Premier o wakacjach kredytowych. "Myślimy o zastosowaniu kryterium dochodowego"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiada
Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiadaTVN24
wideo 2/5
TVN24Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiada

Z wakacji kredytowych można korzystać od lipca ubiegłego roku. Szef rządu zapowiadał, że o ewentualnym przedłużeniu wakacji kredytowych będzie informował latem. W najnowszym wywiadzie przyznał, że rozważane jest "zastosowanie kryterium dochodowego".

- A jeśli już mówimy o kryteriach dochodowych, to rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego - powiedział Morawiecki w opublikowanym w czwartek wywiadzie na stronach internetowych "Wprost".

Premier o kwestiach mieszkaniowych

Premier wskazał, że "na szczęście już od paru miesięcy inflacja jest w trendzie spadkowym". - Chociaż wciąż to jest trochę tak, jak poruszanie się po oblodzonej drodze. Jeden gwałtowny ruch i można wpaść do rowu. Razem z bankiem centralnym jesteśmy trochę między Scyllą a Charybdą - ocenił.

Szef rządu odniósł się również do kwestii mieszkaniowych Polaków. Jak przekazał, w zeszłym roku w Polsce oddano do użytku "absolutnie rekordową liczbę mieszkań".

- Taką, której nie widziano od słynnej dekady Gierka. Pytają mnie państwo o liczby, więc przypomnijmy, że średnio za rządów Platformy oddawano 140 tys. mieszkań rocznie, a w zeszłym roku oddano prawie 240 tysięcy. Jest sukces? Jest. Czy to wystarczające? Oczywiście, że nie. Co więc chcemy zrobić? Wprowadzić kredyt preferencyjny dla młodych na 2 procent. Na stałej stopie, bez ryzyka zwiększającego się oprocentowania, żeby jego dostępność była jak największa. To po stronie popytowej. Ale najważniejszy element jest po stronie podażowej. Dlatego idziemy z legislacją, którą, jeśli wyborcy nam zaufają, na pewno przeprowadzimy - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest termin startu programu Pierwsze Mieszkanie>>>

Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, żeby zwiększyć podaż ziemi i jeszcze bardziej ułatwić budowę tych mieszkań.

Mateusz Morawiecki przyznał, że zawiódł mechanizm zaproponowany w programie Mieszkanie Plus Mirosława Barszcza. - Zresztą, wcale nie z jego winy. Musimy wypracować lepszy - zaznaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wykup lokali z Mieszkania plus. Minister o dwóch ścieżkach

Zaślepka materiału TVN24GO
Miało być tanio i dobrze. Jest drogo i pełno usterek. "Mieszkanie minus" - reportaż "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Fotokon

Pozostałe wiadomości