Kiedy zmieniać opony na zimowe – i czy zmiana ta jest obowiązkowa?

Źródło:
TVN24 Biznes
Jadąc w góry powinnyśmy mieć zimowe opony
Jadąc w góry powinnyśmy mieć zimowe oponytvn24
wideo 2/4
Jadąc w góry powinnyśmy mieć zimowe oponytvn24

Cztery pory roku i duże różnice temperatur sprawiają, że co pół roku pojawia się kwestia sezonowej zmiany opon w samochodach. Właściwe ogumienie dostosowane do warunków atmosferycznych to wyłącznie kwestia bezpieczeństwa? Czy jednak zimowe opony są obowiązkowe? Kiedy najlepiej zmienić opony i czy grozi nam mandat, jeśli tego nie zrobimy?

Zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana.Letnie opony zimą, tak samo jak zimowe latem, mają gorszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania, a także szybciej się zużywają.Opony zimowe należy zakładać, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7-8 stopni Celsjusza.W wielu państwach europejskich zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa.

Zmiana opon na zimowe w okresie jesienno-zimowym nie jest w Polsce obowiązkowa, a jedynie zalecana.

Czy za jazdę zimą na letnich oponach można dostać mandat?

Co do zasady nie należy się mandat za jazdę na oponach letnich zimą lub na zimowych latem  Warto jednak pamiętać, że obowiązujące zalecenie sezonowej zmiany opon stanowi jeden z elementów dostosowania pojazdu do warunków jazdy. Zmiana opon na zimowe ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze i z tego powodu nie powinna być zaniedbywana. 

Niedostosowane ogumienia do warunków jazdy bywa czasem powodem otrzymania mandatu za zły stan techniczny pojazdu. Policjant w czasie kontroli drogowej może nałożyć taką karę, jeżeli uzna, że kierowca np. jeżdżący na letnim ogumieniu w czasie intensywnych opadów śniegu stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. 

Dlaczego warto zmieniać opony?

Zalecenie zmiany opon na zimowe wynika z tego, że letnie opony w niskich temperaturach nadmiernie twardnieją i tracą swoje właściwości. Spada wówczas ich przyczepność, co znacząco wydłuża drogę hamowania. Przykładowo przy prędkości 80 km/h samochód jadący na oponach zimowych zatrzyma się po 70 metrach, zaś jadący na oponach letnich dopiero po 110 metrach.

Co więcej, opony letnie słabo sprawują się nie tylko przy jeździe po śniegu, ale również po większych ilościach wody lub błota pośniegowego. Węższe rowki w takich oponach sprawiają, że opona gorzej radzi sobie z odprowadzaniem tych zanieczyszczeń i szybciej zaczyna się ślizgać, co może stanowić poważne zagrożenie dla osób w pojeździe.

W związku z coraz łagodniejszymi zimami część kierowców decyduje się na opony całoroczne, które mają nadawać się do jazdy w każdych warunkach. Warto jednak pamiętać, że guma, z której przede wszystkim zbudowana jest opona, nigdy nie będzie taka sama w temperaturze +30 stopni i -20 stopni Celsjusza. Nie da się uniknąć jej twardnienia zimą i mięknięcia latem, w rezultacie czego opony całoroczne nie gwarantują takiego samego poziomu bezpieczeństwa jak opony zimowe.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Nie ma określonych terminów, kiedy najlepiej jest zmieniać opony na zimowe. Wszystko zależy bowiem nie od kalendarza, ale od aktualnych warunków pogodowych. Zmianę ogumienia zaleca się, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że zimowe opony najlepiej radzą sobie właśnie poniżej tych wartości. 

Branie pod uwagę średnich dobowych temperatur oznacza, że ważne są więc nie tylko temperatury w ciągu dnia, ale również w nocy. Mieszanka, z której produkowane są opony zimowe, zawiera więcej naturalnej żywicy zapewniając ich miękkość i elastyczność w niskich temperaturach. Dzięki temu zarówno zapewniają lepszą przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy, jak też zmniejszają zużycie paliwa

Kiedy zmienić opony na letnie?

Najlepszy czas, by zmienić opony na letnie, także nie jest określony. Tak samo jak w przypadku opon zimowych, o zmianie ogumienia powinny decydować aktualne warunki atmosferyczne. Opony letnie przystosowane są do temperatur powyżej 7-8 stopni Celsjusza i przy takich warunkach pogodowych należy je zmieniać. 

Jazda na oponach zimowych w ciągu lata jest niezalecana. Nie tylko szybko zużywają się one w wysokich temperaturach, ale powodują też gorszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania. Mając zimowe opony latem wyższe jest również ryzyko wystąpienia tzw. aquaplaningu, czyli wpadnięcia w poślizg na tafli wody tworzącej się pod kołami pojazdu jadącego z dużą prędkością.

Zmiana opon w innych krajach Europy - gdzie jest obowiązkowa?

W wielu innych państwach europejskich zmiana opon na zimowe jest tymczasem obowiązkowa. Obowiązek ten bywa jednak różnie określany. W Niemczech jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa, gdy występują zimowe warunki na drodze. Kierowca sam więc musi decydować o tym, kiedy powinien dokonać zmiany opon. Taka sama sytuacja ma miejsce m.in. w Chorwacji, Norwegii i na Słowacji.

W innych państwach obowiązek jazdy na oponach zimowych występuje jedynie w miejscach, w których nakazuje to odpowiedni znak drogowy. Z takimi przypadkami kierowcy spotykają się m.in. we Włoszech, we Francji oraz w Hiszpanii.

Część państw zdecydowała z kolei o obowiązku sezonowej zmiany opon do określonej daty. Przykładowo w Austrii jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od 1 listopada do 15 kwietnia, w Czechach od 1 listopada od 31 marca, a w Szwecji od 1 grudnia do 31 marca.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP

40 milionów złotych - oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku. Miasto - właściciel portu - szuka pomysłu na wyjście na prostą. Urząd szuka firmy, która doradzi miastu, jak rozwinąć port. Na dużym minusie jest nie tylko Łódź. Na połowie lotnisk w Polsce częściej słychać śpiew ptaków niż ryk silników samolotów. Materiał z programu "Polski i Świat" Łukasza Wieczorka.

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Źródło:
tvn24.pl

"Nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw do deprecjonowania pozycji i praw polskich aktorów" - stwierdził w oświadczeniu Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

Źródło:
PAP

Chiński eksport do Rosji nitrocelulozy, materiału podwójnego zastosowania używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tysiąca ton w 2023 roku - podaje w czwartek japoński nadawca NHK.

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Źródło:
PAP

"W dwuletnim horyzoncie naszej prognozy na lata 2024-2025 ceny mieszkań wzrosną o 7 procent" - oceniają w swoim najnowszym raporcie analitycy banku Pekao. Szczyt wzrostów to III kwartał tego roku. Obniżki mamy zobaczyć za niecały rok, po marcu 2025 r. W ich ocenie jednym z kluczowych czynników, który może przechylić szalę będzie ewentualne wprowadzenie programu Mieszkanie na start.

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Źródło:
tvn24.pl

Cztery dni - tyle według ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma trwać tydzień pracy w perspektywie "najbliższych kilku lat". Na kongresie Impact '24 podkreśliła, że takie są oczekiwania społeczne. Takiej zmianie Kodeksu pracy ma także sprzyjać "relatywnie dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie".

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku pożaru przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku i odroczenie terminu jego zapłaty - podał resort finansów. Kupcy mogą także ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych. Na Marywilskiej 44 znajdowało się 1400 różnych sklepów i punktów usługowych.

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Źródło:
PAP

W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast - informują eksperci z Expandera i Rentier.io. Jednak rynek nie jest jednolity. W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik. Pomimo odbić stawek, po znacznym ich spadku w I kwartale 2024 roku, rentowność najmu spadła.

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Źródło:
Expander, Rentier.io

W tym roku po raz kolejny na konta emerytów mają trafić tzw. czternastki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by dodatkowe roczne świadczenie pieniężne było wypłacone w 2024 r. we wrześniu - tak wynika z informacji zamieszczonej w czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Auchan okazał się najtańszą siecią handlową w kwietniu, wyprzedzając Biedronkę i Kaufland - podała agencja badawcza ASM SFA. Średnia cena koszyka zakupowego, uwzględniając wszystkie sklepy, wzrosła w kwietniu o 2,43 złotego miesiąc do miesiąca i i wyniosła 295,3 złotego. Z kolei w ujęciu rocznym, największe podwyżki były w sieci Lidl, w której średnia cena koszyka w kwietniu 2024 r. była wyższa o 55,27 zł niż w przed rokiem, tj. o 21,21 proc.

Oto najtańsze sieci handlowe

Oto najtańsze sieci handlowe

Źródło:
PAP