Sztuczna inteligencja wesprze graczy French Open

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, Cnet.com
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/10
TVN24 Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa

Zawodnicy French Open dostali do pomocy narzędzie sztucznej inteligencji (AI), które pomoże im w interakcji w mediach społecznościowych. Każdy uczestnik turnieju, od 700 do 800 graczy, który wyrazi chęć może skorzystać z zautomatyzowanego oprogramowania, które odfiltruje obraźliwe komentarze na Instagramie czy TikToku. 

Francuska Federacja Tenisa zapłaciła firmie Bodyguard.ai za dostarczenie uczestnikom turnieju French Open narzędzia, które wykorzystuje sztuczną Inteligencję do blokowania obraźliwych i złośliwych komentarzy w mediach społecznościowych w czasie rzeczywistym. Bodyguard.ai twierdzi, że opracował własną technologię sztucznej inteligencji, która automatycznie "identyfikuje i blokuje w czasie rzeczywistym 90 proc. toksycznych treści".

Uczestnicy turnieju nie mają obowiązku korzystania z aplikacji, ale jeśli będą chcieli, to dostęp do niej mają za darmo. Dotyczy to graczy we wszystkich kategoriach, nie tylko tych topowych. Bodyguard.ai podało, że od początku tygodnia do usługi zapisało się kilkudziesięciu graczy. Program działa na ich kontach na Twitterze, Instagramie i Facebooku. 

Francuska Federacja Tenisa (FFT) w oświadczeniu, które cytuje CNET.com stwierdziła, że "konta tenisistów w mediach społecznościowych przyciągają obelgi, groźby śmierci oraz nienawistne, a czasem rasistowskie i homofobiczne komentarze trolli". Zaś gracze "łącząc się z tym nowym systemem, będą chronieni przed wszelkimi rodzajami nękania (dyskryminacją, zniewagami, kpiną, groźbami itp.)".

Iga Swiatek - French Open
Iga Swiatek - French OpenIga Swiatek - French OpenGetty Images

W oświadczeniu Yann Guerin, szef sportu w Bodyguard.ai, stwierdził, że zjawisko nienawistnych anonimowych komentarzy w mediach społecznościowych stało się "smutną rzeczywistością".

- Naszym celem jest bezpośrednia i pośrednia ochrona graczy i ich zdrowia psychicznego, ponieważ osoby z ich otoczenia też mogą czytać te komentarze, a także banowanie osób, które zamierzają szerzyć nienawiść i zachowywać się agresywnie - powiedział Guerin dodając, że tenis jest jednym ze sportów najbardziej dotkniętych "tą klątwą".

Sprawdzenie komentarza w mniej niż 100 milisekund

Uczestnik turnieju chcąc skorzystać z programu wykorzystującego AI musi zeskanować kod QR przed połączeniem się z jego kontami w mediach społecznościowych. Bodyguard.ai podaje, że prywatne wiadomości nie są moderowane.

Bodyguard.ai dostarcza organizatorowi turnieju French Open codziennie raporty z informacjami o tym ile wiadomości gracze otrzymali, a także ile zostało usuniętych. Do tego w przypadku pojawienia się większego zidentyfikowanego ataku federacja zostanie ostrzeżona. Na żądanie FFT firma może "dostarczyć fragmenty wiadomości i tożsamość sprawców w przypadku działań prawnych".

Guerin powiedział Associated Press, że oprogramowanie firmy jest stale aktualizowane pod kątem nowych słów lub emotikonów, które powinny być sprawdzane. Przedstawiciel bodyguard.ai zauważył, że oprogramowanie "potrzebuje mniej niż 100 milisekund, aby przeanalizować komentarz i usunąć go, jeśli jest nienawistny lub niepożądany".

French Open rozpoczął się 28 maja, finał kobiet zaplanowano na 10 czerwca, a finał mężczyzn 11 czerwca.

Oprogramowanie wykorzystujące AI, skierowane do szerokiego grona użytkowników, udostępniły do tej pory m.in. OpenAI czy Google.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes, Cnet.com

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości