli. Jak się parkuje w Europie?

Jeśli jednak operacja ratowania wizerunku Hanny Gronkiewicz-Waltz się nie powiedzie, Warszawę czekają przyspieszone wybory. Sytuacja jest niepewna, co widać także po ewentualnych kandydatach na nowego prezydenta. Oni też - delikatnie mówiąc - są niepewni swego. Niektórzy nawet nie wiedzą, ile stolica ma dzielnic. Ale cicha rywalizacja się zaczęła. Z niektórymi kandydatami na kandydatów rozmawiał Michał Tracz.

Wszystkie ręce na pokład - ogłasza Platforma Obywatelska. Sondaże lecą w dół, poważne kłopoty ma prezydent Warszawy. Do referendum nad jej odwołaniem zapewne dojdzie, bo podpisów przybywa z każdym dniem. A ewentualna utrata akurat stanowiska prezydenta stolicy byłaby dla PO bardzo dotkliwym doświadczeniem. Jaką zatem strategię przyjmie partia na ten kulawy czas?

Jest przepiękna i jest księżną. Jej życie pewnie przypomina bajkę, czego nie mogą powiedzieć o swojej codzienności jej rodaczki. Księżna Ameera Al Tawil z Arabii Saudyjskiej jest w Polsce i zachwyca nie tylko mężczyzn. Pod jej wielkim wrażeniem są też uczestniczki Kongresu Kobiet. Zresztą z wzajemnością. Księżna chciałaby podobny kongres zorganizować u siebie, ale to kwestia chyba jednak dalekiej przyszłości. Na razie inne problemy arabskich kobiet są ważniejsze.

Tego jeszcze nie było. Musicalowa wersja "Chłopów" Władysława Reymonta powstaje w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Na pierwszy rzut oka to zadanie trudne, a przez to ambitne. Zespół teatru jest jednak pewny siebie, tego co robi i wartości dzieła polskiego noblisty. A jak będzie wyglądać śpiewana wersja ponad stuletniej historii czterech pór roku w Lipcach?

Zaskakuje lista tych, którzy chcą rzucić koło ratunkowe Janowi Rokicie. Ten finansowo tonie po wyroku sądu, nakazującym mu zapłatę 100 tysięcy złotych byłemu szefowi policji Konradowi Kornatowskiemu. Pomóc chce między innymi PiS, który Kornatowskiego na to stanowisko powołał, a co Rokita publicznie skrytykował. Pomóc chce również SLD, z którym Rokita do tej pory niewiele miał wspólnego. Nie zamierza za to pomagać PO - partia, w której Rokita był jednym z liderów, a nawet kandydatem na premiera.

Najpierw trzeba było stoczyć bój o zmianę prawa po to, żeby potem móc zawalczyć o życie własnego dziecka. Za rodzicami małej Sary ciężkie miesiące. Przed nimi nie lżejsze, ale pojawiła się nadzieja i szansa, że mała wyzdrowieje. Cierpi na mukowiscydozę. Bez przeszczepu płuc nie miała szans na przeżycie, ale w Stanach Zjednoczonych dziecko może dostać organ tylko od dziecka. Rodzice zawalczyli więc o to, by ich córka mogła dostać płuca od osoby dorosłej. Udało się i dziewczynka jest już po przeszczepie.

Światową stolicą helikopterów jest... brazylijskie Sao Paolo. Ta jedenastomilionowa metropolia ma aż 200 helipadów - czyli niewielkich lądowisk dla śmigłowców, najczęściej umieszczanych na dachach wieżowców. My niestety nie mamy się tu czym pochwalić - u nas lądowiska w miastach można policzyć na palcach obu rąk. Także dlatego, że gdy mają powstać - nawet dla śmigłowców pogotowia ratunkowego - podnoszą się głosy protestu. Bo maszyny hałasują i psują widok.

Brutalny atak, a właściwie egzekucja w Krakowie. Młody człowiek wykrwawił się na śmierć po tym, jak ktoś najprawdopodobniej maczetą odciął mu rękę. Wszystko to działo się błyskawicznie, wczesnym popołudniem na jednym z krakowskich osiedli. Mieszkańcy wstrząśnięci, policja lekko bezradna. Bo to już kolejny taki napad w Krakowie. Kolejny, który kończy się śmiercią młodego człowieka.