Duże zmiany w składce zdrowotnej. Wyliczenia i kontrowersje

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Domański o zmianach w składce zdrowotnej
Andrzej Domański o zmianach w składce zdrowotnejTVN24
wideo 2/6
Andrzej Domański o zmianach w składce zdrowotnejTVN24

Rząd przygotował propozycje zmian w składce zdrowotnej. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego na zmianach skorzysta 93 procent przedsiębiorców. "Zyskują wszystkie jednoosobowe działalności gospodarczej na skali i podatku liniowym" - napisał w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Eksperci przygotowali wyliczenia, jaka będzie wysokość składki zdrowotnej po wejściu zmian w życie. Propozycja w kształcie zaprezentowanym przez MF budzi jednak wątpliwości.

Minister finansów Andrzej Domański podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował o propozycjach zmian w składce zdrowotnej. Reforma ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Po zmianach – dla przedsiębiorców rozliczających się za pomocą skali podatkowej, a także dla tych rozliczających się z wykorzystaniem karty podatkowej – składka zdrowotna ma wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się z wykorzystaniem podatku liniowego, składka zdrowotna ma wynosić miesięcznie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla dochodu wynoszącego do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego limitu składka ma być powiększana o 4,9 proc. od nadwyżki.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się z wykorzystaniem zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych składka będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale dla przychodów nieprzekraczających 4-krotnosci średniej płacy. Powyżej tego limitu składka ma być powiększana o 3,5 proc. nadwyżki.

Z rządowych szacunków wynika, że na zmianach skorzysta 93 proc. przedsiębiorców. Propozycjom przyjrzeli się eksperci.

Zmiany w składce zdrowotnej - kto zyska?

Federacja Przedsiębiorców Polskich przygotowała wstępny szacunek skutków propozycji zmian w składce zdrowotnej. Z wyliczeń organizacji reprezentującej przedsiębiorców wynika, że na zmianach zyskują wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na skali i podatku liniowym. Z danych MF wynika, że ponad połowa przedsiębiorców (1,3 mln podmiotów) rozlicza się za pomocą skali podatkowej.

"Próg opłacalności skali przesuwa się powyżej 20 tys. zł miesięcznie! Liniówka stanie się ekskluzywną formą opodatkowania" - poinformował we wpisie w serwisie X Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP. Z drugiej strony - jak zauważył - proponowane zmiany w składce zdrowotnej sprawią, że na atrakcyjności straci ryczałt.

Zgodnie z propozycją rządu dla przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej składka zdrowotna wyniesie 286,34 zł miesięcznie. W zależności od wysokości miesięcznych dochodów oznacza to, że składka zdrowotna będzie niższa niż obecnie o 95,45 zł, a w niektórych przypadkach nawet 694,64 zł.

Według FPP, największa korzyść będzie dla przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, którzy mają miesięczny dochód w wysokości 12,5 tys. zł. Najmniej zyskają przedsiębiorcy z dochodem na poziomie 5 tys. zł.

Organizacja policzyła również, jak może się zmienić wysokość obciążeń (podatki i składki) po reformie. W tym przypadku największa korzyść dotyczy przedsiębiorców z miesięcznymi dochodami w wysokości 15 tys. zł, którzy przejdą z podatku liniowego na skalę podatkową. Według wyliczeń FPP po zmianach zapłacą o 803,25 zł mniej niż obecnie - 3874,66 zł zamiast 4677,91 zł.

Kozłowski wyjaśnił, dlaczego w niektórych przypadkach zmiana poziomu składki jest inna od zmiany poziomu całkowitego obciążenia. "Ma to związek ze zmianą optymalnej formy opodatkowania. Do tej pory opłacało się przechodzić na podatek liniowy po to, by zapłacić niższą składkę zdrowotną (4,9 proc. zamiast 9 proc.), mimo że PIT do zapłaty w niektórych przedziałach dochodowych był wyższy" - wskazał ekonomista.

Jak zauważył, w przypadku zmiany optymalnej formy opodatkowania porównano składkę na "liniówce" ze składką dla skali, co nie obrazuje w pełni zmiany całościowych obciążeń. "Stąd najbardziej miarodajne jest porównywanie nie tyle zmiany samej składki, co całkowitych danin (podatku dochodowego i wszystkich składek)" - ocenił Łukasz Kozłowski.

Z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że koszt reformy dla finansów publicznych sięgnie około 5 mld zł rocznie.

Pracownicy a przedsiębiorcy

Swoje wyliczenia opublikowała w mediach społecznościowych również Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa z Grant Thornton. Eksperta zaprezentowała, jak kształtowałaby się wysokość składki zdrowotnej, gdyby planowane zmiany zasad jej naliczania wprowadzić dzisiaj. Co ważne wyliczenia zawierają porównanie z wysokością składki zdrowotnej odprowadzanej z wynagrodzenia pracowników.

Gdy porównamy te liczby, to możemy zauważyć, że po wejściu w życie reformy, pracownicy zarabiający 4242 zł brutto miesięcznie (pensja minimalna), zapłacą składkę zdrowotną o 43 zł wyższą niż przedsiębiorcy. Różnica na niekorzyść pracowników pogłębia się wraz ze wzrostem wynagrodzeń. Np. w przypadku miesięcznych zarobków na poziomie 10 tys. zł brutto, składka zdrowotna będzie o blisko 500 zł wyższa niż w przypadku przedsiębiorców rozliczających się na skali.

Wątpliwości wokół zmian w składce zdrowotnej

Wokół propozycji zaprezentowanej przez ministra finansów pojawiają się wątpliwości, nawet wśród koalicjantów.

"Kierunek proponowanych zmian w składce zdrowotnej jest znacznie lepszy niż wcześniejsze zapowiedzi. Wadą tych propozycji jest ich skomplikowanie. Ryczałt dla każdej z grup podatników byłby lepszym rozwiązaniem - wtedy składka zdrowotna przestałaby być podatkiem" - ocenił Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, którą tworzą Polska 2050 i PSL.

"Propozycja nowych zasad składki zdrowotnej nie obejmuje pracowników etatowych. To źle" - dodał.

W piątek Petru przekazał w mediach społecznościowych, że Polska 2050 proponuje obniżkę składki zdrowotnej zarówno dla przedsiębiorców jak i dla pracowników. "Proponujemy trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu: 300 zł miesięcznie, 525 zł miesięcznie, 700 zł miesięcznie. To prosty system, w którym składka zdrowotna przestaje być podatkiem" - podkreślił.

Swoje uwagi zgłasza też Lewica. - To moim zdaniem aberracja - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Przekazała, że propozycja MF będzie dyskutowana podczas posiedzenia Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, ale "na tę chwilę" Żukowska nie widzi poparcia dla tego projektu. Zarzuty dotyczą dysproporcji między kosztami składki dla przedsiębiorców a osobami na etacie.

- To jest niesprawiedliwe. Siedemnaście milionów pracowników będzie płaciło wyższą składkę niż 1,3 miliona przedsiębiorców tylko dlatego, ze te 1,3 miliona jest na jednoosobowej działalności gospodarczej. To spowoduje, że ciężar utrzymania służby zdrowia będzie w głównej mierze przerzucony na pracowników - oceniła posłanka.

Z taką argumentacją nie zgadza się dr Marcin Wojewódka, radca prawny oraz były wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Aberracją jest, że brak jest zrozumienia podstawowych różnic między zatrudnieniem na bezpiecznym etacie z masą uprawnień, od prowadzenia na własne ryzyko działalności gospodarczej, gdzie z dnia na dzień można splajtować. Szkoda, że nie wszyscy rozumieją, że pracownicy mogą cieszyć się swoimi miejscami pracy bo pracodawcy te miejsca tworzą" - napisał Wojewódka.

W ocenie dr. Rafała Trzeciakowskiego, ekonomisty związanego z Deloitte, "dochody powinny być obciążone możliwie zbliżonym klinem podatkowo-składkowym niezależnie czy pochodzą z etatu, zlecenia, dzieła, czy dział gospodarczy". "Inaczej pojawia się nieefektywny arbitraż i konflikty obywateli z administracją, jakieś 'testy przedsiębiorcy' itd." - dodał. Dlatego w ocenie Trzeciakowskiego propozycja w kształcie zaprezentowanym przez MF wygląda "na zły ruch".

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - odpowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o przyszłość CPK.

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - przekazał bank. Do rady powołano Marka Hermacha.

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Źródło:
PAP

We wtorek, 25 czerwca, odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - powiadomił prokurator Mariusz Marciniak. W sprawie byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ono na etapie wstępnego rozpoznania. To pokłosie raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Źródło:
PAP

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP