Kto kupi naszą giełdę?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0801CHYCZWSKI.avi

Zakupem akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zainteresowane są m.in. giełdy w Nowym Jorku i Londynie - zdradził minister skarbu Aleksander Grad. W ręce inwestora ma trafić ponad 70 proc. udziałów naszego parkietu.

- Jest duże zainteresowanie dwóch giełd europejskich, jak londyńskiej, OMX, EURONEXT, giełdy niemieckiej. Jest duże zainteresowanie inwestorów finansowych, którzy chcą wspólnie z inwestorami strategicznymi tworzyć konsorcja i składać oferty w ramach konsorcjów - powiedział Grad w piątek w Radiu PIN. Przyznał, że wśród potencjalnych kupców jest też giełda nowojorska.

- Prowadziliśmy analizy przez cały 2008 rok. Wielu inwestorów do nas się zwracało ze swoimi ofertami i wyrażało swoje zainteresowanie - mówił minister skarbu.

- Nasi doradcy i po stronie giełdy i po stronie MSP prowadzą rozmowy, sama giełda również jest w tej sprawie bardzo aktywna. W związku z tym mamy bardzo dobre rozpoznanie i wybierzemy rozwiązanie najlepsze dla giełdy, najlepsze dla Skarbu Państwa - właśnie z takim głównym przesłaniem, aby warszawska giełda miała precyzyjny, jasny plan rozwoju w tej części Europy - zaznaczył.

Ministerstwo zaprasza

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji Giełdy Papierów Wartościowych - wynika z uaktualnionej strategii prywatyzacji GPW.

- Okazało się, że GPW nie jest w stanie samodzielnie skutecznie budować rynku regionalnego. Jeżeli faktycznie chcemy mieć rynek regionalny w Warszawie, rynek międzynarodowy, GPW potrzebuje silnego dobrego inwestora branżowego, który w swojej strategii uczyni Warszawę centrum rozwoju, własnego rozwoju w Europie środkowo-wschodniej - podkreślił w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Michał Chyczewski.

"Zgodnie z przyjętymi założeniami, wiodący inwestorzy branżowi zostaną zaproszeni do złożenia oferty na 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym. Wybrany inwestor branżowy zostanie zobowiązany do realizacji strategii, której celem będzie umocnienie i rozwój GPW jako wiodącego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano w komunikacie na stronie internetowej MSP.

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. + 1 akcja. Zakończenie prywatyzacji jest zakładane w perspektywie 2-3 lat.

"Rozpoczęcie realizacji transakcji jest uzależnione od daty rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny wniosku prezydenta dotyczącego nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi" - napisano w komunikacie MSP.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES