Wielka Brytania po raz pierwszy od 11 lat w recesji. Rekordowy spadek

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP, BBC

Wielka Brytania po raz pierwszy od kryzysu finansowego z lat 2008-09 wpadła w recesję - podał w środę rano urząd statystyczny Office for National Statistics (ONS). Brytyjski PKB spadł w drugim kwartale tego roku aż o 20,4 procent w stosunku do poprzedniego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

To największy spadek PKB w Wielkiej Brytanii od kiedy ONS zaczął w 1955 r. prowadzić kwartalne statystyki. Rekordowy spadek jest efektem wstrzymania znaczącej części działalności gospodarczej w związku z restrykcjami wprowadzonymi pod koniec marca w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. W pierwszych trzech miesiącach tego roku spadek PKB wyniósł 2,2 proc.

Oznacza to dwa kolejne kwartały na minusie, co jest definicją recesji.

Poprzednio w takiej sytuacji Wielka Brytania znalazła się w trakcie kryzysu finansowego sprzed ponad dekady - wtedy pomiędzy drugim kwartałem 2008 r. a drugim kwartałem 2009 r. nastąpiło pięć kolejnych z ujemnym wzrostem gospodarczym, ale wówczas łączny spadek PKB wyniósł nieco ponad 6 proc. Tymczasem teraz brytyjski PKB jest mniejszy w stosunku do tego z ostatniego kwartału 2019 r. aż o 22,1 proc.

Według danych brytyjskiego urzędu statycznego jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały, jest branża turystyczno-hotelarska. Z kolei sektor usługowy, który stanowi dużą część brytyjskiej gospodarki, odnotował największy kwartalny spadek w historii. Spowolniła się też znacznie produkcja aut.

Odbicie w czerwcu

Office for National Statistics (ONS) zaznaczył w komunikacie, że gospodarka zaliczyła odbicie w czerwcu, gdy brytyjski rząd zaczął znosić obowiązujące w kraju obostrzenia.'

- W czerwcu gospodarka ożywiła się wraz z ponownym otwieraniem sklepów, zwiększaniem produkcji w fabrykach i odbiciem w sektorze budownictwa mieszkaniowego - powiedział Jonathan Athow, zastępca krajowego głównego statystyka ONS.

Jednak brytyjski minister finansów Rishi Sunak przyznał, że spowolnienie gospodarcze przełoży się na wzrost bezrobocia w kolejnych miesiącach.

- Setki tysięcy ludzi już straciło pracę i niestety w nadchodzących miesiącach dotknie to kolejnych pracowników - mówił.

- Ale chociaż są przed nami trudne chwile, damy radę i mogę zapewnić ludzi, że nikt nie pozostanie bez nadziei i możliwości - zadeklarował.

Większość gospodarek w recesji

Z powodu pandemii koronawirusa w recesję wpadła większość głównych gospodarek Zachodu, ale jak wskazują dane ONS, w Wielkiej Brytanii jest ona głębsza niż gdzie indziej.

Skumulowany spadek PKB z pierwszego półrocza, czyli 22,1 proc. jest nieznacznie niższy tylko od Hiszpanii (-22,7 proc.), podczas gdy we Francji ten spadek wyniósł 18,9 proc., we Włoszech - 17,1 proc., w Niemczech - 11,9 proc., zaś w USA - 10,6 proc.

W opublikowanej w zeszłym tygodniu prognozie Bank Anglii przewiduje, że brytyjski PKB osiągnie z powrotem wartość sprzed wybuchu epidemii w czwartym kwartale 2021 r. Po recesji z lat 2008-09 powrót do wcześniejszego poziomu zajął Wielkiej Brytanii pięć lat.

Autor:mp

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Tagi:
Raporty: