Wypowiedzenie zmieniające – kiedy można je otrzymać i jakie są jego konsekwencje

Źródło:
TVN24 Biznes
Dr Joanna Heidtman o sytuacji pracowników na rynku pracy
Dr Joanna Heidtman o sytuacji pracowników na rynku pracy
wideo 2/7
Dr Joanna Heidtman o sytuacji pracowników na rynku pracy

Wypowiedzenie zmieniające to oświadczenie woli pracodawcy, polegające na wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków umowy o pracę. W ramach wypowiedzenia zmieniającego pracownik otrzymuje wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy z jednoczesną propozycją nowych warunków. Wyjaśniamy, kiedy można otrzymać wypowiedzenie zmieniające i jakie są jego konsekwencje.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy reguluje art. 42 Kodeksu pracy.Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy, w którym wypowiada pracownikowi obowiązujące warunki pracy i przedstawia nowe.O zasadności wypowiedzenia zmieniającego decyduje istotna zmiana pracy lub płacy, a uzasadnienie powinno być zamieszczone w wypowiedzeniu.Pracownik musi przyjąć lub odrzucić nowe warunki pracy do końca połowy okresu wypowiedzenia.Odrzucenie nowych warunków skutkuje zazwyczaj rozwiązaniem umowy o pracę.Pracownik ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy w ciągu 21 dni od otrzymania pisma.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy reguluje art. 42 Kodeksu pracy. Jeśli pracodawca chce nadal zatrudniać danego pracownika, ale na warunkach innych, niż te określone w obowiązującej go umowie o pracę, może wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające, w którym wypowiada mu aktualne warunki pracy i proponuje nowe. Może to zrobić, jeśli zmiany są konieczne z ważnych powodów. Najczęstszymi powodami wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego są zmiany dotyczące:

– stanowiska pracy, – wysokości pensji, – wymiaru etatu, – miejsca wykonywania pracy.

Wypowiedzenie zmieniające nie ma natomiast zastosowania w zmianie umowy na czas nieokreślony na umowę na czas określony.

Wypowiedzenie warunków umowy o pracę

Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy, który zamierza zmienić warunki obowiązującej umowy o pracę. Pracodawca nie może zmieniać warunków pracy pracowników bez wręczenia im na piśmie wypowiedzenia zmieniającego i akceptacji nowych warunków pracy przez pracownika. 

Wypowiedzenie zmieniające – wzór

Art. 42 k.p. precyzuje formę oraz informacje, które musi zawierać wypowiedzenie zmieniające.

● Wypowiedzenie zmieniające musi być wręczone na piśmie. ● W wypowiedzeniu zmieniającym musi znajdować się informacja o prawie pracownika do odwołania do sądu pracy w ciągu 21 dni od otrzymania pisma. ● Pracownik musi zostać pouczony w wypowiedzeniu zmieniającym o konieczności przyjęcia lub odrzucenia nowych warunków pracy do końca połowy okresu wypowiedzenia. ● Jeśli wypowiedzenie zmieniające dotyczy umowy na czas nieokreślony, pracodawca musi podać uzasadnienie wypowiedzenia oraz powiadomić organizację związkową.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy – uzasadnienie 

Wypowiedzenie zmieniające musi zawierać uzasadnienie zmiany warunków pracy i płacy. Co więcej, proponowane zmiany nie mogą być krzywdzące dla pracownika, tj. muszą być zgodne z jego możliwościami (np. stanem zdrowia) i kwalifikacjami. A co z obniżeniem wynagrodzenia? Nie jest uznawane za krzywdzące dla pracownika, jeśli sytuacja pracodawcy wymaga obniżenia kosztów prowadzenia działalności.

Uzasadnieniem wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy może również być zaniedbanie obowiązków przez pracownika. Nie może być to jednak powodem zmiany warunków pracy.

Przyczyny wypowiedzenia zmieniającego – przykłady

Przykładowe przyczyny wypowiedzenia zmieniającego:

– zmiany organizacji pracy, – istotna zmiana rozkładu czasu pracy, uzgodniona z pracownikiem, – zmiana wynagrodzenia, gdy dotyczy wyraźnego zmniejszenia pensji; podwyżka nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, a jedynie zgody pracownika, – zmiana systemu wynagrodzenia: daty wypłacania pensji, systemu miesięcznego na tygodniowy, systemu dniówkowego na prowizyjny itp.

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego

Brak zgody na zmianę warunków umowy o pracę prowadzi najczęściej do jej całkowitego rozwiązania wraz z końcem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że wypowiedzenie zmieniające jest rzeczywiście wypowiedzeniem umowy o pracę, tylko jeśli pracownik nie zaakceptuje proponowanych nowych warunków.  

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego – wzór 

Pracownik nie ma obowiązku akceptowania lub odrzucania wypowiedzenia zmieniającego na piśmie. Może wyrazić zgodę lub odmowę przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego także ustnie, dlatego nie ma czegoś takiego jak obowiązujący wzór odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. Ważne natomiast jest to, że brak takiego oświadczenia – ustnego lub na piśmie – oznacza przyjęcie nowych warunków pracy. 

Wypowiedzenie zmieniające – odwołanie do sądu pracy

Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy w ciągu 21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Może domagać się uznania go za bezskuteczne, jeśli wypowiedzenie jest nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Jeśli w tym czasie umowa o pracę została rozwiązana, może ubiegać się o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach albo o odszkodowanie. 

Wypowiedzenie zmieniające w okresie ochronnym

Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi podlegającemu wzmożonej ochronie stosunku pracy: pracownicy na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, pracownikowi w wieku przedemerytalnym (w okresie ochronnym) oraz działaczowi związków zawodowych. Ogólna zasada jest taka jak w przypadku wypowiedzenia definitywnego – wypowiedzenia zmieniającego nie można wręczyć także pracownicy w ciąży, pracownikowi przebywającemu na urlopie lub zwolnieniu lekarskim, poza przypadkiem zwolnień grupowych. W takiej sytuacji jednak, jeśli ich wynagrodzenie zostanie obniżone, otrzymają oni dodatek wyrównawczy do końca okresu ochrony przed zwolnieniem.

Wypowiedzenie zmieniające a wiek przedemerytalny

Art. 43 k.p. nie zezwala na wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownikom, którym brakuje nie więcej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli ich okres zatrudnienia pozwala im przejść na emeryturę, kiedy osiągną ten wiek. 

Wypowiedzenie zmieniające w przypadku tych osób możliwe jest tylko, jeśli:

– pracodawca zmienia wynagrodzenie wszystkim pracownikom lub grupie pracowników, do której należy ta osoba, – stan zdrowia pracownika nie pozwala mu wykonywać dotychczasowej pracy (wymagane jest zaświadczenie lekarskie), – pracownik utracił uprawnienia potrzebne do wykonywania dotychczasowej pracy. 

Wypowiedzenie zmieniające a odprawa 

W przypadku wypowiedzenia zmieniającego pracodawca co do zasady nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi odprawy, jeśli ten odrzuci proponowane nowe warunki pracy. Pracownik ma jednak prawo wystąpić o odprawę do sądu pracy, a ten może zadecydować, że odprawa mu się należy. Wypłata odprawy przy wypowiedzeniu zmieniającym będzie więc zależeć od konkretnego przypadku. Jeśli sąd uzna, że odmowa przyjęcia nowych warunków jest uzasadniona obiektywnymi przyczynami, zdecyduje, że pracownikowi należy się odprawa

Jeśli jednak pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i w zakładzie pracy mają miejsce zwolnienia grupowe, musi stosować ustawę z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i ma obowiązek wypłaty odprawy także przy wypowiedzeniu zmieniającym. 

Porozumienie zmieniające warunki pracy

Porozumienie zmieniające warunki pracy nie jest tym samym, co wypowiedzenie zmieniające. Nie regulują go zapisy w Kodeksie pracy, lecz art. 353(1) Kodeksu cywilnego. Porozumienie zmieniające warunki pracy ma zastosowanie w każdego rodzaju umowach, także cywilnoprawnych i najczęściej nazywane jest aneksem do umowy. Dotyczy zazwyczaj warunków pracy, wynagrodzenia, rodzaju umowy. Porozumienie zmieniające wymaga zgody obu stron.

Akty prawne: art. 42 i 43 Kodeksu pracy, art. 353(1) Kodeksu cywilnego, ustawa z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych - o 0,25 punktu procentowego każdą - podano w komunikacie. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi 5,00 procent. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych złoty stracił wobec głównych walut. Dolar kosztuje obecnie 3,62 złotego, frank szwajcarski - 4,57 złotego, a euro - 4,26 złotego.

Złoty reaguje na decyzję RPP

Złoty reaguje na decyzję RPP

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RRP) obniżyła główną stopę procentową do 5,00 procent. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 złotych na 30 lat spadnie o 85 złotych.

Raty kredytów po decyzji RPP

Raty kredytów po decyzji RPP

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek", "Mamy niespodziankę" - tak ekonomiści komentują obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Analitycy wskazują jednak, że decyzja RPP jak najbardziej ma sens.

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pierwsze takie transakcje na świecie już przeprowadzono. - Udział w nieruchomości można było nabyć za około dwa tysiące złotych - opowiada o dubajskim projekcie w rozmowie z TVN24+ Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego. Jak dodaje, jeden z apartamentów objętych tokenizacją został sprzedany w ciągu dwóch minut. W aukcji wzięło udział 49 inwestorów z 35 krajów, a w kolejce czekało 10 tysięcy osób. Czy taka transakcja będzie możliwa w Polsce? - Projekt ustawy o kryptoaktywach jest tragedią - ocenia radca prawny Radosław Nosowski.

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Źródło:
TVN24+

Na Morzu Czerwonym cały czas trwają działania wojenne, dlatego coraz więcej statków transportowych zmienia trasę i opływa Afrykę dookoła. To nie tylko wydłużenie czasu dostaw przeróżnych towarów, ale także ryzyko, że nie dotrą one w ogóle. Przez burzliwe wody na południu kontynentu coraz więcej kontenerów trafia za burtę.

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w styczniu 2025 roku wyniosła 6882,80 złotego i była niższa o 21 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Do Polski dotarła fala upałów. Warto przypomnieć, że w Kodeksie pracy znajdują się rozwiązania prawne, które nakładają dodatkowe obowiązki na pracodawcę, gdy pojawią się wysokie temperatury. Co więcej, resort rodziny od dłuższego czasu pracuje nad poprawieniem przepisów, a zmiany mają wejść życie w 2027 roku.

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała zgodę na powołanie Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. - podano w komunikacie. Klesyk sprawował już tę funkcję w latach 2007-2015.

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Źródło:
PAP

Po izraelskich atakach na cele jądrowe w Iranie, dokonanych w połowie czerwca, Teheran przygotowywał się do zaminowania cieśniny Ormuz – poinformował Reuters, powołując się na amerykańskie źródła.

Iran szykował się do zaminowania cieśniny Ormuz

Iran szykował się do zaminowania cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Za 15 lat kraje Unii Europejskiej miałyby drastycznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r.

Ambitny cel Brukseli. Nowe wytyczne klimatyczne na 2040 rok

Ambitny cel Brukseli. Nowe wytyczne klimatyczne na 2040 rok

Źródło:
PAP

W zeszłym tygodniu odbył się pokaz Prady w Mediolanie, który wywołał skandal w... Indiach. Powodem było obuwie, które wyglądało jak tradycyjne indyjskie sandały "Kolhapuri". Dom mody stał się obiektem ataków, gdyż nie pochwalił się skąd zaczerpnął inspirację. Indyjscy rzemieślnicy jednak już widzą wzrost zainteresowania ich produktem.

Sandałowy skandal po pokazie Prady

Sandałowy skandal po pokazie Prady

Źródło:
Reuters

Zainteresowanie na rynku pierwotnym niższe niż przed rokiem. Sprzedaż nowych mieszkań w czerwcu br. spadła o 8,7 proc. wobec maja - wynika z Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert.pl. W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny mieszkań są wyższe o 6,1 proc. Największy wzrost odnotowano w Bydgoszczy.

Ceny rosną, sprzedaż "mocno hamuje". Lista miast z dwucyfrowymi podwyżkami

Ceny rosną, sprzedaż "mocno hamuje". Lista miast z dwucyfrowymi podwyżkami

Źródło:
PAP

Spółka medialna Paramount Global, właściciel stacji CBS, zawarła ugodę z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sprawie pozwu dotyczącego emisji wywiadu z wiceprezydent Kamalą Harris w programie "60 Minutes". Firma ma zapłacić aż 16 milionów dolarów.

Trump zawiera ugodę z mediami. Zapłacą aż 16 milionów dolarów

Trump zawiera ugodę z mediami. Zapłacą aż 16 milionów dolarów

Źródło:
Reuters, CNN

Resort sprawiedliwości przygotował nową wersję projektu przyspieszającego sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. "Sprawy frankowe charakteryzują się niezwykle powtarzalnym stanem faktycznym" - napisano w uzasadnieniu.

Sprawy frankowiczów mają przyspieszyć. Nowa wersja projektu

Sprawy frankowiczów mają przyspieszyć. Nowa wersja projektu

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Nowe regulacje przewidują między innymi zaostrzenie kar za driftowanie samochodami oraz wykonywanie akrobacji na motocyklach. Za tamowanie ruchu podczas nielegalnych zgromadzeń minimalna grzywna wyniesie 10 tysięcy złotych.

Surowe kary dla driftujących i motocyklistów-akrobatów

Surowe kary dla driftujących i motocyklistów-akrobatów

Źródło:
PAP

Informacje o przedsiębiorcach w jednym miejscu. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która umożliwić dostęp do scentralizowanych danych o podmiotach gospodarczych. Ma to ułatwić sprawdzanie kontrahentów. Obecnie, aby sprawdzić, z kim mamy współpracować trzeba zajrzeć do kilku rejestrów.

Będzie można łatwiej sprawdzić przedsiębiorcę

Będzie można łatwiej sprawdzić przedsiębiorcę

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że wbrew wcześniejszym wypowiedziom nie rozważa przedłużenia dekretu o zawieszeniu wyższych ceł dla prawie 70 krajów i UE, które upływa 9 lipca. Wyjaśnił, że napisze listy do przywódców innych państw, w tym Japonii, informujące o nowym poziomie ceł. Prezydent ponownie skrytykował także szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Tym razem nazwał go "kretynem".

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Źródło:
PAP