Porzucenie pracy przez pracownika traktowane jest jako ciężkie naruszenie jego podstawowych obowiązków. W przeciwieństwie do poprzednio obowiązujących przepisów, w świetle obecnej regulacji nie skutkuje ono jednak natychmiastowym ustaniem stosunku pracy. Jest jednak podstawą do tzw. dyscyplinarki.
● Porzucenie pracy definiować można jako stałe i nieuzasadnione zaprzestanie przez pracownika wykonywania powierzonych mu obowiązków służbowych. ● Porzucenie pracy przez pracownika to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. ● Porzucenie pracy przez pracownika nie oznacza rozwiązania umowy, ale może stać się podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. ● Konsekwencją porzucenia pracy może być dochodzenie przez pracodawcę odszkodowania od pracownika. ● Za okres porzucenia pracy pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. ● Porzucenie pracy nie ma wpływu na urlop przysługujący pracownikowi. ● Za okres porzucenia pracy nie jest naliczane świadczenie emerytalne.
Porzucenie pracy – podstawa prawna
Porzucenie pracy przez pracownika rozumiane jest jako stałe i nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania przez niego obowiązków służbowych. Co istotne, mimo porzucenia stanowiska pracy, pracodawcę i pracownika nadal wiąże stosunek pracy. Aby go zakończyć, pracodawca musi podjąć czynności związane z wypowiedzeniem umowy.
Warto zauważyć, że porzucenie pracy nie jest definiowane na gruncie obecnie obowiązującego Kodeksu pracy. W myśl zapisów sprzed nowelizacji z 1996 roku, porzucenie pracy było jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Art. 64 § 2 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy wskazywał, że konsekwencje porzucenia pracy są takie, jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia umowy o pracę z winy pracownika.
Konsekwencje porzucenia pracy
Zgodnie z Kodeksem pracy jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie pracy, w tym przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy. Jeśli zatem pracownik z dnia na dzień porzuca pracę bez uzasadnienia, narusza tym swoje ustawowo określone obowiązki.
Na ogół porzucenie pracy związane jest z chęcią lub koniecznością podjęcia pracy w nowym miejscu. Pracownik musi mieć jednak świadomość, że w takiej sytuacji warto poszukać innego rozwiązania. Porzucenie pracy pociąga bowiem za sobą konsekwencje: możliwość rozwiązania umowy z pracownikiem bez wypowiedzenia w trybie art. 52 §1 Kodeksu pracy oraz dochodzenia odszkodowania od pracownika przez pracodawcę.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 §1 Kodeksu pracy
Skutkiem porzucenia pracy przez pracownika jest możliwość rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Porzucenie pracy traktowane jest bowiem jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Należy jednak podkreślić, że pracodawca, aby zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym, musi mieć pewność, że porzucenie pracy nie nastąpiło z powodu okoliczności niezależnych od pracownika. W praktyce warto, aby odczekał on kilka dni, upewniając się, że pracownik nie usprawiedliwi swojej nieobecności.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających się stawienie się do pracy, pracownik ma obowiązek zawiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym czasie jej trwania niezwłocznie, ale jednocześnie nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione wyłącznie szczególnymi okolicznościami.
Co istotne, rozwiązanie umowy w trybie art. 52 § 1 Kodeksu pracy nie może nastąpić jednak po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności stanowiącej podstawę takiego rozwiązania. Ponadto jeżeli w zakładzie pracy powołana jest zakładowa organizacja związkowa, wówczas pracodawca zobowiązany jest do zasięgnięcia jej opinii. Jeśli posiada ona zastrzeżenia w przedmiocie zwolnienia dyscyplinarnego, wyraża swoją opinię w terminie do trzech dni.
Warto podkreślić, że ustawodawca nie wprowadza ograniczeń co do rodzaju umowy a jej rozwiązania z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Tym samym, jeśli dojdzie do porzucenia pracy na okresie próbnym, podczas umowy na czas nieokreślony, czy porzucenia pracy w okresie wypowiedzenia – konsekwencje mogą być takie same.
Odszkodowanie za porzucenie pracy
Pracodawcy przysługuje także prawo do dochodzenia odszkodowania za porzucenie pracy przez pracownika. Nie wynika ono wprost z Kodeksu pracy, ale z art. 471 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. Jeżeli zatem pracodawca poniósł szkodę w związku z porzuceniem pracy, może domagać się jej naprawienia, co ważne – nie w wysokości trzykrotności wynagrodzenia, ale na zasadach ogólnych, czyli w pełnej wysokości.
Porzucenie pracy a wynagrodzenie
Porzucenie pracy przez pracownika nie oznacza utraty przez niego przysługujących mu praw. Za dni, w których z przyczyn nieusprawiedliwionych nie pojawił się w pracy, nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie.
Porzucenie pracy a urlop
W razie rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika bez wypowiedzenia pracownik nie traci prawa do przysługującego mu ekwiwalentu z tytułu niewykorzystanego urlopu. Porzucenie pracy nie ma zatem wpływu na urlop.
Warto dodać, że rozwiązując umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, pracodawca zobowiązany jest nie tylko do wypłacenia mu wszelkich należnych świadczeń, ale też do wydania świadectwa pracy. Co ważne, w dokumencie tym wskazana jest podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę.
Porzucenie pracy a emerytura
Czy okres porzucenia pracy wlicza się do emerytury? Nie, dni podczas których pracownik nie podejmował pracy nie wliczają się na poczet świadczeń. Samo rozwiązanie umowy o pracę z powodu porzucenia pracy jako ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych nie wpływa zaś na przydzielanie świadczenia emerytalnego.
Porzucenie pracy – umowa zlecenia
Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna, nie mają do niej zatem zastosowania przepisy Kodeksu pracy.
Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz.141, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy Dz. U. 1996 nr 60 poz. 281.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock