Za espresso zapłacimy więcej. Kryzys na brazylijskim rynku kawy

sxc.huTrzy lata temu rolnicy w Brazylii czy Kolumbii za funt kawy Arabica otrzymywali ok. trzy dolary

Aż o blisko 30 proc. wzrosła w ostatnich tygodniach cena kawy. Powodem są mniejsze zbiory w Brazylii, największego na świecie eksportera brązowych ziarenek. Kraj ten zmaga się z suszą.

Jeszcze trzy lata temu rolnicy w Ameryce Południowej za funt kawy Arabica otrzymywali ok. trzy dolary. Do czerwca 2013 roku cena spadła o ponad 60 proc. Jednak w ostatnich tygodniach wzrosła aż o 27 proc. W piątek, jak podaje "Frankfurter Allgemeine Zeitung", funt kawy kosztował 1,37 dol. "Nastroje na rynku kawy rzeczywiście wzrosły" - przyznaje w rozmowie z gazetą Michaela Kuhl z Commerzbanku. Obroty osiągnęły na początku tego tygodnia, jeden z najwyższych od 20 lat poziomów. O tym, że na kawie można zarobić, nie trzeba przekonywać ekonomistów. Jak mówiliśmy w "Milionie w portfelu", inwestycja na rynku kawy przyniosła Piotrowi Greli z Tradercom Investments prawie 17 proc. zysku.

Rządowe wsparcie dla brązowych ziarenek

Z danych Międzynarodowej Organizacji Kawy za grudzień 2013 roku wynika, że największym eksporterem kawy jest Brazylia, do której należy 30 proc. rynku. Na drugim miejscu jest Wietnam, a na trzecim Indonezja. Najpopularniejsze gatunki kawy to Arabica i Robusta. Rosnące ceny kawy to dobra wiadomość teoretycznie dla plantatorów i polityków. Ci ostatni nie będą już narażeni na naciski przedsiębiorców, którzy z racji niskich cen domagali się rządowego wsparcia. Najjaskrawszym przykładem wysuwania tego typu żądań była Kolumbia. W sierpniu 2013 roku rolnicy nawet wyszli na ulice, domagając się rekompensaty za spadek cen kawy i wzrost cen nawozów czy pestycydów.

Kawowy kryzys

Ale wbrew pozorom plantatorzy w Brazylii wcale się nie cieszą. Obawiają się przyszłych złych zbiorów z powodu wysokich temperatur i opadów deszczu najniższych od 20 lat. "Wcześniejsze, optymistyczne prognozy na temat zbiorów kawy będą trudne do zrealizowania, jeśli szybko nie nastąpi zmiana pogody" - uważa Kuhl. Jak dodaje, za kilka tygodni można się spodziewać podwyżki cen kawy w sklepach.

Autor: rf/klim/ / Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości