Można dostać dopłatę do rat. Odliczanie do nowego programu

Autor:
jw/dap
Źródło:
pap
Bezpieczny Kredyt 2 procent. Minister rozwoju Waldemar Buda o terminie i limitach
Bezpieczny Kredyt 2 procent. Minister rozwoju Waldemar Buda o terminie i limitachTVN24
wideo 2/8
TVN24Bezpieczny Kredyt 2 procent. Minister rozwoju Waldemar Buda o terminie i limitach

Cztery banki zadeklarowały wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" mieszkaniowego od 3 lipca - poinformowała Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodała, że w poniedziałek BGK zakończył uzgodnienia z bankami dotyczące obsługi produktu.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa, czeka na podpis prezydenta. Ma wejść w życie w sobotę, 1 lipca. Kredyty będą udzielane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z BGK.

Cztery banki będą oferować bezpieczny kredyt już od 3 lipca

Jak przekazała PAP Katarzyna Fortuna z BGK, w poniedziałek zakończono uzgodnienia z bankami nad kształtem umowy współpracy dotyczącej obsługi "bezpiecznego kredytu 2 proc.". Dodała, że BGK prowadził je od marca z większością banków kredytujących we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

Czytaj także: Premier o wakacjach kredytowych. "Myślimy o zastosowaniu kryterium dochodowego"

Poinformowała, że cztery banki zadeklarowały gotowość obsługi produktu od poniedziałku 3 lipca br. Najprawdopodobniej wśród nich są PKO BP i Pekao, które wcześniej deklarowały uruchomienie oferty na początku lipca.

Fortuna zastrzegła, że podstawą prawną do zawierania przez BGK umów z bankami kredytującymi jest ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. - Czekamy na jej podpis przez prezydenta RP - dodała. Po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw na stronie BGK zostanie utworzona zakładka programu. Tam BGK będzie na bieżąco zamieszczać informacje o podpisaniu umów z bankami kredytującymi.

Trwają prace nad systemem informatycznym

Zgodnie z ustawą, do 30 listopada tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego ma opracować system informatyczny, w którym banki będą raportować dopłaty do rat udzielonych "kredytów 2 proc.".

- Jesteśmy w trakcie przygotowania systemu informatycznego dla banków kredytujących. System ten udostępnimy bankom po podpisaniu z nimi umów dotyczących obsługi programu. Banki kredytujące będą mogły rejestrować online wnioski o udzielenie kredytu i informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą - poinformowała Katarzyna Fortuna.

Przypomniała, że - zgodnie z zapisami ustawy - w przypadku "kredytów 2 proc." udzielonych w trzecim i czwartym kwartale tego roku BGK przekaże bankom środki na dopłaty do rat od stycznia 2024 r.

Wpierw "bezpieczny kredyt 2 proc.", a potem konta mieszkaniowe

Równolegle do uzgodnień ws. "bezpiecznego kredytu 2 proc." BGK prowadził, we współpracy z ZBP i MRiT, rozmowy z bankami w sprawie wprowadzenia kont mieszkaniowych. Jak podkreśliła Fortuna, obecnie banki skupiają się przede wszystkim na wdrożeniu "bezpiecznego kredytu 2 proc.", w dalszej kolejności będą wdrażały konto mieszkaniowe. Powiedziała, że część banków zadeklarowała już przystąpienie do wdrożenia do swojej oferty kont mieszkaniowych - w różnych terminach.

Sprawdź też: Wykup lokali z Mieszkania plus. Minister o dwóch ścieżkach

Podstawy "bezpiecznego kredytu", od kiedy i dla kogo?

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). "Bezpieczne kredyty" będą udzielane do 31 grudnia 2027 r. Ustawa wprowadza też specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki. Źródłem finansowania zarówno dopłat do rat, jak i premii mieszkaniowych będzie budżet państwa, poprzez Rządowy Fundusz Mieszkaniowy (RFM) utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jw/dap

Źródło: pap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości