Nadchodzi budowlany boom. Ekspert: mieszkania będą coraz droższe

Nieruchomości

Bartosz Turek o tym, jak zarobić na mieszkaniuTVN24 BiS
wideo 2/4

Rosną ceny materiałów budowlanych, coraz więcej trzeba płacić także za mieszkania – powiedział dyrektor do spraw rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Ekspert zauważył, że problemem dla branży jest także coraz dłuższe oczekiwanie na towar.

Jak podały Polskie Składy Budowlane, tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent. A ceny najpopularniejszych materiałów w ciągu ostatniego roku wzrosły nawet o 30 proc.

Budowlany boom

- Liczba rozpoczętych budów oraz intencja budowy kolejnych jest tak duża, że możemy spodziewać się w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów dalszych wzrostów cen - powiedział Górka. Jak zauważył ekspert, ceny materiałów budowlanych rosną zarówno z powodu "wzmożonego eksportu, jak i ogromnej produkcji mieszkań w Polsce, zarówno tych realizowanych przez inwestorów indywidualnych jak i deweloperów". - Dla przypomnienia: sami deweloperzy w 2017 roku rozpoczęli budowę ponad 105 tysięcy lokali oraz zgłosili zapotrzebowanie na budowę kolejnych - w ilości prawie 130 tysięcy - powiedział Górka. - W samym styczniu 2018 roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 10 tysięcy lokali, a dla ponad 14 tysięcy zostały wydane pozwolenia na budowę - powiedział Górka. - Te dane świadczą o ogromnej produkcji nowych mieszkań, która sprawia, że popyt materiałowy przewyższa obecną podaż, w związku z tym ceny materiałów rosną, a dostawy wydłużają się w czasie - zauważył.

Ceny mieszkań

Zdaniem Górki "problemów z dostawą materiałów nie powinni mieć tylko najwięksi deweloperzy, którzy zakontraktowali swoje zapotrzebowanie materiałowe odpowiednio wcześniej". Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w 2017 roku ceny większości materiałów budowlanych wzrosły o 20-30 proc. W wielu przypadkach zagrożona jest realizacja projektów, bo brakuje dostatecznej liczby środków transportu. Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 94 tys. 483 mieszkań. To więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc.

Autor: msz/tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock