TVN24 Biznes | Dla seniora

Czternasta emerytura później. Rząd wprowadził autopoprawkę do ustawy

TVN24 Biznes | Dla seniora

Autor:
/ams
Źródło:
PAP,TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o czternastej emeryturze w 2022 roku
Rzecznik rządu o czternastej emeryturze w 2022 rokuTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik rządu o czternastej emeryturze w 2022 roku

Nie w sierpniu, ale we wrześniu trafią do emerytów środki w ramach wypłaty czternastej emerytury. Rząd złożył autopoprawkę do przyjętego w ubiegłym tygodniu projektu ustawy. Zgodnie z nią "czternastka" będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Powód? W uzasadnieniu podano, że ZUS i KRUS potrzebują więcej czasu na dostosowanie systemów informatycznych.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze. Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

Na opóźnienie zwrócił uwagę na Twitterze Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. We wpisie możemy przeczytać: "W uzasadnieniu wskazano, że @zus_pl potrzebuje więcej czasu! Projekt był przygotowany w takim pośpiechu, że jeszcze przed pierwszym czytaniem musieli przesunąć termin!".

Wypłata czternastek we wrześniu

W pierwotnej wersji projektu założono, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu – czyli bez konieczności składania wniosku – wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.).

Rząd wprowadził do projektu autopoprawkę, w której zaproponowano przesunięcie terminu pierwszej płatności czternastej emerytury na ostatni termin wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS i KRUS, przypadający w sierpniu, czyli na 25 sierpnia 2022 r. Uzasadniono to koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS do przeprowadzenia wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Zgodnie z wprowadzoną autopoprawką czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

W związku z wprowadzeniem autopoprawki czternastą emeryturę zyskają również osoby, które nabędą świadczenia do 24 sierpnia 2022 r.

Czternasta emerytura 2022

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. Jesienią ub.r. dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: PAP,TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości