Kolejne kłopoty w Boeingu. Ponad 30 tysięcy pracowników grozi strajkiem

Źródło:
CNN
Boeing 737 w zakładzie w Renton
Boeing 737 w zakładzie w RentonReuters
wideo 2/5
Boeing 737 w zakładzie w RentonReuters

Przez ostatnie sześć lat Boeing zmaga się z poważnymi problemami. Właściwie każda informacja dotycząca spółki była zła. Jak wskazuje CNN, jeszcze w tym miesiącu do "listy nieszczęść" producent samolotów będzie mógł dopisać strajk 32 tysięcy pracowników.

Jak podaje CNN, umowa między Boeingiem a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Mechaników wygasa 12 września o godzinie 23.59. Bez nowego kontraktu pracownicy budujący samoloty w stanie Waszyngton rozpoczną pierwszy strajk w firmie od 16 lat. Zdaniem szefa lokalnego związku zawodowego szanse na porozumienie nie wyglądają obecnie zbyt dobrze.

- Różnimy się we wszystkich głównych kwestiach: płac, opieki zdrowotnej, emerytur, czasu wolnego – powiedział w zeszłym tygodniu CNN Jon Holden, prezes IAM District 751. - Pracujemy nad porozumieniem, ale jego osiągniecie będzie trudne - zaznaczył.

Kłopot za kłopotem

To najnowszy z serii poważnych i głośnych problemów firmy, która musiała zmierzyć się ze śmiertelnymi katastrofami, które były wynikami wad konstrukcyjnych jej najlepiej sprzedającego się samolotu. A także oskarżeniami, że przedkłada zyski i szybkość produkcji nad jakość i bezpieczeństwo, spadkiem sprzedaży, czy też przyznaniem się do winy w sprawie o oszukiwanie regulatorów.

Obie strony twierdzą, że chcą osiągnąć porozumienie bez strajku. Jednak złość szeregowych członków związku zawodowego z powodu niedawnych ustępstw w kontraktach może sprawić, że osiągnięcie porozumienia w krótkim czasie pozostanie zadaniem trudnym.

"Kontynuujemy negocjacje w dobrej wierze, koncentrując się na tematach ważnych dla naszych pracowników i ich rodzin" – stwierdzono w oświadczeniu Boeinga. "Jesteśmy pewni, że uda nam się osiągnąć porozumienie, które zrównoważy potrzeby naszych pracowników i realia biznesowe, przed którymi stoimy jako firma" - wskazano.

Holden powiedział jednak, że jakakolwiek umowa, która może zyskać poparcie zwykłych pracowników, musi znieść część ustępstw, z których związek zrezygnował w dwóch poprzednich porozumieniach zawartych od 2008 roku.

Czytaj także: Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max 

Reset relacji ze związkami?

Obie rozmowy dotyczyły przedłużenia kontraktów, a nie negocjacji w sprawie nowych umów. W obu przypadkach związek czuł się zmuszony zgodzić się na ustępstwa, obejmujące zwiększenie wpłat członków na ubezpieczenie zdrowotne i utratę tradycyjnych planów emerytalnych pod groźbą utraty tysięcy miejsc pracy. Boeing groził, że zbuduje nowe zakłady do obsługi produkcji 737 Max i 777X bez udziału w nich związków zawodowych. Obecnie firma posiada jedną taką fabrykę, która zajmuje się produkcją Dreamlinerów 787. W ramach tych dwóch umów Boeing zobowiązał się do rezygnacji z budowy dodatkowych takich obiektów.

Boeing 787-9 DreamlinerShutterstock

Boeing przystępuje do tych rozmów z zupełnie nowym dyrektorem generalnym Kelly Ortbergiem, który objął to stanowisko 8 sierpnia. Po spotkaniu z Holdenem i innymi przywódcami związkowymi w pierwszym tygodniu wydał oświadczenie, że chce "zresetować relacje" spółki ze związkami zawodowymi. Holden powiedział jednak, że nie widzi żadnych różnic w stanowisku Boeinga przy stole negocjacyjnym.

Poprzednik Ortberga, były dyrektor generalny Dave Calhoun, również powiedział inwestorom w lipcu, że zamiarem Boeinga jest uniknięcie strajku i zdawał się sygnalizować, że będzie skłonny zapłacić tyle, ile potrzeba, aby uniknąć przestoju w pracy.

- Wiemy, że żądania płacowe będą duże. Nie boimy się dobrze traktować naszych pracowników w tym procesie. Będziemy więc pracować tak ciężko, jak tylko możemy, aby uniknąć strajku – powiedział wówczas Calhoun.

Czytaj też: Gigant zatrudnia w Polsce. "Naturalny krok"

Innym związkom się udało, ale...

Firma podała, że ​​płace członków IAM wzrosły o 60 proc. w ciągu ostatnich 10 lat ze względu na ogólne podwyżki płac, dostosowania kosztów utrzymania i dodatki motywacyjne. Mimo to związek domaga wydłużenia czasu wolnego i lepszych gwarancji pracy, aby nie stanąć ponownie w obliczu groźby utraty pracy na rzecz zakładów niezrzeszonych.

- Nie możemy przechodzić przez kolejny okres, w którym za rok lub dwa będziemy musieli się bać o nasze miejsca pracy – powiedział CNN Holden.

Liczne związki zawodowe, w tym Teamsters w UPS i związek United Auto Workers w GM, Ford i Stellantis, uzyskały dwucyfrowe podwyżki płac w ostatnich porozumieniach związkowych. Ale w tych i wielu innych przypadkach negocjowały one z firmami osiągającymi rekordowe zyski i dysponującymi dużymi zasobami, aby zaspokoić żądania związkowe.

Z kolei problemy Boeinga spowodowały w ciągu ostatnich pięciu lat straty operacyjne w wysokości 33,3 miliarda dolarów, co zmusiło firmę do głębokiego zadłużenia. Grozi jej obniżenie ratingu długu do statusu obligacji śmieciowych, lecz Holden upiera się, że związek nadal możecie mieć coś do powiedzenia w trakcie rozmów.

Boeing 777-300ER linii Singapore AirlinesShutterstock

Pomimo swoich problemów Boeing nadal pozostaje znaczącą silą w amerykańskiej gospodarce, a jego zamknięcie miałoby dalekosiężne skutki. Firma zatrudnia prawie 150 tys. osób w USA, zapewniając 1,6 miliona bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy u ponad 9900 dostawców we wszystkich 50 stanach.

Sprawdź też: Ruch na lotnisku w Modlinie będzie zarządzany z Warszawy. Nowy typ wieży kontrolnej

"Zarząd z pewnością zasługuje na krytykę"

Ale co być może ważniejsze, Boeing jest jednym z zaledwie dwóch głównych dostawców odrzutowców komercyjnych dla branży lotniczej. Ta boryka się już z opóźnionymi dostawami Boeinga, których nie można przyspieszyć, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie bezpieczeństwa i jakości samolotów.

- Nie powiedzieli, że nie stać ich na nasze propozycje. Są rozsądni. Jesteśmy w trudnej sytuacji ze względu na podjęte przez nich decyzje o dalszym zwiększaniu dywidendy i wykupie akcji, co ogranicza prace badawczo-rozwojowe. (...) To z powodu tych decyzji i wypadków znaleźliśmy się w tej sytuacji – powiedział CNN Jon Holden.

Jednym z celów przetargowych związku jest umieszczenie przedstawiciela związku w zarządzie Boeinga, który spotkał się z ostrą krytyką ze względu na liczne problemy firmy.

- Zarząd z pewnością zasługuje na krytykę – powiedział Holden. - Nie chcemy kierować firmą. Chcemy jednak mieć pewność, że nasz głos zostanie usłyszany w związku z podejmowanymi decyzjami. Kochamy firmę Boeing. To ludzie w zarządzie tego nie robią. Poświęcili jej integralność - podsumował.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Coby Wayne / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Spółki notowane na Wall Street straciły w ciągu jednego dnia ponad trzy biliony dolarów wartości rynkowej, zamykając najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii COVID-19 w 2020 roku. To głównie efekt ogłoszonych w środę ceł na towary z całego świata.

Najgorszy dzień od czasu pandemii. Spółki na Wall Street w ciągu dnia straciły trzy biliony dolarów

Najgorszy dzień od czasu pandemii. Spółki na Wall Street w ciągu dnia straciły trzy biliony dolarów

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP